Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Dyskusje o polityce w lokalnym wydaniu
stach_deker
Nowicjusz

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: stach_deker » 12.02.2015, 18:14

Witam ponownie. Drogi Młody, myślę że za bardzo bierzesz wszystko do siebie. Nie wydaje mi się żebym chciał zrobić z Ciebie tłuka, jeżeli tak uważasz to przykro mi bardzo nie było to moją intencją, wręcz przeciwnie szacun dla Ciebie za to co robisz dla tego miasta. Na forum dotyczącym polityki znajdujesz jednak wielu oponentów ponieważ podejmujesz się zadania bardzo karkołomnego tzn. obrony ostatnich ośmiu lat, które mówiąc bardzo delikatnie nie były udane. Przez ostatnie osiem lat Poręba po prostu cofnęła się, a jeżeli idzie o jakość życia zajmujemy chyba ostatnie miejsce w powiecie- to jest niestety fakt. Mówisz, że wcześniej było parcie na 'igrzyska' i nie było 'hamulca inwestycyjnego' ze strony społeczeństwa. Powiedz mi proszę, gdzie są te inwestycje? Ile kilometrów/ metrów chodników/ dróg wybudowano? Ile mamy kilometrów ścieżek rowerowych (nie licząc starych chodników przy których postawiono tabliczki, że to jest droga rowerowa), ile mamy placów zabaw dla dzieci? Ile środków unijnych i na co pozyskano? co zrobiono żeby poprawić bezpieczeństwo w mieście?
Problemem największym jest to, że przez osie lat burmistrz nie potrafił pozyskiwać żadnych środków zewnątrz. Poza halą o której pisałem wcześniej nie powstało nic więcej. Orlik nie był pomysłem burmistrza, był zobligowany do jego budowy, nie powtarzał bym jak mantry, że to jego sukces, sukcesem byłoby, gdyby brakujące 33% pozyskał z zewnątrz.
Zwróciłeś uwagę, że porównujemy się do innych miast- patrzymy i widzimy co tam jest, a czego nie ma u nas, co potwierdza to o czym mówię- tamte miasta/ miasteczka się rozwijały a tutaj u nas nie działo się nic, a na koniec zostało tylko nie domknięty budżet....
Uprzedzając też pytanie, nie jestem 'przydupasem' nowego burmistrza, nie znam go nawet, po prostu nie zgadzam się, żeby winę za obecną sytuację zrzucać na nowe władze, które rządzą od niecałych 4 miesięcy. Skoro poprzedni burmistrz wydatki na autobusy w 2014 pokrył z pieniędzy na 2015 to niestety skutek jest taki jak teraz mamy.
Swoją drogą warto zauważyć, że bilety zkm wcale nie są takie tanie, a nawet droższe niż w innych miastach, co świadczy o tym, że koszty własne tej firmy są wysokie. Może warto mocniej poszukać prywatnego przewoźnika i pożegnać się z zkm?

Tomek123
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: Tomek123 » 12.02.2015, 21:02

Witam Młody. To nie są ozdobniki. Odsyłam Cię na stronę internetową " jakie prawa i obowiązki ma gmina we wspólnocie mieszkaniowej " Pozdrawiam.

mlody
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: mlody » 13.02.2015, 10:35

W pierwszych słowach mojego listu oświadczam, że nie mam delegacji osób, które objęte są zbiorowym linczem.
Od dziecka mam taką wadę , że nie cierpię jak leje się leżącego. Zwłaszcza jak lejącymi są zgodnie z psychologią tłumu również ci, którzy świadomie lub nieświadomie napędzali spiralę wydatków gminnych.
Inwestycje to inwestycje obojętnie z czym są związane.
Szkoda, że dowcip z nocnikiem sprawdził się w przypadku naszego miasteczka ale...
Bulwersuje teraz wszystkich wybudowanie "bezproduktywnej" hali. Należę do tej niewielkiej grupy osób , które odwiedzają ją jako kibice częściej jak statystyczny porębianin i to z przyjemnością. W chwili kiedy ujrzał światło dzienne pomysł jej wybudowania należałem do przeciwników jej budowy właśnie z powodów o których wcześniej ktoś pisał, ponieważ uważałem wówczas, że są inne ważniejsze rzeczy.Byłem jednym z niewielu rodzynków , który poszedł na spotkanie z burmistrzem .W związku z tym że na spotkanie przyszły rodzynki a nie przyniesiono ciasta była dyskusja o ładności a nie sensu inwestycji.Gdyby na spotkanie przyszło wówczas 100 osób a 70 próbowało powstrzymać realizację pomysłu, może halę by mi wszystko postawiono ale włączono by być może hamulce w przypadku następnych. A tak teraz łatwiej, bo ze wstrętem po wyjęciu ręki z nocnika, brać udział w linczu. Hala jest i mam nadzieję ,że będzie wykorzystywana i dzisiaj i w przyszłości i to prawie wszystko w temacie klocków.Niedawno zasłyszałem, że aby w centrum powstało więcej klocków, temat realizacji jedynej nowej gminnej dróżki w Krzemiendzie był wielokrotnie odkładany- zdejmowany. Mieszkaniec tej ulicy, który latami deptał ścieżkę do gminy w sprawie jej wybudowania, niestety bardzo krótko się cieszył z jej wykonania.
Nas mieszkańców Krzemiendy cieszy , że mamy chociaż jedną gminną działkę ze szkołą. Cieszy nas też fakt, ze wbrew czarnemu pijarowi na spotkaniu wyborczym obecny burmistrz kategorycznie zdementował pogłoski o zamiarze likwidacji szkoły a politycy nie kłamią.
W temacie kącika prawnego szkoda, że to tylko ozdobniki a delegację do takiego stwierdzenia posiadam ( dwie szkółki parafialne z wykładami prawa). Nie ćwiczę bo historia sprawia mi większą frajdę.
Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość

FRANZ_2015
Nowicjusz

Post autor: FRANZ_2015 » 13.02.2015, 15:42

W temacie szkoły to w szkole nr 2 przedszkole jest tylko do końca roku szkolnego. Od września już nie będzie przedszkola.

porębianin111
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: porębianin111 » 13.02.2015, 17:06

Panie burmistrzu punkt Pana programu wyborczego brzmi:

Cytuję:

"Dołożę wszelkich starań, aby we wszystkich szkołach zapewnić uczniom, a także nauczycielom i pedagogom jak najlepsze warunki nauki i pracy".

Moje pytania odnośnie wczorajszej Pana decyzji.

1. Co miał Pan na myśli mówiąc o wszystkich szkołach, skoro wczoraj Pan podjął decyzje o zamknięciu jednej z nich?
2. Co dalej z uczniami i nauczycielami?
3. Czym dzieci dojadą do szkoły?

Kolejny punkt Pana programu:

Cytuję:

" W celu redukcji wydatków z budżetu gminy podejmę kroki zmierzające do przywrócenia w Porębie posterunku Policji. W ten sposób zapewnię bezpieczeństwo Mieszkańcom Poręby bez konieczności angażowania do tego celu Straży Miejskiej - w całości utrzymywanej przez Miasto".

Kolejne pytania:

1. Kiedy będą widoczne Pana kroki?
2. Co dla Pana jest ważniejsze w szukaniu oszczędności Straż Miejska czy szkoła?

Mam nadzieję że ja i wszyscy forumowicze doczekają się odpowiedzi.

Pozdrawiam

Lidka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Lidka » 13.02.2015, 19:24

mozna uratować szkołe obniżając pensje nauczycielom,administracji,urzednikom miejskim,Generalicji.trzeba burmistrzowi podpowiedzieć,że możecie po latach tłustych przyciągnąć na jakiś czas pasa,,a nie płakać,,

stach_deker
Nowicjusz

Post autor: stach_deker » 13.02.2015, 19:24

Witam ponownie. Jeżeli ktoś leży to chyba tylko Poręba. Burmistrz/ wójt/ prezydent miasta startując w wyborach decyduje się na to, ze zostaje osoba publiczną, a efekty jego pracy zostaną przez wyborców ocenione- to podstawowy mechanizm demokracji a nie lincz.
Niekonsekwencją jest też pisanie, że była presja społeczna na budowę hali, a jednocześnie za chwilę stwierdzenie, że na spotkania które tyczyły jej budowy przyszłą garstka. To kto w takim razie tą presje wywierał? Mieszkałem w tamtym czasie w Porębie i nie pamiętam tej silnej presji, no ale może coś mi umknęło...
Burmistrz przenosząc go w realia rynkowo marketingowe jest jak prezes firmy, którą zarządza. To nie kto inny, tylko on zna na bieżąco stan finansów miasta i powinien był oszacować na kredyt w jakiej wysokości możemy sobie pozwolić. To burmistrz podczas spotkania, nawet jeżeli było na nim tylko parę osób, powinien podnieść temat problemu kosztów budowy, a później utrzymania, a nie dyskutować o kolorze elewacji. Zarządza miastem i ponosi odpowiedzialność za podjęte decyzje. Ciężko wyobrazić sobie sytuację w której burmistrz/ prezydent miasta/ wójt mówi zbuduję wam halę sportową/ basen /lodowisko, a ludzie maja krzyczeć nie rób tego, budżet naszego miasta tego nie dźwignie. Bardzo fajny cytat ' trzeba społeczeństwu mówić że to się da a tego się nie da i społeczeństwo zrozumie'- to jest rola burmistrza i za to dostaje pieniądze.
Tak, żeby zamknąć temat hali- jak pisałem już wcześniej, jest i będzie. Dokładamy do niej pieniądze tak jak i do komunikacji, szkół, domu kultury i wielu innych rzeczy i jest to normalne, nie mam z tym żadnego problemu. Szkoda tylko, że tak mało ludzi z niej korzysta a jeszcze bardzie żal, ze nie pozyskano na jej budowę środków z zewnątrz.
Nie obudziłem się z ręką w nocniku, bo jej tam po prostu nie wkładałem. Mieszkam tutaj i żal mi patrzeć jak Poręba marnieje. Niesamowite i w zasadzie chyba rzadko spotykane jak można było przez osiem lat nic nie robiąc położyć miasto.
Otwarte zostało moje pytanie ile kilometrów dróg, chodników, ścieżek rowerowych zbudowano przez ostanie osiem lat w Porębie? Ile środków z funduszy europejskich/ funduszu norweskiego oraz innych pozyskano? Co zrobiono w celu poprawienia bezpieczeństwa? ile placów zabaw dla dzieci zbudowano? ile nowych miejsc pracy powstało?
Pan Śliwa przez osiem lat swoimi działaniami sam wystawił sobie świadectwo.
Na koniec pozwolę sobie raz jeszcze skorzystać z cytatu:

[Po wyborach podobała mi się wypowiedź włodarza z Żarnowca, który powiedział ,że u źródeł jego sukcesu było to " że trzeba społeczeństwu mówić że to się da a tego się nie da i społeczeństwo zrozumie.
Szkoda że my to zrozumieliśmy ( jak widać z postów) po przebudzeniu ze śpiączki.]

Teraz kiedy nowy burmistrz mówi na co nas stać, a na co nie stać podnosi się szum. Dlaczego tak mało autobusów dlaczego chcą zamykać szkoły etc? Odpowiedź jest całkiem prosta bo nie stać nas na utrzymanie większej liczby autobusów, ponieważ jakkolwiek to nie zabrzmi pieniądze na ten rok przejeździliśmy w roku zeszłym...
Temat szkół w Porębie to temat osobny. Wtedy kiedy ja chodziłem do szkoły podstawowej (SP 1 w Porębie), był to koniec lat osiemdziesiątych/ początek dziewięćdziesiątych na roku były co najmniej trzy klasy a w każdej trzydziestu kilku uczniów. Obecnie na roku są po dwie klasy w każdej około 20 uczniów. Musimy się zastanowić nad tym, czy w obecnej sytuacji stać nas na utrzymywanie w Porębie trzech szkół?

Awatar użytkownika
Ochódzki
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Ochódzki » 13.02.2015, 19:54

Cóż powiedzieć. Moje słowa na temat otaczania Poręby murem i redukcji edukacji stają się faktem. Sądziłem jednak, że będzie to na poziomie wykształcenia wyższego (utrudnienie w wyjeździe z miasta z powodu zmniejszenia kursów "dwójki"). Pan burmistrz poszedł jednak dalej i postanowił widocznie rozpocząć już od dzieci w wieku szkoły podstawowej. Niech się przyzwyczajają. Czyli jednak planuje jeszcze dłuższe "rządy" niż myślałem (zaznaczam, ironia).
stach_deker pisze:Niesamowite i w zasadzie chyba rzadko spotykane jak można było przez osiem lat nic nie robiąc położyć miasto.

To wybudowali tę hale, czy nie? Bo już nie rozumiem.
stach_deker pisze:Obecnie na roku są po dwie klasy w każdej około 20 uczniów. Musimy się zastanowić nad tym, czy w obecnej sytuacji stać nas na utrzymywanie w Porębie trzech szkół?
Widzi Pan, tylko ze szkołami jest jednak trochę inaczej niż jak to Pan nazwał w "realiach rynkowo marketingowych". Kiepski wydaje się pomysł zamknięcia teraz szkoły na chwilę, a kiedy przyjdzie wyż, koniunktura czy jakkolwiek to nazwać (nawet "zapotrzebowaniem") otwarcie jej na nowo. W szkole, w edukacji, w nauce liczy się ciągłość. A przerzucanie uczniów z jednej do drugiej nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Ponadto mam pytanie, skoro tak mocno zostały obcięte autobusy, to co z dojazdem do centrum po likwidacji szkoły?
I jeszcze jedno. Czy tylko mnie wydaje się oczywiste, że szkoła nie przynosi zysków FINANSOWYCH (nie licząc szkół prywatnych)? A czy zyski są tylko finansowe/materialne? Oczywiście, że nie. Dla mnie i mam nadzieję, że dla większości. Dla burmistrza jak widać tak.

kundel
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: kundel » 13.02.2015, 20:35

Witam,

czy ktoś z was może mi wytłumaczyć "PO CO NAM ZWIĄZEK Z MPK ZAWIERCIE, CZY NIE MOŻNA DAĆ POLE DO POPISU PRYWATNEJ INICJATYWIE". Może ktoś z Poręby dorobił sobie i otworzył konkurencyjną linię.
Mam znajomych w górach i tam się wręcz biją o taki interes. A trzeba pamiętać że może być wtedy taniej bo i konkurencja większa.

stach_deker
Nowicjusz

Post autor: stach_deker » 13.02.2015, 20:47

Drogi Panie Ochódzki- spróbuje jaśniej, bo może poprzednia wypowiedź była nie dość zrozumiała. Zwracam uwagę na fakt, że przez osiem lat rządów poprzedniej ekipy poza budową hali- która zadłużyła miasta, a z której niestety korzysta bardzo mało osób, zrobiono bardzo niewiele, a budżet i finanse zostawiono w stanie bardzo złym.
Co do szkół, jeżeli nie doczytał Pan w poprzednim poście, też napisałem że wszyscy się na nie składamy i nie mam z tym problemu- jest to sprawa normalna. Zwróciłem tylko uwagę, czy też rozpocząłem dyskusję na temat czy w mieście takim jak Poręba, przy obecnej sytuacji nie tylko finansowej ale i demograficznej istnieje potrzeba utrzymywania trzech szkół. Warto też zadać pytanie, czy porównano jakość szkolenia w tych trzech szkołach. Nie chcę nikogo obrażać, ale pamiętam z czasów kiedy sam uczęszczałem do szkoły podstawowej, że szkoły na górce i Krzemiendzie były gorzej doposażone i poziom nauczania w SP 1 był wyższy. Podkreślam jeszcze raz, że nie chcę nikogo obrazić, wydaje mi się jednak, że warto się nad tym też zastanowić.
Zgadzam się z Panem w pełnej rozciągłości szkoły nie działają w realiach rynkowo marketingowych i przypomnę, że nigdy i nigdzie nie twierdziłem, że szkoła ma przynosić zyski finansowe, wręcz przeciwnie rozumiem i w pełni akceptuję potrzebę finansowania szkolnictwa na jak najwyższym poziomie. Dlatego wrócę do pytania czy lepszym rozwiązaniem nie jest utrzymywanie na przykład dwóch szkół, których budżety zostaną powiększone przynajmniej o część pieniędzy zaoszczędzonych po zamknięciu trzeciej? Wydaje mi się, że jakość nie zawsze idzie w parze z ilością.
Warto też zastanowić się, czy przypadkiem nie jest tam nazbyt rozrośnięta, podobnie jak w urzędzie, administracja? Wracając do czasów kiedy ja chodziłem do SP1 na około ośmiuset uczniów był jeden dyrektor, zastępca i jedna sekretarka.

romek20
Nowicjusz

Post autor: romek20 » 13.02.2015, 21:09

W Porębie autobusami jeżdzą starsi ludzie i dzieci dojeżdżający do szkoły którzy mają zniżki w prywatnych autobusach tego nie ma ciebie to może nie dotyczy ale zastanów się czy wszystko polega na likwidacji

romek20
Nowicjusz

Post autor: romek20 » 13.02.2015, 21:42

Nie chcę nikogo obrażać, ale pamiętam z czasów kiedy sam uczęszczałem do szkoły podstawowej, że szkoły na górce i Krzemiendzie były gorzej doposażone i poziom nauczania w SP 1 był wyższy. Podkreślam jeszcze raz, że nie chcę nikogo obrazić, wydaje mi się jednak, że warto się nad tym też zastanowić.
:lol: narkotyki alkohol i bójki i nauczyciele mający wysokie mniemanie o sobie poziom nauczania zdecydowanie niższy
od szkół podanych przez ciebie dzieci które przychodzą z tych szkół do gimnazjum w jedynce mają leprze wyniki nauczania dobrze że przepraszasz za niewiedze

Awatar użytkownika
Ochódzki
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Ochódzki » 13.02.2015, 22:20

stach_deker pisze:Wydaje mi się, że jakość nie zawsze idzie w parze z ilością.
Ano właśnie, zgadzam się, jakość jest ważniejsza od ilości. Dlatego zawsze mniej liczebne klasy będą bardziej efektywne edukacyjnie i wychowawczo. Dlatego likwidacja szkoły i zrobienie z dwóch jednej, niesie za sobą niewspółmierne straty w stosunku do niewielkich zysków materialnych jakie MOGŁABY przynieść.

stach_deker
Nowicjusz

Post autor: stach_deker » 13.02.2015, 23:16

Nie zawsze jest to reguła,Panie Ochódzki, przejrzałem wyniki egzaminów szóstoklasistów na stronach instytutu analiz regionalnych (za rok 2007 i 2008) i pokazują one, że w Porębie najlepiej wypada SP 1. Nie jest też regułą w innych miastach/ gminach, że szkoły w których mniej dzieci przystępowało do egzaminu wypadają lepiej.
Nie wiem dokładnie jaki budżet mają poszczególne szkoły ( w budżecie wszystkie szkoły wrzucone są do jednego 'worka'), piszesz, że zysk mógłby być niewielki, wiesz może dokładnie jak dzielone są pieniądze na szkoły ?
Romek20, nie przepraszałem za niewiedzę, temat jest delikatny i nie chciał bym nikogo urazić. Co do niewiedzy to...

Awatar użytkownika
Ochódzki
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Ochódzki » 13.02.2015, 23:55

Panie stach_deker,
przede wszystkim nie deprecjonuje ani nie wywyższam żadnej ze szkół. Twierdzę, że edukacja lepiej przebiega w mniej licznych klasach , z wielu różnych powodów. Duże klasy oczywiście mają swoje plusy, jak na przykład więcej kolegów i koleżanek - ale jak wiemy są argumenty mniej i bardziej istotne - niestety.

ODPOWIEDZ