Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Wlodi
Redaktor
Posty: 435
Rejestracja: 21.10.2006, 13:39

Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Post autor: Wlodi » 20.02.2015, 00:51

19 lutego w MOK w Porębie odbyło się spotkanie informacyjne Burmistrza Miasta Ryszarda Spyry z mieszkańcami Poręby. Tematyka zebrania obejmowała: likwidacja szkół podstawowych, oszczędności wprowadzone do budżetu miasta i dalsze plany restrukturyzacyjne gminy.

Na wstępie głos zabrał Burmistrz Ryszard Spyra który m.in. powiedział: - Po dwóch miesiącach piastowania stanowiska Burmistrza wiem, że sytuacja gminy znajduje się w tragicznej sytuacji finansowej. Od 8 grudnia, kiedy złożyłem ślubowanie cały swój wysiłek skupiłem by przygotować nowy budżet na 2015 rok. W ocenie prezesa RIO sytuacja jest tak zła że musimy podjąć drastyczne działania oszczędnościowe na poziomie 20 % bieżących wydatków żeby budżet się domknął. Podczas pobytu w RIO kolegiaci stwierdzili że jeżeli nie uchwalimy budżetu to gmina straci płynność finansową i może być zarząd komisaryczny a wtedy budżet uchwali RIO na minimalnym poziomie i będzie obejmował tylko zadania własne gminy. W związku z tym przede mną, jako Burmistrzem, staje bardzo poważne zadanie wyprowadzenia miasta z tej trudnej sytuacji i będę dokonywał zmian, które przede wszystkim mają na celu uzdrowienie finansów gminy. Dlatego w ramach oszczędności są m.in. decyzje o zamknięciu dwóch placówek oświatowych a 23 lutego radni Rady Miasta będą głosowali w tej sprawie podczas Sesji Rady Miasta.

W burzliwej dyskusji dominował temat likwidacji SP nr 2 i SP nr 3.

Z informacji przekazanych przez pracowników Urzędu Miasta zebrani mieszkańcy dowiedzieli się że utrzymanie jednego ucznia na miesiąc wynosi: w SP nr 1 – 830 zł, SP nr 2 – 991 zł a w SP nr 3 – 1253zł. Miasto otrzymuje subwencje oświatową na jednego ucznia 436 zł. miesięcznie, pozostałe kwoty są uzupełniane z budżetu miasta.

Podano też informacje że w SP nr 2 zatrudnionych jest 19 nauczycieli oraz 8 pracowników administracji i obsługi a w SP nr 3 zatrudnionych jest 11 nauczycieli i 7 pracowników administracji i obsługi.

W SP nr 2 jest 27 etatów a średnia płaca na 1 etat wynosi 4412 zł (brutto). W SP nr 3 jest 18 etatów a średnia płaca na 1 etat wynosi 4953zł (brutto).

W dyskusji poruszano też temat oświetlenia i przez podniesienie ręki wielu mieszkańców opowiedziało się aby światło było wyłączone od godz. 1.00 – 3.00 w nocy.

Burmistrz poinformował że były prowadzone rozmowy z prywatnymi przewoźnikami w sprawie kursów w godzinach, kiedy nie będą kursowały samochody PKM także w dni wolne. Zgłosiło się ok. 40 przewoźników a do decydującej rozmowy zostało dwóch. W marcu mają już kursować a miasto nie będzie obciążone żadnymi kosztami.


Włodzimierz Pucek

zupka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 09.12.2004, 20:20

Re: Spotkanie Burmistrza z mieszkańcami

Post autor: zupka » 20.02.2015, 07:44

Wzburzenie mieszkańców jest zrozumiałe w z punktu widzenia codziennego funkcjonowania.
Widać jednak mimo wszystko, że wreszcie obudziło się poczucie zainteresowania miastem. Trzeba przyznać rację, że nowi Włodarze jest to pierwsza ekipa, od wielu lat, która, mimo emocji kierowanych pod ich adresem, wychodzi do ludzi. Wydaje mi się, że grupa społeczna, jaką są nauczyciel powinna także wykazać zrozumienie. Może trzeba też rozważyć ideę szkoły stowarzyszenia. Pytanie jest proste- czy chcą mieć pracę czy nie?. Myślę, że jest wielu nauczycieli, którzy bez wahania w dobie dzisiejszego rynku będą chętnie pracować bez "karty nauczyciela". Zgadzam się, że rozgoryczenie jest bardzo duże, zarówno rodziców i nauczycieli, bardzo dużo zaangażowania i pracy włożyli w funkcjonowanie i dobry poziom szkół, czego czasem nie można powiedzieć o SP1 - tutaj naprawdę wymagana jest reorganizacja. Na spotkaniu Radni z klubu Eks Burmistrza mówią, że nie mieli pojęcia o stanie w jakim jest gmina. To zatem o czym meli pojęcie - przez tyle lat. Naturalnie opozycja w liczbie 3 także była, tylko jeżeli ktoś był kiedykolwiek na sesji to pewnie widział jak to wyglądało, jak "grupa" traktowała zapytania opozycji - miałem tą wątpliwą przyjemność to zobaczyć. Nie bronię obecnego Burmistrza, bo wiedział, jakie konsekwencje niesie urzędowanie, ale trzeba wykazać pewne zrozumienie, żeby Miasto, o którego prawa ludzie, z których kilku już nie ma, zabiegali nie skończyło jak FUM Poręba - gdzie komisarz (komornik) i tak ostatni zgasi światło.

Kleopatra
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 284
Rejestracja: 03.11.2006, 17:02
Lokalizacja: Poreba

Re: Spotkanie Burmistrza z mieszkańcami

Post autor: Kleopatra » 20.02.2015, 10:50

Byłam wczoraj na tym spotkaniu i mogę powiedzieć że był jeden bełkot i nic kultury. Osoby z poza Poręby chcieli aby zatrudnić nauczycieli z ewentualnie zamykanych szkół, stwierdzając że nauczyciele z tych szkół lepiej nauczają niż w Porębie. Tylko bym się zapytała tych rodziców czemu te dzieci już w gimnazjum nie są prymusami skoro tak dobrze zostali nauczani.
Podczas tego spotkania wiele osób chciało rozliczenia i ukarania za zaistniałą sytuację poprzedniego burmistrza pana Śliwę oraz odwołania zarządu MPGKiM za tragiczną sytuację w tej firmie.
Ciekawe czy jak będą podobno w marcu zamykali FUM ci uczestnicy spotkania w MOK też pójdą pod fabrykę i będą protestować że tyle ludzi pójdzie na bruk.

Awatar użytkownika
xinoros
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 193
Rejestracja: 03.09.2013, 18:42
Lokalizacja: Poręba

Re: Spotkanie Burmistrza z mieszkańcami

Post autor: xinoros » 20.02.2015, 14:05

"....W dyskusji poruszano też temat oświetlenia i przez podniesienie ręki wielu mieszkańców opowiedziało się aby światło było wyłączone od godz. 1.00 – 3.00 w nocy. .."
Wielu mieszkańców czyli ilu? Burmistrz zapytał na koniec ludzi czy chcą żeby była korekta w godzinach oświetlenia ,rękę podniosło około 10 osób, a gdy zapytał kto chce aby zostało jak dotychczas to chyba nikt nie podniósł. Także jak na taką frekwencje to chyba mało osób uważało... Szkoda,że Ci najbardziej aktywni wyszli wcześniej.
Jestem ciekaw czy na sesję też przybędzie tyle ludzi...

Ewa09
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 29.03.2012, 10:54

Re: Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Post autor: Ewa09 » 20.02.2015, 16:53

Nie ma takiej opcji "aby zostało tak jak dotychczas". Sa dlugi i ktoś je musi spłacić. Tylko dlaczego zwykli mieszkancy muszą odpowiadać za błędy panujących. Pan Śliwa panował 8 lat i doprowadził do tego co jest. A jeszcze nie tak dawno obiecywał gruszki na wierzbie. Dlaczego go nie było na spotkaniu w MOK? TO ON powinien odpowiadać na wczorajsze pytania a nie Pan Spyra.

mhm
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 20.02.2015, 22:06

Re: Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Post autor: mhm » 20.02.2015, 22:17

Tytułem sprostowania w kilku punktach:
1. Podczas czwartkowego (19.02.2015) spotkania z burmistrzem w MOK padła opinia
o wyższości wyników nauczania w SP2 i SP3 nad MZS. Opinia ta nie jest poparta żadnymi konkretnymi wskaźnikami, wyliczeniami, żadnymi faktycznymi danymi. Nie odbieramy zasług innym szkołom. Jednak sami również zasługujemy na uznanie. Mówienie o niskim poziomie nauczania w naszej szkole jest kompletnym nieporozumieniem, niepopartym żadnymi merytorycznymi danymi. Nasza szkoła na tle województwa i kraju ma bardzo dobre wyniki między innymi ze sprawdzianów po szóstej klasie oraz z egzaminów gimnazjalnych.
(Wyniki dostępne są na stronie internetowej szkoły: http://www.mzsporeba.info
oraz na stronie http://www.oke.jaworzno.pl). Nasi uczniowie z sukcesami biorą udział w konkursach przedmiotowych i często zajmują w nich wysokie miejsca, otrzymują nagrody, dyplomy laureatów, wyróżnienia. Tak znaczna liczba uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, laureatów oraz uczniów nagradzanych
za wybitne osiągniecia w zakresie różnych dziedzin nie pozwala nam na uhonorowanie ich wszystkich podczas jednej tylko akademii. Z tego powodu nagrody i dyplomy wręczane są podczas czterech różnych wydarzeń szkolnych.
W gimnazjum są to: „Staszice” oraz Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego, w podstawówce uroczystość wręczania nagród i dyplomów, która odbywa się na dzień przed zakończeniem roku szkolnego oraz Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego dla szkoły podstawowej. Rzucanie w eter niczym niepopartej opinii o rzekomo niestatysfakcjonującym poziomie nauczania w naszej szkole bardzo krzywdzi przede wszystkim wspaniałych odnoszących sukcesy uczniów oraz naprawdę zaangażowanych w swoją pracę pedagogów. Przyznajemy natomiast, że jakość i komfort pracy
z grupą ok. 10 osób znacznie przewyższa ten z grupą ok. 25 - 30 osób.
Tym bardziej należy tu docenić wysiłek, pracę a przede wszystkim realne sukcesy nauczycieli MZS.

2. Kwalifikacje nauczycieli z MZS w niczym nie odbiegają od kwalifikacji nauczycieli innych szkół
w mieście. Wszyscy mają wykształcenie wyższe magisterskie, kwalifikacje do nauczania kilku przedmiotów oraz studia podyplomowe, często na więcej niż jednym kierunku. My również systematycznie i nieustannie się dokształcamy, bierzemy udział w rozmaitych kursach i szkoleniach. Wszelkie dodatkowe studia i kursy opłacamy
z własnej kieszeni, ale wciąż chcemy wiedzieć i umieć więcej, żeby podnosić własne kompetencje zarówno w sferze dydaktycznej, jak i wychowawczej po to by nasi uczniowie odnosili sukcesy.

3. Szanujemy i zwyczajnie po ludzku lubimy swoich uczniów! Wybraliśmy ten zawód, ponieważ lubimy i cenimy sobie pracę z dziećmi i młodzieżą. Cieszą i wzruszają nas ich sukcesy, zasmucają porażki a problemy stanowią wyzwanie, z którym należy się rozprawić. TO NIEPRAWDA, ŻE NASI UCZNIOWIE SĄ DLA NAS ANONIMOWI!
Znamy i potrafimy opisać osobowość każdego z nich, mocne i słabe strony, charakter, zainteresowania, uzdolnienia, temperament, ale przede wszystkim w miarę upływu czasu, jaki codziennie ze sobą spędzamy stają nam się bliscy.
NIKOGO NIE DYSKRYMINUJEMY!!! Ta krzywdząca opinia to totalna bzdura! Nigdy nie lekceważymy problemów naszych uczniów, udzielamy im wsparcia, uwzględniamy indywidualne możliwości w toku nauczania.
W kryzysowych sytuacjach wszyscy nauczyciele, wychowawcy a przede wszystkim pedagodzy szkolni służą wsparciem i konkretnymi rozwiązaniami problemów.

4. Wysokość pensji nauczycieli nie ma nic wspólnego z podaną podczas czwartkowego spotkania
z panem burmistrzem w MOK uśrednioną kwotą utrzymania etatu. Jest to wartość brutto wszelkich dochodów wszystkich nauczycieli, do której zostały doliczone wszelkie dodatki i kwoty, jakie ktokolwiek z nich otrzymał
w ciągu roku a następnie podzielona przez ilość etatów i miesięcy. Kwota, która wpływa, co miesiąc na konto nauczyciela mianowanego wynosi ok. 2000 zł.Trudno się dziwić, że społeczeństwo ma o nas takie złe zdanie, skoro ciągle przedstawia mu się nieprawdziwe informacje na temat naszych zarobków z jednej strony i deprecjonuje wartość naszej pracy z drugiej. Jeśli jednak ktoś nieprzekonany nadal wysokość naszych dochodów będzie podnosił do rangi zarzutu pragnę przypomnieć, że w stosunku do nauczycieli w innych krajach, ale przede wszystkim
w stosunku do energii i środków finansowych, jakie zainwestowaliśmy w swoje wykształcenie oraz odpowiedzialność, jaką, na co dzień ponosimy przy obniżającym się uznaniu społeczeństwa dla naszego zawodu jest to i tak niewielka kwota.

5. Wymiar czasu pracy, tzn. 18 a właściwie 20 godzin (biorąc pod uwagę tzw. „godziny karciane”)
to kolejny, pokutujący w społeczeństwie mit. Pomijając już czas, który nauczyciele poświęcają
na przygotowanie się do lekcji, poprawy klasówek i sprawdzianów, sprawowanie opieki podczas rozmaitych wypraw, wyjazdów, wycieczek, uczniowskich imprez, bezpłatne zajęcia dodatkowe, tworzenie i prowadzenie dokumentacji szkolnej, spotkania z rodzicami, konsultacje, rady pedagogiczne, prace w zespołach przedmiotowych, przeprowadzanie ewaluacji oraz licznych badań wewnętrznych, szkolenia… warto wiedzieć, że pensum nauczycieli jest zróżnicowane i zależy od funkcji, którą sprawują (20+2, 26+2, 30+2).

Zdarza nam się narzekać tak, jak i przedstawicielom innych grup zawodowych, kiedy dopada nas frustracja
z powodu piętrzących się problemów czy nadmiaru obowiązków. Zdarza nam się popełniać błędy, choć bardzo się tego wystrzegamy. Nie jesteśmy idealni. Jesteśmy tylko ludźmi. Powtarzanie niesprawdzonych informacji, wypowiedziana w emocjach krytyka odnosząca się do jakiegoś pojedynczego przypadku, powtarzana z ust do ust, jak kula śnieżna nabiera masy i mocy i zaczyna niszczyć wszystko, co napotka na swej drodze. Takie nieprawdziwe, lub mocno przesadzone negatywne opinie są bardzo niesprawiedliwe, niezasłużone i krzywdzące. Może odrobina wzajemnego szacunku, zrozumienia i życzliwości przydałaby się nam w tych trudnych czasach?

kasia2709
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 19.02.2015, 22:19

Re: Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Post autor: kasia2709 » 23.02.2015, 00:50

Nie rozumiem jednego, szanowny Śliwa rozpieprzył Porębę zniszczył FUM, wybudował halę nie wiadomo komu i na co? i dalej można wymieniać i wymieniać i co??
I nic... nikt do chłopa nie ma pretensji nikt się z nim nie kłóci żyje chłop spokojnie i wszystko w d...e ma to co się nachapał przez te lata to jego :twisted: . A Pan Spyra jakoś chce ratować tą wiochę to wszyscy jakieś wąty mają. Prawda taka jak nie likwidować tych szkół jak tam personelu więcej jak dzieci, poziom większy ?? no pewnie bo inaczej uczy się w klasie gdzie jest 12 dzieci, a inaczej jak jest 23 czy 26 dzieci.
Problem autobusów.... prędzej czy później jak gmina nie zapłaci to i tak czerwone nie będą jeździć wcale bo prezes czerwonych na to sobie nie pozwoli i nasz burmistrz nic do tego już miał nie będzie.

Przykre jest to, że jeden nas pogrążał przez tyle lat i nikt się nic nie odzywał i nic ludzie z tym nie robili wszystkim wszystko pasowało :( a tego burmistrza rozliczają z 2 miesięcy. Ja uważam że i tak jest odważny, że podjął się takiego stanowiska w takiej chwili...gdzie jest wielki bagno.

Trzymam kciuki za Pana !!!!!!!!!
A tych mieszkańców to trzeba na nowe osiedle do Śliwy odesłać niech tam krzyczą co im na wątrobach leży teraz pretensje do całego świata a gdzieście wcześniej byli

Awatar użytkownika
Ochódzki
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 11.01.2015, 22:40

Re: Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Post autor: Ochódzki » 23.02.2015, 09:49

kasia2709 pisze:jak nie likwidować tych szkół jak tam personelu więcej jak dzieci
Mogę prosić o źródło tych "danych"? :)
kasia2709 pisze:poziom większy ?? no pewnie bo inaczej uczy się w klasie gdzie jest 12 dzieci, a inaczej jak jest 23 czy 26 dzieci.
Brawo, właśnie podałaś argument za nielikwidowaniem
żadnej ze szkół.

Kleopatra
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 284
Rejestracja: 03.11.2006, 17:02
Lokalizacja: Poreba

Re: Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Post autor: Kleopatra » 23.02.2015, 13:17

U nas w Porębie (czyli w SP nr 2 i SP nr 3) to się tylko tak mówi że jak jest mniej uczniów w klasie to jest już wysoki poziom. A przecież w większości szkół w takich miastach jak np. w Warszawie, Katowicach czy nawet Zawierciu to klasy nie mają ponad 20 uczniów jak w SP nr 1 ale ponad 30 i szkoły te są w czołówce najlepszych szkół. Ktoś pisał o poziomie nauczania ale nie napisał że najwięcej tych „olimpijczyków” czy uczniów laureatów w konkursach powiatowych czy wojewódzkich pochodzi ze SP nr 1, można wejść sobie na stronę szkoły i przeczytać.

ELF
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 10.03.2006, 23:13

Re: Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Post autor: ELF » 23.02.2015, 18:45

O likwidacji obu szkół mówi się od lat tylko nie było odważnego do jej przeprowadzenia.Teraz kiedy mogło się to udać radni zdecydowali inaczej.Za tą decyzję zapłacą wszyscy mieszkańcy Poręby z pewnością większymi podatkami które z konieczności będzie proponował Burmistrz.Ciekawy jestem jak wtedy szanowni Radni zagłosują.W chwili obecnej upadł czołowy zakład Poręby FUM i nikt się nie przejął losem pracowników tej spółki których jest znacznie więcej z rodzinami niż nauczycieli.Dzieciom na pewno nie stałaby się krzywda tylko ich rodzicom którzy np.z Poręby wożą dzieci do szkoły na Górkę twierdząc że jest tam wyższy poziom nauczania.Poczekamy do uchwalania podatków przez radnych i do realizacji zapowiedzi Pana Burmistrza który powiedział że ręka mu nie zadrzy przy następnych cieciach .

Iwonakredka
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 24.02.2015, 20:48

Re: Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Post autor: Iwonakredka » 24.02.2015, 22:54

Panie burmistrzu. Z uwaga śledzę pana ostatnia aktywność. Zwłaszcza w zakresie ratowania budżetu i generalnie sytuacji miasta. To nie tak ze żył pan na księżycu dotychczas podobnie jak inni obecni radni którzy byli radnymi w poprzedniej kadencji i nie mieliście pojęcia lub ze was zaskoczyła sytuacja finansowa miasta. Przynajmniej się nie chwalcie tym na miły bóg. Odnosząc się do kwestii likwidacji szkół. Popieram w całej rozciągłości decyzje. Ale wynik głosowania był do przewidzenia. Oczywistym jest ze żaden z radnych nie głosował za tym. Nikt z nich nie chce się narażać lokalnej społeczności. Lepiej podnieść łapkę i nie wychylać się. Ale bycie radnym to podejmowanie tez niepopularnych decyzji i bycie gotowym na zmierzenie się z atakami ludzi którzy zwyczajnie nie robumiera ślub rozumieć nie chcą ze nie da się uniknąć zmian. Ze nie może być tak jak dotąd bo w żadnym nawet najbogatszym mieście nie mogą działać szkoły w których klasy są kilkuosobowe i pani zdzisia czy Krysia myśli ze jak została nauczycielka w tej szkole to do końca swojej zawodowej kariery ma tam prace. To nie elitarna pensja pani róży ze można kształcić panienki z dobrego domu w małych grupach. To publiczne placówki które musza rządzić się ekonomia w sytuacji jaka jest. A ja jako obywatelka tego miasta płacąca podatki nie zgadzam się aby grupa nieświadomych obywateli i wygodnych czy tez do tego powiązanych ze środowiskiem nauczycieli pilnujących swoich miejsc pracy wymuszała na decydentach miejskich wdrażanie takich rozwiązań które ciagna miasto na dno. Przyjdzie zarząd komisaryczny i wymusi zamknięcie szkół. Wcześniej czy pózniej. Poraza mnie poziom świadomości radnych. Panie burmistrzu. Jedna podpowiedz jeśli mogę. Niech pan podrąży temat odzyskiwania przez gminę podatku VAT jeśli tego jeszcze nie robicie. To przywilej gminy. Ale nie korzystanie z tego to zwykła niegospodarność za która tez się ponosi odpowiedzialność. Życzę powodzenia panu. Łatwo nie jest ale sam pan chciał pełnić ta role. Nikt pana nie zmuszał.naprawde trzymam kciuki i niech pan pokaże przynajmniej teraz silna rękę i niech pan się nie boi niepopularnych decyzji. I tak pana bedą krytykować. Najgorzej być prorokiem we własnym domu. Niestety.

Dorota
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 18.02.2015, 18:27

Re: Spotkanie mieszkańców z Burmistrzem

Post autor: Dorota » 28.02.2015, 18:54

:) NO PRZYKRE TO KTOS CHĘTNY CHCIAŁBY MNIE O :roll: POLUĆ?

ODPOWIEDZ