Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Dyskusje o polityce w lokalnym wydaniu
Awatar użytkownika
XX86
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: XX86 » 26.10.2014, 17:15

Amadeo pisze: (...) Dyskusja toczy się wśród kilku osób (prawdopodobnie na usługach sztabów), (...)
Po pierwsze, to ja nie jestem na usługach żadnego sztabu, nie należę do żadnego z komitetów i nie jestem kandydatem w nadchodzących wyborach, więc prosiłbym o nie szufladkowanie mnie jako czyjegokolwiek kampanijnego agitatora.

Do drugie, chciałbyś
Amadeo pisze: (...) konstruktywnej dyskusji. Takiej punkt za punkt, słowo za słowo. bo inaczej niema to sensu
ale sam piszesz
Amadeo pisze: (...) Wielką zagadką pozostaje program Pana Macherzyńskiego - hmmm. Ale Pan Jan nigdy niemiał czasu dla obywateli więc niema się co dziwić. Z wiedzy, którą udało mi się pozyskać na szybko na mieście od kandydata na radnego z jego listy wynika jednoznacznie, że program, który proponuje jest prosty: należy pozamykać szkoły, wodociągi, MPGKiM , zwolnic połowę Urzędu Miasta i 2/3 MOPSu, więc nawet niema sensu publikować programu w sieci bo po co jak program jest oczywisty. Wszyscy którzy uważali że Pan Jan był niedobry to do likwidacji ! Pan Markowski - hmmm ten urósł już do rangi Robin Hooda będzie zabierał bogatym i dawał biednym (podobnie chyba jak jego ojciec tylko, że matka zawsze mi mówiła, iż on czynił odwrotnie). (...)
czy sławetne już
Amadeo pisze: (...) ale Polo, Tesco, Biedronka, (...) sama nie powstała (...)
Wybacz Panie Amadeo ale Ty też ulegasz emocjom, które nie mają nic wspólnego z konstruktywną dyskusją.O marketach było już powiedziane, że to żadna zasługa burmistrza, bo on akurat najmniej miał tu coś do dodania. Nie chcesz obrzucania błotem, by samemu napisać, że jakiś kandydat (kto dokładnie?) od Macherzyńskiego powiedział, że w Porębie wszystko trzeba zamknąć.Tak to "gębę" można dorobić każdemu i każdego można w ten sposób zdyskredytować. Uwagi o kandydaturze Pana Markowskiego i jego ojcu też nie były wysokich lotów, delikatnie rzecz ujmując. Dlatego prosiłbym, apelowałbym, abyśmy wszyscy (i Ty tez Panie Amadeo) wystudzili emocje i unikali siania plotek, niesprawdzonych informacji czy osobistych wycieczek personalnych.

Co do samych wyborów, to pomimo, iż zostały do nich zaledwie 3 tygodnie, to z przykrością muszę stwierdzić, że na obecną chwilę ŻADEN z kandydatów i komitetów nie przekonał mnie, że warto oddać na niego/ na nich mój głos. Temat wyboru burmistrza z mojej perspektywy wygląda tak, iż mam do wyboru:
- kogoś, kto nim jest, któremu jednak, pomimo kilku dokonań (hala, Orlik), ciężko to idzie i kto zupełnie mnie nie przekonuje, że ma na cokolwiek sensowego jakiś skonkretyzowany, realny i wykonalny pomysł, a nie jedynie hasła i luźne propozycje;
- kogoś, kto już nim był, ale różnicy raczej nie zrobił;
- kogoś, kto chciałby nim być, bo twierdzi, że zrobiłby to lepiej, choć nie bardzo dał mi argumenty ku temu, aby w to uwierzyć;
- kogoś, kto jest dla mnie osobiście kandydatem widmo - kompletnym anonimem, którego na ulicy bym nie poznał, o którym nic nie wiem jakie ma poglądy, jakie ma pomysły i z czym go się "je" mówiąc kolokwialnie, więc dlaczego akurat na niego miałbym oddać swój głos?
Komitet Pana Śliwy ma ode mnie jako jedyny plusa za "kumate" podejście do tematu kampanii, czyli za klarowne przedstawienie programu i kandydatów w dostępny sposób, czyli w formie strony internetowej. Tyle, że ja tego programu po prostu "nie kupuję" - czemu? Bo jest cukierkowy i manipuluje faktami, nieuczciwie moim zdaniem twierdząc, iż wszystko da się zrobić, wybudować, wyremontować, etc ot tak za pieniądze skądś tam, o czym zresztą mówiłem:
XX86 pisze: (...)Inwestycje planowane z z rozmachem, szkoda, że rzeczywistość skrzeczy, bo na wszystko potrzeba, często niemałego, wkładu własnego. A o tym skąd go wziąć też słowa brak. Przypominam projekt "Budowa ulicy Mierzejewskiego wraz z odwodnieniem", odsuwany z roku na rok, bo nie możemy znaleźć dla niego pieniędzy.
Bo to wszystko nie jest takie proste, dostać dofinansowanie nie jest tak łatwo, a sytuacja finansowa miasta jest jaka jest (o czym program zupełnie milczy). Zresztą jak to wygląda w praktyce można się przekonać czytając sprawozdania z obrad Rady Miasta, na których interpelacje radnych zazwyczaj spotykają się z odpowiedziami burmistrza tj np. :"Będziemy analizować sytuację finansową i podejmować działania w ramach posiadanych środków".

KWW Ryszarda Spyry Jedność i Przyszłość - hmm, dobra, mikro plus za stronę internetową komitetu, nie mniej "program wyborczy" przywodzący trochę na myśl zasadę TKM mnie nie zachwyca :? Konkretów brak, ot, taka papierowa opozycja dla zasady.

Reszta komitetów niestety sprowadza kampanię wyborczą do zdjęć czy haseł, albo poprzestała na zarejestrowaniu się. Dziwi mnie to (zwłaszcza w przypadku pana Markowskiego, który wchodzi dopiero do polityki), bo wybory to nie konkurs piękności i popularności, gdzie wystarczy być czy ładnie się prezentować z plakatu; tu ważne są konkrety, o czym chyba wszyscy już zapomnieli.

Naprawdę chciałbym iść 16 listopada na wybory z jasnym, skonkretyzowanym wyborem, iż ten i ten kandydat ma moje pełne poparcie i zasługuje na moje zaufanie - niestety, jak do tej pory nie zasłużył na nie NIKT.

Się rozpisałem. Znowu. Gwoli formalności - lista zarejestrowanych kandydatów na Burmistrza Miasta Poręba z ich pozycjami na karcie do głosowania: http://bip.umporeba.cal.pl/katalog/obwi ... bw2014.pdf

andrzej2
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: andrzej2 » 27.10.2014, 17:30

No i mamy protokół po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej !
http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?a=3251

Można się zapoznać i zobaczyć jakim menadżerem i czarodziejem jest M.Śliwa !
Jeden wielki syf, jaki zostawia - inni będą musieli posprzatać.
Facet nie ma pojęcia w jaki sposób zarządzać ludźmi i naszym Miastem !!

Nie dajmy do końca zrujnować mu miasta !!!!!!!!!!

Lista zarzutów o dyscyplinę finansową będzie dłuuuga i bolesna dla Śliwy !!

heniek
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: heniek » 27.10.2014, 21:43

W związku ze wskazanym powyżej protokołem czekam a nawet się DOMAGAM komentarza ze strony Stanisława i Amadeo.
Tylko Panowie (bo takie raczej męskie nicki) - proszę o konkrety oraz merytoryczną i "konstruktywną dyskusję".

andrzej2
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Re: Burmistrz...

Post autor: andrzej2 » 28.10.2014, 06:17

No i mamy protokół po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej !
http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?a=3251

Można się zapoznać i zobaczyć jakim menadżerem i czarodziejem jest M.Śliwa !
Jeden wielki syf, jaki zostawia - inni będą musieli posprzatać.
Facet nie ma pojęcia w jaki sposób zarządzać ludźmi i naszym Miastem !!

Nie dajmy do końca zrujnować mu miasta !!!!!!!!!!

Lista zarzutów o dyscyplinę finansową będzie dłuuuga i bolesna dla Śliwy !!

ziomekse
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: ziomekse » 28.10.2014, 11:58

Najważniejsze wg mnie kwestie z raportu:

Odsetki płacone przez UM Poręba w latach 2011-30.VI 2014

6.4449,17 zł - nieterminowe spłącanie kredytów
1.657,60zł - zwłoka w opłacie z ubezpieczenie zdrowotne 2011
598,77 - zwłoka w opłacie z ubezpieczenie zdrowotne 2012
746 zł zwłoka w opłacie z ubezpieczenie zdrowotne2013
151 zł zwłoka w opłacie z ubezpieczenie zdrowotne 2014 ( do czerwca )
3.224,9 zł nieterminowe regulowanie zobowiązań z tytułu dostaw, usług i robót budowlanych 2012
22.944,18 zl nieterminowe regulowanie zobowiązań z tytułu dostaw, usług i robót budowlanych 2013

17.236,7 zł nieterminowe regulowanie zobowiązań do maja z tytułu dostaw, usług i robót budowlanych 2014

Łącznie 53008,32 za nieterminowe uiszczanie zobowiązań

Ponadto z umów kredytów i pożyczek oraz zestawienia sporządzonego przez pracowników
Urzędu Miasta Poręba wynikło, iż ,kwota odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek
przypadających do spłaty w 2014 r. wynosila 357.789,85 zl, natomiast w
wieloletniej prognozie finansowej wydatki na obsługę dlugu w 2014 r. zaplanowano
w kwocie 116.648,00 zl.

Subwencje oświatowe przekazywane na rok kolejny, wykorzystywane było do pokrycia zobowiązań oświatowych lat bieżących

Ponadto brak prowadzenia ewidencji analitycznej wg tytułów (kwalifikacji prawnej
wykroczenia) do dochodów z grzywien uniemożliwiał ustalenie na podstawie ewidencji
księgowej, kwoty dochodów z grzywien za wykroczenia drogowe, ujawnione przy użyciu
urządzenia rejestrującego prędkość p (fotoradar), która powinna być przeznaczona na cele
określone w art. 20 d ust. I ustawy z dnia ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach
publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz.115 z późn. zm. oraz Dz. U. z 2013 r. poz. 260
z późn. zm.).

w 2013 r. łączne dochody z tytułu grzywien za wykroczenia drogowe ujawnione przy
użyciu urządzenia rejestrującego prędkość oraz grzywien za niewskazanie sprawcy
wykroczenia drogowego wyniosły 1.716.687,30 zl, natomiast wydatki poniesione na
zadania, o których mowa w art. 20 d ust. I ww. ustawy, ti. na modernizację, remonty,
utrzymanie dróg i infrastruktury drogowej oraz na poprawę bezpieczeństwa ruchu
drogowego wyniosły 1. 42 5. 892, 49 zł

W dniu 3 sierpnia 2012r . zawarto umowę o zamówieniu publicznym
pt.: ,,Realizacja uslug polegających na organizacji i prowadzeniu biura wraz
z zatrudnieniem pracowników biurowych i opracowywaniem dokument6ów związanych z czynnościami wykonywanymi rzez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w związku ze
stwierdzonymi rzez nich wykroczeniami na drogach publicznych w mieście Poręba za
pomocą urządzeń do samoczynnego pomiaru i rejestracji prędkości pojazdów użyczonych mu przez wyknocę oraz o ponoszeniu wydatków z tytulu ww. umowy z wynagrodzeniem w kwocie 74.160,00zl brutto, pomimo braku dostatecznego zabezpieczenia środków na ww. zobowiązanie w budżecie Miasta Poręba na rok 2012.

Przy ustalaniu wartości zamówienia nie uwzględniono wartości zamówień uzupełniających, których udzielenie zamawiający przewidzial w ogloszeniu o zamówieniu
Oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wartość zamówienia podstawowego
Ustalono na kwotę 858.000,00 zl netto na podstawie przewidzianej do wykonania
kompletnej dokumentacji dla zdjęć w ilości 13 tysięcy oraz ceny iednostkowej dla kompletu
dokumentacji oszacowanej na kwotę 66 ,00 zl netto. W ogloszeniu o zamówieniu oraz
w specyfikacji istotnych warunków zamówienia przewidziano udzielenie zamówień uzupełniających w ilości do 50% zamówienia podstawowego. Zatem wartość robót uzupełniających przewidzianych przez zamawiającego, która powinna zostać uwzględniona w całości zamówienia zgodnie z art. 32 ust. 3 ww. ustawy wynosiła 429.000,00zł
Łączna wartość zamówienia, tj. zamówienia podstawowego wraz zamówieniami uzupełniającymi wynosiła 1.287.000,00zł co stanowiło równowartość 304.622,59 euro, zatem wielkość ta przekraczała równowartość kwoty określone postanowieniami §1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2013r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów od których jest uzależniony obrowiazek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej(Dz. U. z 2013 r. poz. 1735) w wysokości
207.000 euro dla dostaw lub usług.

MPGKiM
Nie przekazano kwot do UM z tytułu najmu:
60.788,8 zł za rok 2010
136.984,56 zl za rok 2011
61.442,61 zl za rok 2012
295.292,17 zl, za rok 2013
Stwierdzono równiez, że od 2011 r. Miasto Poręba zaniechalo podjęcia dzialań mających
na celu ujęcie w księgach rachunkowych Urzędu Miasta Poręba oraz wyegzekwowanie od
MPGKiM sp. z o.o. w Porębie odsetek za nieterminowe przekazywanie na rachunek Miasta
Poręba dochodów z tytulu najmu, pobranych przez MPGK|M od najemców.

W 2013 r. Miasto Poręba udzielilo poręczenia za zobowiązania Miejskiego
Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o. o. w Porębie
wynikające z umowy pożyczki zawartej pomiędzy MPGKiM sp. z o. o. w Porębie a firmą
Magellan S.A., na podstawie umowy poręczenia z dnia 16 października 2013 r., w której
nie określono terminu kwoty do której poręczenie zostalo udzielone.
Z umowy poręczenia wynikalo, iż poręczenie obejmuje zobowiązanie dłużnika z umowy
pozyczki istniejące w chwili udzielenia poręczenia oraz zobowiązanie mogące powstać
w przyszlości na podstawie umowy pozyczki z tytulu należności i głównej, prowizji , odsetek
oraz wszelkich pozostalych kosztów wynikających z ww. pożyczki. Ponadto wskazano, iż
umowa poręczenia jest zawarta do czasu calkowitej splaty przez dlużnika należności
glównej, prowizji odsetek oraz wszelkich innych koszt ów wynikających z umowy pożyczki.

Celowo powstrzymam się od komentarzy własnych

rozp
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: rozp » 30.10.2014, 19:53

Chcialbym poznać program komitetu p.Markowskiego..
2 tyg do wyborów a tu cisza.
Ktos cos wie o jakis spotkaniach z wyborcami? :roll: :roll: :roll:

andrzej2
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: andrzej2 » 31.10.2014, 08:04

Kolejne "kwiatuszki" burmistrza !
Pod GŁOSOWANIE RADNYM Rady Miasta daje uchwały niezgodne z prawem !!
Po raz kolejny RIO unieważnia działanie Burmistrza i Rady Miasta !!
Co robi Zieliński ? czyżby tolerował bezprawne działania burmistrza ?

http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?a=3258

czyli uchwały które podejmowała Rada są nieważne !!
czyli obiecanki cacanki burmistrza są nieważne !!
czyli burmistrz nie może już realizować budżetu !!
TRZEBA TO 16 LISTOPADA KONIECZNIE ZMIENIĆ !!!!

Czarna
Nowicjusz

Post autor: Czarna » 31.10.2014, 08:39

Czy nasi dzielni rycerze herbu Śliwa ( albo jeden rycerz o wielu imionach :)) mogli by się wreszcie odnieść do raportu RIO ?. Bardzo mnie ciekawi jak będą bronili naszego możnowładcę :).

Porebianinn
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Porebianinn » 31.10.2014, 09:32

Witam. Czytam i nie wierzę. Podzielam obawy forumowiczów, szczególnie tych nowych dotyczące sytuacji w mieście, natomiast zastanawia mnie dlaczego niektórzy min. andrzej2, Czarna, citizen czy też Triumph zaczęli się interesować sytuacją dopiero teraz (rejestracja na e-poreba). Czyżby wcześniej było im to obojętne, czy też jest to sprytna kampania wyborcza konkurentów Burmistrza Śliwy. Takie sobie moje spostrzeżenia. Mam taką cichą nadzieję, że się mylę.
PS. Nadal wszyscy czekamy na programy wyborcze, może tam znajdziemy receptę na polepszenie naszego bytu.
Ostatnio zmieniony 31.10.2014, 10:10 przez Porebianinn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
XX86
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: XX86 » 31.10.2014, 09:48

Strona Komitetu Wyborczego Wyborców "Nowa Poręba" Pana Marcina Markowskiego późno, bo późno, ale jest:

http://www.marcinmarkowski.org/index.html

Czarna
Nowicjusz

Post autor: Czarna » 31.10.2014, 09:54

Drogi Porebianinnie, ludzie interesują się sytuacją w mieście na bieżąco, ale prawdą jest, że gdy zbliżają się wybory to chętniej ją komentują ( wtedy jest największa szansa, że ich głos może coś zmienić). Sam jesteś najlepszym przykładem. W końcu zarejestrowałeś się gdy trwała kampania wyborcza podczas ostatnich wyborów :).

Porebianinn
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Porebianinn » 31.10.2014, 10:09

Witam. No muszę przyznać Ci Czarna trochę racji. Już zapomniałem, było to trochę dawno, ale zarejestrowałem się przed wyborami. :)

RAM533
Nowicjusz

Re: Burmistrz...

Post autor: RAM533 » 01.11.2014, 16:51

Witam
Czytam te posty i myślę sobie, że najbardziej kompetentni kandydaci na Urząd Burmistrza schowali się za pulpitami komputera i krytykują tylko urzędującego Burmistrza. Dlaczego nikogo nie interesują programy innych kandydatów i źródeł ewentualnego finansowania. Dlaczego nikogo nie interesuje czemu odszedł na emeryturę Pan Spyra choć mógł nadal w policji pracować i robić karierę a ma zapędy być Burmistrzem w zadłużonej gminie? Przecież w policji można robić karierę za nie małe pieniądze. Dlaczego nikt nie pyta jakie przygotowanie ma Pan Markowski do objęcie Urzędu Burmistrza i jak bez doświadczenia mógłby zarządzać ubogą gminą? Dlaczego nikt nie krytykuje Macherzyńskiego, który będąc burmistrzem w ogóle nie szanował mieszkańców, z którymi się umawiał i spóźniał się notorycznie lub w ogóle nie przychodził, a nie mówiąc już o innych sprawach. Zresztą sami mieszkańcy mu rachunek wystawili. Uważam, że wszyscy kandydaci na ten Urząd powinni się spotkać i winna się odbyć z ich udziałem debata publiczna, żeby każdy mógł się odnieść programu kontrkandydata i odpowiedzieć na trudne i nurtujące pytania także mieszkańców. Wtedy dopiero można by zdecydować, który ma realny program wyborczy i któremu można by zaufać. Natomiast skupienie się tylko na krytyce obecnego Burmistrza jest nieporozumieniem. Dla mnie krytyka jest potrzebna ale konstruktywna i w odniesieniu do innych kandydatów.

RAM533
Nowicjusz

Post autor: RAM533 » 01.11.2014, 17:03

Szczerze - żenada czytać te Wasze pomyje na obecnego burmistrza - dla was najlepiej wybrać waszego pupilka dla ktorego próbujecie robić dobry piar - stara gwardia odejdzie - odprawy weźmie i kupe kasy trzeba wydać , a nowy wsadzi swoich 'zaufanych skorumpowanych' i zacznie nabierać do kieszeni - tak dobrze idzie pokazywanie cyferek - obliczcie ile będzie kosztować Porębę inny burmistrz i jego marna świta ......no ile? nie żal wam kasy na to? tak wam źle teraz? Tak strasznie w Porębie ? Może pora się wyprowadzić jak tak bardzo Wam władza życie truje?
Tyle lat gość jest burmistrzem i co takiego strasznego się dzieje?
Gasicie się wyssanymi z palca pseudo faktami i atakujecie na oślep.
Tyle w temacie - a teraz czekamy aż wielcy wierni obrońcy Spyry i innych będą się użalać

aonao
Nowicjusz

Post autor: aonao » 01.11.2014, 19:02

Tak to święta prawda, ludziom źle jest że nie płacą czynszów latami, szkoły są nie zamykane mimo że istnieje taka potrzeba (coraz mniej dzieci do nich uczęszcza), taki jest obecny zły burmistrz że mimo trudnej sytuacji utrzymuje miejsca pracy. To skorumpowanie już widać na obsadzaniu obwodowych komisji wyborczych ,po ich składach, klany rodzin tam zasiadają. A program nowych kandydatów zupełnie mnie nie przekonuje. Cudów nikt nie dokona bez radykalnych kroków a krytykować jest najłatwiej.

ODPOWIEDZ