Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Dyskusje o polityce w lokalnym wydaniu
Mrkrzys32
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 11.04.2010, 21:11

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Mrkrzys32 » 07.11.2015, 15:27

Widzę że nauczyciele chcą usunąć burmistrza ze stanowiska.Szkoda tylko, że mają w założeniu swoje dobro.Nikt nie wspomina słowem o przywróceniu wiekszej liczby kursów 2.Oni mają prace na miejscu,inni ich nie obchodza.Reszta może sobie zasuwać pieszo do Zawiercia.Byle tylko oni mieli pracę.

Lidka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 04.05.2010, 20:36

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Lidka » 07.11.2015, 18:57

ELITA walczy o swoje tyłki i forse, tylko nie pamietają jak upadał FUM, to nawet nikt z nich dobrego slowa do fumowców nie powiedział,tylko mówili; a niech w końcu padnie ,teraz tego sa efekty..niech zamkną czesć szkół nikt do ELITY dopłacać nie będzie ,
Ostatnio zmieniony 08.11.2015, 00:09 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.

SMI
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 18.02.2015, 19:12

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: SMI » 07.11.2015, 21:16

Lidka pisze:ELITA walczy o swoje tyłki i forse, tylko nie pamietają jak upadał FUM, to nawet nikt z nich dobrego slowa do fumowców mie powiedział,tylko mówili a niech w końcu padnie ,teraz tego sa efekty..niech zamkną czesć szkół nikt do ELITY dopłacać nie będzie ,
Nie jestem nauczycielem i nie obawiam się o własny tyłek :lol: Przez takie podejście do spraw miasta jakie prezentuje Lidka niestety Poręba znajduje się na równi pochyłej.

To, że wmawia się mieszkańcom, że dopłacają do "ELITY" albo, że likwidacja szkół to remedium na problemy gminy to kolosalna dezinformacja.

Pani Monika powyżej starała się merytorycznie nakreślić jak niepełną wiedzę posiadają radni którzy podejmują decyzję o de facto likwidacji SP2.

Mija rok i jedyne czego się dowiedzieliśmy to to, że oświata jest największym problemem. Nie dyskutuje się o perspektywach, o wskaźnikach, o patologii w praktycznie każdej sferze działań samorządu. Likwiduje się połączenia autobusowe przy jednoczesnym darmowym basenie, remontuje się elewację domu kultury i jednocześnie zamyka szkoły i gasi światło, w 2014 roku z zasobu gminy sprzedano tylko 6 lokali mieszkalnych i 1 ha gruntu (a dochody z gospodarowania mieniem gminy to tylko 6% całości jej dochodów) etc. Gdy na spotkaniu z burmistrzem pada pytanie jednej z mieszkanek o efekty pracy pracownika do spraw pozyskiwania środków EU w odpowiedzi słyszymy "że w ten sposób nie będziemy rozmawiać". Na stronie urzędu znaleźć można zestawienia uzasadniające likwidacje szkół, urągające zdrowemu rozsądkowi gdzie nie ma ani jednego odniesienia do pozostałych sfer działalności gminy czy choćby śladu wspomnienia o stratach jakie przyniesie to Porębie.

Tu nie chodzi tylko o zaoszczędzenie kilkuset tysięcy złotych. Gmina jest złożonym "organizmem" i o ile w dużym mieście gdzie placówek oświatowych jest kilkadziesiąt nie odczuwa się tak dramatycznie zmian to u nas skutki mogą być (wg mnie będą) katastrofalne. Polecam choćby analizy o ile zmniejszają się ceny nieruchomości w gminach gdzie spada jakość oświaty. Wszyscy porębianie musimy mieć świadomość że oszczędzanie na oświacie, bezpieczeństwie (oświetlenie) czy komunikacji (linia 2) to uderzające w nas wszystkich działania i tylko pozornie wydają się one racjonalne. I każdy mieszkaniec musi sobie uzmysłowić, że dom czy mieszkanie które posiada wycenione np. na 100.000 zł na koniec katastrofalnej kadencji burmistrza i radnych może już być warte tylko 70.000.

Zresztą szukanie tylko finansowego sensu jest pozbawione racji. Urzędujące władze wydają się działać kompletnie bez przyszłościowej wizji dla naszego miasta. To tak jakby amputować nogi żeby zaoszczędzić na butach i skarpetkach - w krótkim horyzoncie czasu oczywiście da się udowodnić, że to dobra decyzja. Dlaczego od roku nie mówi się o perspektywach? Zarządzanie miastem to nie jest kwestia "nastepnego roku". Jak pan Spyra i radni widzą przyszłość Poręby za lat dziesięć? Zamiast myśleć o rozwoju, o polepszaniu otoczenia, aby nawet jeżeli nie przemysł to zwykli mieszkańcy znaleźli tu miejsce do zamieszkania (Kierszula ma w tym momencie kilkanaście jeżeli nie kilkadziesiąt domów w budowie) to zabija się jedną z ostatnich szans naszego miasta na rozwój. I to wszystko w imię krótkotrwałych korzyści w postaci niereformowania struktury zatrudnienia czy utrwalenia kompletnie nieefektywnego zarządzania w pozostałych sferach gminy (np. z komentarzy na forum wnioskuję, że zarządzanie w spółkach gminy pozostawia wiele do życzenia).

Idąc dalej aktualnym tropem polityki rady miasta i burmistrza za rok udowodni się nam, że MZS też trzeba zamknąć, bo to kolejny milion "oszczędności".

rozp
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 263
Rejestracja: 16.11.2010, 21:11

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: rozp » 07.11.2015, 21:56

Moje podejście do tematu jest takie:
SP3 jest szkołą nierentowną. Należy ją zamknąć. SP2 niech już działa.
Co do poczynań nowej pani z UM ds środków z UE, to ja po raz nty pytam jakie efekty pracy miało 2 panów i jedna pani z tego referatu w ciągu dekady istnienia tego działu? RACZEJ MIZERNE!

Przypominam sobie teraz program wyborczy byłego burmistrza o wspaniałych planach i inwestycjach. O osiedlu na stoku, zagospodarowaniu zalewów czy ścieżkach rowerowych,itp.

Lidka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 04.05.2010, 20:36

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Lidka » 08.11.2015, 00:08

SMI ,piszesz o patologi tak jak to ty byłbyś odpowiedzialnym za to co teraz mamy. dużo wiesz mądralo .przyczyniłeś się pewnie do tego bagna co teraz jest ?

marcinek
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 20.10.2006, 11:02

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: marcinek » 08.11.2015, 00:10

Przestańmy dawać sobą manipulować i zastraszać, wogóle nie rozumiem nagonki na szkoły i oświatę w Porębie i ten kto za tym stoi to jego zachowanie można określić ... sorry ale nie ma w języku polskim odpowiedniego słowa żeby nie było obraźliwe.

ale fakty są takie.

1. Subwencja z budżetu państwa na edukację zapisana w budżecie gminy Poręba na 2014 rok 4 334 854,00 zł w na rok 2015 - 3 790 394,00 zł to co przez politykę zamykania szkół "uciekło nam do innych gmin szkół podstawowych i gimnazjów (subwencja Standard A 5 306,03) około 100 dzieci rok 2014 do roku 2015. to jest ponad 544 460,00. gdzie róznica urodzeń jest 10 osób w 2008 86, w 2009 84, i 2010 - 94. To albo wyliczenia które pobrałem ze strony bip.poreba.pl sa nie dokładne albo ktoś tu manipuluje danymi albo rzeczywiście uciekło 80-100 osób rok do roku.

Takie moja refleksja
Prezes firmy szkoli swoich pracowników zeby podnieść swoje dochody i prestiż firmy
a Burmistrz, Urzad gminy Poręba robi wszysttko zeby dzieci z poręby szkoliły sie w innych gminach gdzie będą później promować i utoższamiac się z tą gminą.

2. Zostawcie wszystkie szkoły w spokoju Sp1 Sp2 Sp3 bo tu się kształcą dzieci mieszkańców Poręby z których dochodów PIT CIT utrzymywana jest gmina przez różnego rodzaju podatki i subwencję. Jeśli nie będzie w tym temacie spokoju ludzie sie tu nie osiedlą a ci co tu mieszkają to wyjadą.

3. Szkoły sp2 i sp3 robią za bufor przed ucieczką dzieci do gminy Siewierz i Zawiercie. Bez autobusów to na pewno nikt nie bedzie woził do MZS gdzie według wyliczeń burmistrza mają byc klasy powyżej 30 osób i jeszcze na dwie zmiany.

4. Szkoła to nie tylko nauczyciele to również miejsce spotkań dzieci po szkole, boiska palce zabaw (które tak wszyscy chcą budować w obietnicach wyborczych) zajęcia dodatkowe miejsce spotkań rodziców itp.

5. EDUKACJA to PROMOCJA MIASTA poprzez udział uczniów szkół w wszelakich konkursach olimpiadach. itp.

6. Coraz wiecej buduje się domów w dzielnicach Kierszula Górka Niwki Krzemienda Krawce gdzie te dzieci bedą chodzić do szkoły?

7. Dopłacamy do edukacji 3 mn zł przy budżecie 23 mln gmin to około 13 % a ile my wydajemy na własną edukację rodziny (szkolenia, kursy, dodatkowe zajęcia dla dzieci książki, podróże, internet, TV kablówka) myślę ze więcej niż 13 % budżetu.


Grzecznie proszę oddsunkujcie się od edukacji bo za nie długo nie będzie w tej gminie nic bo jak zniszczycie szkoły to zniszczycie własną tożsamość i kulturę którą wyeksportujecie razem z dziećmy i rodzicami do innej gmin i firm.

PYTANIE CZEGO TAK NAPRAWDĘ OCZEKUJEMY OD GMINY? SKORO WSZYTKO CHCEMY ZGASIĆ ZAMKNĄC SPRZEDAĆ I ZLIKWIDOWAĆ gdzie w tym wszystkim człowiek i społeczeństwo.

CZŁOWIEK niestety to tylko co dla niektórych wskaźnik ekonomiczny przykre ale prawdziwe.

Lidka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 04.05.2010, 20:36

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Lidka » 08.11.2015, 00:21

p.radny idż pan drzemnij sie ,weż cos na kaca i zostaw pan w spokoju budżet ,bo następnych kredytów na ELITE Poreba nie dostanie ,z mieszkań wspólnoty i komunalnych forse poprzednicy wydoili do zera,jeszcze miasto jest winne wspólnotom pieniądze.

mandarynka3
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 09.05.2011, 18:55

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: mandarynka3 » 08.11.2015, 11:27

Panie Marcinku powiem Panu w jakiej gminie chcę mieszkać.
Otóż marzy mi się miasto gdzie będzie czysto. Nie będzie wyrzucanych śmieci, pieski nie będą srały pod oknami, na chodnikach i placach zabaw. Ścieki nie będą spuszczanych z domów do rowów. Ludzie zainwestują w domowe piece i nad Porębą nie będzie unosił się smród i sadza. Trawa będzie skoszona. Chodniki zrobione w całym mieście a nie tylko w okolicach domów radnych czy burmistrza. Latarnie będą się świeciły a autobus będzie kursował częściej. Ulice będą bezpieczne a nie prowizorka ze Strażą Miejską która tak naprawdę nie zna przepisów i jest sztucznym tworem. Gdy wyjdę do parku gdzie nie będzie żuli. Dzieci będą bawiły się na zadbanych placach zabaw. Gdy pójdę do UM zostanę rzetelnie obsłużona. Nie będę "spuszczana " z pokoju do pokoju i na końcu urzędnik powie że nic się nie da. Na tabliczkach różnych przedmiotów użyteczności publicznej zobaczę tabliczkę "fundusze pozyskano z UE".
O szkołach oczywiście też mam marzenie. Aby moje dziecko było właściwie nauczane, dopilnowane i co chwile nie chciałabym widzieć karteczek czy zapewnię w danym dniu dziecku opiekę bo szkoła ma wolne !!! Jak większość rodziców skarży się na danego nauczyciela to dyrektor podejmuje odpowiednie kroki a nie spuszcza wzrok i bezradnie rozkłada ręce. Chciałabym aby to nauczyciel organizował życie szkoły a nie zrzucał tego na rodziców. Aby nie było kliki wzajemne adoracji ale nauczyciele z powołania.
Marzenie mam również aby Dom Kultury zaczął tętnić życiem kulturalnym w szerokim zakresie. Aby młodzież bezsensownie nie przesiadywała na targowisku czy ławeczkach pod blokiem tylko miała gdzie iść i rozerwać się.
Nie wspomnę o bezrobociu, ośrodku zdrowia, cenach za wodę i śmieci czy innych bardzo ważnych aspektach naszego życia.
Jak sam widzisz życie miasta nie skupia się tylko wokół szkół. Ale inwestować należy na wielu poziomach.
A jeszcze co do szkół to należy zakończyć na tworzeniu sztucznych oddziałów przedszkolnych w szkołach aby zwiększyć liczbę uczniów. Należy również zakończyć sztuczne tworzenie etatów dyrektorów czy kolejnej administracji.
To tak ogólnie w małej pigułce moje marzenie.

SMI
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 18.02.2015, 19:12

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: SMI » 08.11.2015, 12:02

Lidka pisze:SMI ,piszesz o patologi tak jak to ty byłbyś odpowiedzialnym za to co teraz mamy. dużo wiesz mądralo .przyczyniłeś się pewnie do tego bagna co teraz jest ?
Lidka, niestety nie jesteś mistrzynią dedukcji i trafiłaś kulą w płot.
Po prostu interesuję się stanem swojego miasta i tym co nastąpi za kilka lat. Problemem jest, że właśnie nic nie wiem oprócz suchych danych jakie „wiszą” na BIP Poręby i sprzecznych informacji pojawiających się na spotkaniach z mieszkańcami.
Wydatki na oświatę w Porębie to około 30% budżetu, a zdarzają się gminy w Polsce z udziałem 40% czy nawet 50% całości wydatków. Za to niestety dochody z mienia komunalnego są wybitnie niskie. Zresztą kwestia maksymalizacji dochodów gminy wydaje się być tematem tabu i nikt nie zabiera w tej sprawie głosu.
Koszty wynagrodzenia porębiańskich urzędników czy pracowników np. MOPS w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy znowu są wyjątkowo wysokie (porównując choćby z budżetem Zawiercia). To są wnioski które muszę wysnuwać sam i oczywiście mogą być obarczone błędem interpretacji, ale w dyskusji na temat stanu w jakim znajduje się Poręba te wątki (i kilkanaście innych) w ogóle się nie pojawiają i są pomijane zarówno przez radnych jak i służby burmistrza.

Cały czas mam nieodparte wrażenie, że wylewa się dziecko z kąpielą, bez analizy i bez rozważenia dłogofalowych skutków. I ostatecznie cała dyskusja sprowadza się do tego, że pani Lidka nie lubi ludzi z domków jednorodzinnych więc popiera decyzję rady miasta i w sumie „dobrze im tak”: będzie ciemno, nie da się dojechać nigdzie autobusem, a czwartoklasiści będą z tornistrami i latareczkami truchtać przez las do szkoły. Grunt że mamy sklep monopolowy 5 metrów od wejścia na stadion miejski i reklamę złomowiska zasłaniającą napis „PORĘBA”.

Przy okazji, czy możesz wytłumaczyć mi jak rozumiesz pojęcie „Elita”? Czy chodzi o to, że mieszkańcy Kierszuli zorganizowali się i zintegrowali w obliczu potencjalnej likwidacji szkoły? Przykro się robi tylko na myśl, że przy tym całym pozytywnym społecznym zrywie,który zaczał przynosić wymierne efekty ich radna hipokrytka wbiła im nóż w plecy. Szczególnie, że ich determinacja ma na celu pozostanie właśnie w Porębie, a idę o zakład, że po planowanej reorganizacji 90% z nich swoje dzieci z klas 3-6 umieści w szkołach w Zawierciu, a nie w MZS: taka sama odległość, a jakość nauczania jednak wyższa bo i mniejsze klasy i na dodatek jednozmianowe.

irena
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 12.11.2014, 16:12

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: irena » 08.11.2015, 12:37

Słupki ,słupeczki ,wykresy i analizy....Proszę Państwa to jest "bicie piany" szkoły są olbrzymim kosztem dla gminy ani Sp2 ani Sp3 nie mają racji bytu SP3- 1 milion wydatków 73 uczniów ,SP2 -nie lepsza 1,4 milina wydatków 180 uczniów razem 253 dzieci i 2,5 milona wydatków -istny szok ! tak wspaniale to nawet nie ma w Ameryce! Skoro rada nie jest w stanie rozwiązać tego problemu to musi wejść komisarz i zrobić z tym porządek. A odgrażanie się ,że dzieci wywiozą do Zawiercia i Siewierza to nie jest argument -nie będzie subwencji ale nie będzie też kolejnych 40% wydatków....a jeśli nie będzie uczniów w szkołach to nie będzie też zbędnych etatów nauczycieli...Przestańmy sobie udowadniać,że koło jest okrągłe- potrzeby miasta to nie tylko NAUCZYCIELE!!!!Jeśli rodzice chcą tak strasznie SP2 i SP3
to niech założą własne stowarzyszenia i płacą nauczycielom odpowiednią pensję-sprawa będzie polubownie załatwiona i wtedy dowiemy się czy to chodzi o dobro ucznia czy o pensję nauczyciela....

Zula
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 29.01.2007, 13:05

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Zula » 08.11.2015, 13:12

Witam.
Pierwszy lub drugi raz udzielam się na forum, ale dosyć długo śledzę Wasze dyskusje.
Temat zamknięcia szkół podstawowych jest trudny, ale łatwo zauważyć, że każdy walczy o swoją szkołę. Osoby które chcą zamknięcia 2 i 3 niewątpliwie mieszkają w centrum i to w blokach. Świadczy o tym chociażby wielki wrzask na temat podwyżki za śmieci. Przed wejściem w życie ustawy pronoszącej na gminy odpowiedzialność za wywóz odpadów, każdy z domów jednorodzinnych musiał mieć podpisaną umowę z MPGKiM lub Remondis-em. Cena wywozu dla jednej osoby - 18 zł, dla dwóch - 33 zł. Więc aktualna cena za wywóz odpadów i tak jest niższa. Ale tylko dla osób mieszkających w domach. Więc wrzeszczą ci z bloków.
Oni też cały czas podkreślają, że uczniowie z 2 i 3 więcej kosztują niż ci z 1. Ale rodzice dzieci z 2 i 3 płacą też wyższe podatki, np. od nieruchomości. Stawka podatku od lokali mieszkalnych wynosi 0,68 zł za m2. Czyli ci z bloków płacą ok. 30-40 zł na rok, a ci z domów 300-400 zł na rok (bo zazwyczaj mają duży dom, dużą działkę i garaż albo pomieszczenie gospodarcze).
Na forum ktoś zwrócił uwagę, że buduje się dużo nowych domów na Kierszuli, Górce, w Niwkach. Aby wybudować dom, trzeba dobrze zarabiać. Jeśli się sporo zarabia, to się płaci spore podatki. Jeśli płaci się spore podatki, to sporo trafia też do gminnej kasy.
Podsumowując, wcale nie będę zdziwiona, jeśli to mieszkańcy pozostałych dzielnic dokładają się do kształcenia uczniów z centrum.

Lidka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 04.05.2010, 20:36

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Lidka » 08.11.2015, 13:49

zula ,chyba wiatr ci hula, jak masz działke kilka hektarów to i tak malo placisz ,na takiej działce stoi kilka bloków ,mieszkanców jest w przybliżeniu ok.100,to co ? każdy ma placić po 300 zl,podatku ,przenieś się do bloku,jak ci nie pasuje willa,

mandarynka3
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 09.05.2011, 18:55

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: mandarynka3 » 08.11.2015, 14:09

Zula Ty to ma fantazję :D Ciekawa jestem skąd wzięłaś te stawki za śmieci :shock:
Idąc Twoim tokiem myślenia to niech te "bogate dzielnice" finansują Stowarzyszenie w SP2 i SP 3 a reszta biedaków z bloków uczęszcza do państwowej oświaty. Każdy będzie miał to na co go stać nie kosztem wszystkich.
A co do tych bogatych w domach jednorodzinnych do pojechałaś :lol: Robisz dziwny podział wśród mieszkańców.

Zula
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 29.01.2007, 13:05

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Zula » 08.11.2015, 14:32

Lidka.
Rozumiem, że przyznałaś mi rację.
Właściciele mieszkań nie płacą 300 zł podatku, bo nie mają od czego, właściciele domów płacą, bo mają od czego.
Czyli rodzice dziecka z bloku płacą 30 zł, rodzice dziecka z Kierszuli, Niwek itp. płacą 300 zł, czyli 10 razy więcej. Ale dofinasowanie na dziecko piwinno być wg Ciebie takie samo.

Mandarynka3.
Ceny za wywóz odpadów wzięłam z faktur.
Myślę, że rodzice z pozostałych dzielnic nie mieliby nic przeciwko temu, aby płacić 30 zł do gminy, a 270 zł bezpośrednio na konto szkoły. Ale Ty chyba oczekujesz, że będą płacić i tu, i tu.
I nie robię podziału na bogatych w domach i biednych w blokach. Po pierwsze pisałam o nowo wybudowanych domach. Nikt nie porywa się na budowę domu będąc na zasiłku dla bezrobotnych. W starych domach jest różnie: biednie, bogato, przeciętnie. Ale podatek płaci się od powierzchni, nie od wartości. Więc te 300 zł płacą wszyscy z domów, niezależnie od dochodów.
A z tych pieniędzy korzystają wszyscy, również ci z bloków.
Mnie głównie chodzi o to, że do wspólnej kasy w większym stopniu dokładają się właściciele domów, ale z tej dyskusji wynika, że wg Was nie powinni oni nic więcej dostawać. Nawet ich dzieci.

Kamień
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 28.11.2014, 14:31

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Kamień » 08.11.2015, 14:47

Odnoszę dziwne wrażenie, że Irena nie należy do Elity za to znakomita większość to już niekoniecznie.
Dlaczego nikt nie podejmuje tematu poruszonego przez Irenę ?
Czy Irena nie ma racji ?
Czy jest jakaś inna kalkulacja ?
Czy na forum są sami nauczyciele ? i Pani Monika pod kilkoma Nickami ?
To świetny pomysł zadawać pytania z jednego konta i zaraz na nie odpowiadać z drugiego !
Jednak szczerze współczuję nauczycielom bo nikt nie lubi tracić pracy zwłaszcza jeśli ją dobrze wykonuje. Ale czy nie czas powiedzieć sobie trudno nie udało się nam wspólnie ogarnąć tematu więc musi zrobić to za nas ktoś mądrzejszy ktoś kto z samym sobą się nie skłóci

ODPOWIEDZ