Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Dyskusje o polityce w lokalnym wydaniu
Czarny Koń
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Czarny Koń » 28.10.2015, 17:57

Nie przewiduję w ogóle w przyszłości stanowiska zastępcy burmistrza, nie będę tworzył takiej funkcji - zapewnia Spyra - (KZ)

I co Rysiek wziąłeś Barbarę, do tego wsadziłeś ją do Rad Nadzorczych MPGKiM i MPWiK.

Są obszary, które chcę chronić do końca. Wiem, że w mieście wrzało, że Spyra chce zamykać szkoły, to jest nieprawda. Nie zamierzam zamykać szkół, nie zamierzam zamykać oddziałów przedszkolnych przy SP 2, SP 3. Nie zamierzam likwidować przedszkola miejskiego – powiedział Ryszard Spyra (KZ)

I co Rysiek drugi raz forsujesz likwidację. Jaki masz cel, to z Uśką i Barbarą tam dobrze wiesz. Arek i Sławek też tylko czekają. Twój problem - jak obiecałeś to myśl teraz. Myślałeś, że rękami Elżbiety czy Tomka będziesz robił swój plan. Oni już mają dość.

Będąc na niedawnym spotkaniu śmiałeś stwierdzić "nic mnie nie powstrzyma przed zamknięciem". Uważaj co mówisz, bo towarzystwo pęka. Ludzie Ci się już sypią, mówią to i owo - to tylko Poręba. Łamie Ci się plan. I bardzo dobrze. Oszukałeś Porębian, zrobiłeś ich na szaro, ja sam jestem w szoku co Ty wyprawiasz. Znałem Cię z innej strony a dziś dla mnie po prostu jesteś kłamcą. Oszukujesz wszystkich wokoło.

Kleopatra
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: Kleopatra » 28.10.2015, 19:07

Widzę że niektórzy na tym forum nie piszą prawdy tylko to co im wygodnie. Pisze się że zamykają szkołę nr 3. Dzisiaj mnie uświadomiono że to nie jest taka prawda z tym zamknięciem szkoły. Szkoła będzie i dzieci będą się tam uczyły. Chodzi o to aby szkołę przejęło Stowarzyszenie Prymusek, ale żeby ją przejęło wpierw musi być uchwała o zamknięciu szkoły i dlatego ten cyrk z TV sterowany prawdopodobnie przez nauczycieli i napuszczanie rodziców i mieszkańców że chcą zamknąć szkołę. Cała prawda jest taka że nauczyciele niechętnie chcą przejść pod to Stowarzyszenie, bo będą na tym stratni. Ich nie obchodzi że gminę nie stać utrzymać szkołę w której się aktualnie uczy 62 uczniów i że w Porębie przez to nie będzie żadnych inwestycji tylko chodzi o to aby nauczyciele nie stracili.
Wychodzi na to że zaczyna być powtórka jak było z fumem. Jak była szansa aby jakoś prosferował i miała go przejąć jakaś zagraniczna firma to miała być restrukturyzacja w wyniku, której wielu pracownikom chcieli dać odprawy aby odeszli na bezrobotne ale związkowcy się nie zgodzili na żadne zwolnienia i restrukturyzację. Dziś FUM już nie istnieje. Podobnie może być z naszym miastem że dobije dna a najprawdopodobniej przyjdzie komisarz, rozwiązana zostanie Rada Miasta a szkołę nr 3 i tak przekształcą w Stowarzyszenie i tu nie pomogą żadne protesty.
Na stronie Urzędu Miasta jest analiza finansowa szkół w Porębie. http://www.umporeba.pl/news/2315

uskok
Nowicjusz

Post autor: uskok » 28.10.2015, 19:54

Witam

Jakaś masakra i kabaret w tej Porębie śmieci i niedługo woda i ścieki najdroższe w okolicy, najwięcej przewidzianych do likwidacji szkół i kolejnych zwolnień pracowników. Najazd tubylców z Będzina. Miasto jako jedyne w powiecie wygaszone w nocy. Prywatny folwark Pani Baran na który wy płacicie coraz więcej. Z podwyższone opłaty na śmieci i czynsze idą na pensje pani doradcy, burmistrza i radcy by żyło się lepiej. Ludzie stąd uciekają dzięki dwulicowej polityce Spyry.

Z inicjatywą referendalną występuje grupa co najmniej 15 mieszkańców miasta lub 5 mieszkańców gminy, którzy mają bierne prawo wyborcze lub lokalna struktura partii politycznej lub organizacja społeczna. Referendum może zainicjować także rada gminy/miasta. Szczególną przesłanką ku temu jest nieudzielenie absolutorium włodarzowi za wykonanie budżetu w poprzednim roku. Jeżeli referendum inicjują mieszkańcy, muszą zebrać pod wnioskiem podpisy jednej dziesiątej uprawnionych do głosowania w danej gminie/mieście.

Wynik referendum jest ważny, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 60 procent tych, którzy wzięli udział w wyborach prezydenta/burmistrza/wójta. Boleśnie przekonał się o tym były wójt gminy Międzyrzec Podlaski Mirosław Kapłan, odwołany w drodze referendum w grudniu 2013 roku. Gdyby do urn nie poszli ci, którzy zagłosowali przeciwko odwołaniu wójta, referendum byłoby nieważne.

http://biala24.pl/?id=Informacje&x=20582

Ważne aby później wszystkich pogonić do URN i rozwalić ten prywatny folwark Pani Baran. Radę też by pasowało zmienić bo Radni Klubu JiP są na posyłki pani Baran.

Pozdrawiam

Arktyka
Nowicjusz

Post autor: Arktyka » 28.10.2015, 21:01

Witam

Wszystko odnośnie UM zostało już napisane napiszę jeszcze parę zdań odnośnie referendum

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum lokalnego może wystąpić grupa co najmniej 15 obywateli, którzy zostają inicjatorem referendum. Powiadamiają oni na piśmie zarząd powiatu lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum. Pismo musi zawierać nazwiska, imiona, adresy zamieszkania oraz numery ewidencyjne PESEL wszystkich członków grupy inicjatywnej oraz wskazanie osoby będącej jej pełnomocnikiem. Należy również określić sprawę, w której ma zostać przeprowadzone referendum. Jeżeli będzie ono dotyczyło odwołania organu samorządowego to inicjator powiadamia o zamiarze wystąpienia z taką inicjatywą również komisarza wyborczego. Inicjator na swój koszt podaje do wiadomości mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego przedmiot zamierzonego referendum poprzez np. ogłoszenie w prasie. Informacja powinna zawierać pytanie lub pytania referendum albo warianty zaproponowane do wyboru, a jeżeli wniosek dotyczy referendum w sprawie samoopodatkowania - cel lub cele oraz zasady samoopodatkowania. Jeżeli referendum będzie dotyczyło odwołania rady lub wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) to wniosek powinien zawierać także uzasadnienie. W ciągu 60 dni od dnia powiadomienia, inicjator ma czas na zebranie podpisów osób, które chcą poprzeć inicjatywę. Musi zdobyć przynajmniej minimalną liczbę określoną w ustawie, czyli 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców danej gminy (powiatu). Podpisy są zbierane na kartach, które zawierają informacje wymagane przez ustawę. Co ciekawe, jeżeli ktoś zdecyduje się na poparcie inicjatywy to nie może już tego poparcia wycofać.

Po uzbieraniu wymaganej liczby podpisów i złożeniu pisemnego wniosku jest on przekazywany do rady gminy (powiatu), która wyłania komisję mającą sprawdzić, czy wniosek mieszkańców odpowiada przepisom ustawy. W jej pracach bierze udział inicjator lub jego pełnomocnik, który jako obserwator może składać dodatkowe wyjaśnienia. Jeżeli wniosek mieszkańców spełnia wymogi ustawy oraz nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem, rada gminy (powiatu) podejmuje w ciągu 30 dni od przekazania wniosku uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Jeżeli rada podejmie uchwałę odrzucającą wniosek, inicjator referendum może ją zaskarżyć do sądu administracyjnego, którego wyrok może ją zastąpić. W przypadku inicjatywy odwołania rady bądź wójta (burmistrza, prezydenta miasta) sprawdzenie, czy wniosek odpowiada przepisom ustawy, spoczywa na komisarzu wyborczym. Jeżeli decyzja o przeprowadzeniu referendum będzie pozytywna, to jego termin wyznacza się na dzień wolny od pracy najpóźniej w 50 dniu od dnia opublikowania postanowienia o jego przeprowadzeniu.

Swoje niezadowolenie możecie wyrazić na ulicach co jak pokazało ale to nie ma sensu bo Baran nie odpuści spółek i dobrze płatnej posadki w UM a kto by chciał zarabiać w Porębie ok 9 tys na trzech stanowiskach i w zasadzie nic nie robić tylko pierdzieć w stołek i likwidować co się da.

Ustawa o referendum lokalnym
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20000880985&type=3

A to wzór uchwały dla komisji referendalnej przepisać i zanieść do Biura Rady i sprawdzić czy dotarła na sesję
http://www.doradcasamorzadu.pl/download ... 102013.pdf

Uchwała Rady Miasta Poręba

w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Poręba oraz/lub Rady Miasta Poręba przed upływem kadencji

Aha
Prawidłowa podstawa prawna

na podstawie art. 28b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594
ze zm.) oraz art. 5, art. 10 ust. 1 oraz art. 24a ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (t.j.
Dz.U. z 2013 r. poz. 706) Rada Miasta Poręba uchwala co następuje:

paragraf pierwszy brzmi

Przeprowadzić referendum gminne w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Poręba przed upływem
kadencji

oraz paragraf drugi brzmi

Przeprowadzić referendum gminne w sprawie odwołania Rady Miasta Poręba przed upływem
kadencji

Proszę wpisać dalej:
Uchwałę przekazuje się Komisarzowi Wyborczemu w Częstochowie
Uchwała podlega opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa śląskiego

10 miesięcy minęło we wrześnio - wybory odbyły się w listopadzie więc można rozpocząć na szeroką skalę akcje referendalną i pogonić wszystkich aby szli głosować za odwołaniem Burmistrza i tego cyrku jednocześnie który zapanował od Grudnia 2014r.

Można pytać też Pana Tomasza Pidzika odnośnie referendum - Komisarza Wyborczego w Częstochowie bardzo fajny człowiek.

Pozdrawiam

Kleopatra
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: Kleopatra » 28.10.2015, 21:53

Dzisiaj przeczytałam na Wirtualnej Polsce że PiS chce powołania dwóch nowych województw i w związku z tym planowane będą przedterminowe wybory samorządowe na wiosnę bo uznano że w ostatnich wyborach samorządowych dużo głosów było nieważnych.

erykus
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: erykus » 28.10.2015, 22:38

Kleopatra pisze:Dzisiaj przeczytałam na Wirtualnej Polsce że PiS chce powołania dwóch nowych województw i w związku z tym planowane będą przedterminowe wybory samorządowe na wiosnę bo uznano że w ostatnich wyborach samorządowych dużo głosów było nieważnych.

Droga Kleopatro czy ty chcesz aby Barany zaorały finansowo Porębę. Narazie nic mi o tym nie wiadomo więc proszę działać odnośnie referendum. Na razie PSL coś majaczy ale nie wiadomo czy tak jest rzeczywistości. Bidoki z PSL ledwo dostali się do sejmu i teraz dalej będą straszyć. Fakt że wybory samorzadowe w 2014 roku zostały perfidnie sfaszyzowane właśnie przez PSL przez wstawianie dodatkowego znaku X w książeczkach do sejmików i w mniejszej skali do Rad powiatu i gmin chociaż też dużej. Notabene warto powiedzieć co zrobiło PO na śląsku w sejmikach podczas wyborów samorządowych odwróciło wynik wyborów odjęło głosy PIS dodało głosy PSL i PO poszedł drugi protokół bez podpisu i taki został uznany. Urzędnicy z Urzędu Marszałkowskiego dostali za ten niedemokratyczny czyn podwyżki. Później okazało się że dotacji zabrakło np na Teatrzyk w Będzinie. Jak było w Porębie pewnie Burmistrz wie czy wybory odbył się zgodnie z prawem czy nie. W każdym razie teraz Porębie grozi Komisarz to wiem na pewno jak ta sytuacja się będzie utrzymać dalej. Poręba dławi rządami Doradcy z Psar oraz obecnego Burmistrza i tyle na ten temat.

Arktyka
Nowicjusz

Post autor: Arktyka » 28.10.2015, 23:32

Witam
A no fakt Komisarz by się przydał do czasów nowych wyborów w Porębie. To jest myśl. Co do powołania komisarza to na skutek licznych nieprawidłowości finansowych prawnych i gospodarczych w um jest na pewno zasadne. Na pewno pozytywną stroną powołania zarządu komisarycznego będzie odsunięcie obecnej ekipy od władzy i tym samym zaprzestania realizacji polityki szkodliwej dla tego miasta. Przypomnę tylko że komisarz w gminie zarządza też finansami miasta więc nie będą potrzebne ala skarbniki i doradcy a i burmistrz będzie mógł iść na zasłużony odpoczynek na emeryturze a co najważniejsze komisarz nie będzie już szkodził mieszkańcom miasta Poręba.

cool
Nowicjusz

Post autor: cool » 29.10.2015, 00:05

A no fakt samorząd w Porębie przestaje spełniać swoją rolę. Nie wywiązuje się z zadań jakie zostały mu powierzone. Od roku czasu słychać tylko o strajkach,likwidacjach,podwyżkach i zwolnieniach a jak widać to nie ratuje finansów publicznych miasta przez co traci skarb państwa. Ciągle przejawia się gdzieś temat nieprawidłowościach przy kolejnych przetargach oraz brak odpowiedniej polityki finansowej miasta. Wprowadzenie zarządu komisarycznego do czasu nowych wyborów uważam za najlepsze rozwianie dla tego miasta w chwili obecnej.

porębianka 17
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: porębianka 17 » 29.10.2015, 06:13

Komisarz w Porębie ?
Chyba żartujecie,Komisarz to już koniec miasta ,zostanie czarna dziura bez szkół ośrodka zdrowia i autobusów bo budynki sprzeda na poczet pokrycia długów.No i oczywiście nie będzie głosowania rady ,czy 3 szkoły mogą pozostać ,czy tylko 1-po prostu zlikwiduje bez gadania .Komisarz sprzedaje co się da ,spłaca długi, pobiera pieniądze za usługę i jedzie dalej.Komisarz to raczej nie dobrodziej ,który się uśmiecha -on robi wszystko zgodnie z procedurą i nikogo nie pyta o zdanie.
Moi dziadkowie i pradziadkowie budowali to miasteczko , a teraz co ma być wiocha?
Trzeba spłacać długi , pozyskać przedsiębiorców i ratować co się da.
Nie chce ,aby moje dzieci piechotą do liceum w zawierciu chodziły.

Patriota
Nowicjusz

Post autor: Patriota » 29.10.2015, 07:29

Jak tak na to wszystko patrzę to należy Burmistrza jak najszybciej odwołać.

Indygo
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Indygo » 29.10.2015, 09:34

A co z konfliktem interesów?
Radni,którzy są nauczycielami lub ich małżonkowie są,jak mogą być obiektywni?

Tygrysek
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Tygrysek » 29.10.2015, 12:50

Witam
Ja nic nie słyszałem Kleopatro o wyborach samorządowych na wiosnę. Nie siej plotek na forum Więc trzeba kontynuować akcję referendalną. Słyszałem natomiast że obecne władze dostaną mniej subwencji oświatowych i dotacji co będzie skutkowało przez Panią Baran podjęcia kolejnych kroków likwidacji przedszkola i szkół i podniesienia wszelakich opłat. Nie trzeba zbierać bardzo dużo podpisów odnośnie referendum. Wystarczy już rozpocząć akcję uprawomocnienia referendum. Zmieni się władza w Porębie to ludzie z miasta znajdą pracą w mieście a rozpijaczeni zdrajcy zostaną ukarani. Szacunkowo np w MGIKiM jest cała prawie rada nadzorcza do zmiany podobnie w wodociągach. Pani Baran odbiera miejsca pracy co najmniej 3 osobom Pan Witold Urgacz jednej z miasta Poręba. Już nie mówię o urzędzie gdzie na prażonkach 2014 kierownictwo UM strasznie opijało już wygraną obecnego burmistrza i przez to zachowali stołki. Też do zmiany to pseodo kierownictwo. W samym urzędzie szacuje się że ok 14 osób pójdzie na wypowiedzenie z pracy więc miejscowi na pewno coś znajdą dla siebie i nie będą musieli jeździć na Śląsk za pracą jak zmieni się Burmistrz.. Tu Kleopatro nie ma na co czekać. Przecież sama widzisz że Porębą rządzą Barany z PSAR i Będzina. Dobrze radzę nie mieszać mieszkańcom w głowach i tylko kontynuować akcję referendalną poprzez danie na najbliższą sesję uchwały o referendum.

Pozdrawiam

dominus
Nowicjusz

Post autor: dominus » 29.10.2015, 14:02

Witam
A no fakt nowy rząd przykręci kurek z kasą dla Gminy Porębą i co Pani Basi i Panu Burmistrzowi - inteligentnym władzom w Porębie zostaje zajechanie mieszkańców kolejnymi podwyżkami,likwidacją szkół, przedszkola i MPGiM a i może prywatyzacją SPZOZ czyli w Porębie czeka nas schyłek jesieni średniowiecza i miejmy nadzieję że Zima będzie już nowym okresem odrodzenia tak zdemolowanego przez obecne władze miasta. Co do zdrajców to tak zdecydowanie na Bruk bo w Porębie takie bezrobocie a nowy burmistrz na pewno znajdzie nowych pracowników i chętnych nie będzie brakować wśród miejscowych. Dodać też jeszcze należy że co nie którzy pracownicy MPGKiM są do wymiany. Faktem jest jest że obecny Pan Burmistrz i spółka rodzinna oprowadzili do zapaści miasto. Ruszajcie do szerokiej akcji referendalnej i zlikwidujmy wreszcie ten prywatny kabaret Burmistrza
Pozdrawiam

Arktyka
Nowicjusz

Post autor: Arktyka » 29.10.2015, 14:48

Witam

Witam
Z informacji jakie uzyskałem kurek z środkami z UE dla Gminy Poręba też będzie przykręcony do czasu wyborów nowego burmistrza. Każda złotówka teraz dana z w/w środków dla Poręby będzie złotówką wyrzuconą w błoto. Pani Doradca wszystko przekonsumuje i nic nie zostanie zrobione. Więc niepotrzebne było tworzenie jakiegoś biura i zatrudnienie fanatyków z Będzina na tym stanowisku. Po wyborach trzeba przywrócić referat PZP. Zdrajcą okazał się też sam Burmistrz który nie reprezentuje interesów miasta Poręba tylko interesy Doradzcy. Jakby teraz nasłać PIP z alkomatem to UM to pewnie by były cyrki. Jak by to powiedzieć Burmistrz i jego rodzina jest źródłem tego kabaretu w Porębie. Tu Spyra i tam Spyra - MPGKiM. Wiecznie im mało. Jak widać trzeba kontynuować akcję referendalną i doprowadzić ją do końca. Wzór uchwały był podawany wyżej. Po uchwaleniu przez RM przekazać komisarzowi w Częstochowie. Po wyborach miejsca pracy dla mieszkańców miasta na pewno się znajdą. Nic tylko działać.

mlody
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: mlody » 29.10.2015, 15:44

A ja konsekwentnie o oświacie.
W poniedziałek nadzwyczajna sesja i dwa punkty dotyczące SP2 i SP1.
Idę o zakład o "krzynkę" chmielu, że będą te dwa punkty obrad zdjęte z sesji.
W świetle newsów ,od których robi się gorąco na kablach, to wychodzi na to, że prawie całoroczne mielenie tematu oświaty na forum, sesjach, TV, gazetach itp to było próżne strzępienie języka. Obojętne czy to w przyszłym roku czy następnym ale projektowane zmiany ustawiają w innym miejscu cały spór. Doradztwo w tym temacie to było wyrzucenie gminnych pieniędzy w błoto( do Będzina).

Odnośnie komfortu i dyskomfortu to ja, gdyby moje wnuczki miały chodzić do szkoły gdzie nauczyciel przez cały korytarz zwraca się do mojej wnuczki:
- E Ty z czerwonymi sznurówkami ( a dzieci takich ok 50)
to miałbym ja,wnuczka też, dyskomfort i byłoby mi przykro z powodu przedmiotowego traktowania mojej wnuczki

Natomiast, kiedy do wnuczki na korytarzu nauczyciel zwraca się
- Filomeno a jeszcze doda -droga albo inaczej
no to to jest KOMFORT
i za taka szkołą, gdzie wnuczka jest podmiotem, opowiadam się jako dziadek
Tabelki i wykresu z linków są ładne ale nie najważniejsze. Jakoś nie mogę na nich odczytać wskaźników szkolnej atmosfery a dla mnie jako dziadka są one również ważne.

PS Chociaż pasjonuję się przeszłością to przyszłość zwłaszcza naszego miasteczka też mnie interesuje.
Zwłaszcza w świetle innego newsu, z którego wynika że kwota wolna od podatku dochodowego według orzeczenia TK
jest niezgodna z konstytucją itp i powinna być kilkakrotnie wyższa. Jak tak, to hipotetycznie patrząc na wpływy za dwa lata będą dla gminy znacznie niższe i to jak. Czy nasi przedstawiciele w RM potrafią się dostosować do tych nowych uwarunkowań i co w zamian gmina otrzyma od państwa? Słowo kabaret w tym miejscu też jest na miejscu.
Przypomnial się jeszcze jeden news.
Na własne województwo ma chrapkę też Częstochowa. Pomysłodawcy w granicach tego województw widzą również Zawiercie. Jako częstochowianin z urodzenia wiem że na Jasnej Górze jest moc i temat do załatwienia.
Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość

ODPOWIEDZ