Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Dyskusje o polityce w lokalnym wydaniu
baca-24
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: baca-24 » 21.11.2014, 00:19

„Zawiercianin” ktoś tu już pisał ze jesteś szczęściarzem że mieszkasz w Zawierciu, bo tyle się tam zrobiło.
Ale jak już zaczynasz wjeżdżać w takie tematy Poręby to znaczy że jesteś prawdopodobnie pracownikiem działu promocji lub mok.
A propo pana Widurskiego to z tego co wiem to już prawie rok jest na emeryturze a jak odchodził to nie z Zawiercia jak tu niektórzy piszą tylko z tego co słyszałem to z Będzina, podobno można sprawdzić. Dlatego widzę że niektórzy „żołnierze” pana Marka nie są nawet zoriętowani co piszą.

Ann
Nowicjusz

Post autor: Ann » 21.11.2014, 00:35

mlody, prosze czytaj ze zrozumieniem..Jesli juz, to pisze, ze "NIe ma nic zlego w tym, zeby ludzie dobrze zarabiali za dobra, efektywna prace". Jakos nie zauwazyles tego, a nadinterpretujesz, ze ja chce ciac czyjes pensje. Ladnie tak? Wiec dla dla jasnosc: sam przyznajesz, ze sa mozliwosc, choc niewielkie, ograniczania tych bodzcow ekonomicznych, np nagrod. Wyjasniam, ze chodzilo o to, aby UM pracowal efektywnie, wiec moze nie 4-5 urzednikow, a 3-4? Da sie?Beda oszczednosci? Ale moze zostac przy obecnym systemie i tworzyc dalej "nowe miejsca pracy" Moze gdybys mlody byl blizej urzedu, przejrzalbys na oczy.

Ann
Nowicjusz

Post autor: Ann » 21.11.2014, 00:46

[quote="mlody"]Ann pisze ,ze to tylko dyskusja ale jednocześnie wskazuje( a innym sugeruje) na kogo będzie głosować.

[quote][quote="mlody"]Ann pisze ,ze to tylko dyskusja ale jednocześnie wskazuje( a innym sugeruje) na kogo będzie głosować
Mlody, od kiedy dyskusja ma wykluczac zajecie konkretniego stanowiska? Czy dyskusja ma byc neutralna? Sam rozwaz, podsylam definicje (choc tylko z wikipedii:)

Dyskusja (od łac. discussio, aby to omówić) – jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami, prowadzona w gronie dwóch lub więcej osób. Dyskusja może mieć formę ustną (komunikacja werbalna) lub pisemną. W wyniku dyskusji dochodzi do ścierania się różnych poglądów związanych z różnymi punktami widzenia osób prowadzących dyskusję. Określenie zbieżnego (wspólnego) stanowiska, o ile do tego dojdzie, może mieć formę kompromisu lub konsensu.

Dyskusja jest jedną z form zapobiegania konfliktom. I nawet jeżeli w wyniku dyskusji nie dochodzi do wypracowania wspólnego stanowiska, dyskusja pomaga w określeniu istniejących rozbieżności. To już daje podstawę do dalszych działań, torujących drogę do godzenia różnych, czasem sprzecznych, poglądów lub interesów.

Czarna
Nowicjusz

Post autor: Czarna » 21.11.2014, 09:11

Widzę, że bardzo często pojawia się tu opinia, że Pan Spyra nie ma doświadczenia i jego wybór nic nie zmieni. Idąc tym torem, jak ktoś wcześniej zauważył, powinniśmy wrócić do poprzedniego systemu, stworzyć jedną partię, dać sobie spokój z samorządami i wyborami i wtedy zapanuje prawdziwy dobrobyt. Albo niech kadencja burmistrza trwa 20 lat. Czy takie rozwiązanie byłoby dobre ?
Pan Śliwa stworzył sobie sieć powiązań/układów, które uniemożliwiają mu dokonanie jakichkolwiek zmian. Jak ma zacząć reformować cokolwiek jak konieczne cięcia dotknęłyby wyłącznie jego kumpli ?. Tu Pan Zieliński, tu Pani Muskalska, tam Pani Szewczyk, a tam Pan Szewczyk i tak dalej. Nie potrafił nawet pociągnąć do odpowiedzialności własnych pracowników jak coś nabroili. Afery o zatrudnianiu żon, dziwnych konkursach, fotoradarze w krzakach przeszły bez odzewu.
W tak małym mieście takie układziki widać i uważam, że wspólne picie wódki pod namiotem i poklepywanie się po ramieniu nie poprawia notowań u wyborców.

dior0000
Nowicjusz

Post autor: dior0000 » 21.11.2014, 10:32

Przykład p. Muchy jest dowodem na to, że nie warto nic robić dla tego miasta. Jak ktoś wyżej przytoczył – dajcie przykład radnego, który dokonał przez 4 lata tyle co radny Mucha. Jego błąd polegał na tym, że się z tym nie obnosił na prawo i lewo jak inni „Krzykacze”. To, że przegrał w tych wyborach, powiedzmy sobie szczerze, to zwykła zazdrość, złośliwość i niedojrzałość wyborców, a przede wszystkim nasza polska ZAWIŚĆ, z której słyniemy na całym świecie. Dopóki tak będzie, to w naszej Radzie będą zasiadali nic nie robiący, wieczni „Krzykacze” jak p. Widurski /może w Końcu się wykaże, gdyż nie będzie w opozycji, może nawet jako Przewodniczący Rady/ czy p. Gocyła, której jedynym osiągnięciem było fundowanie dzieciom cukierków za parę złotych. Jestem za dawaniem szansy nowym radnym o.k , ale uważam, że jak przedłużamy czyjąś kadencję , winno być to poparte określonymi osiągnięciami.
Burmistrz Śliwa, popełnił kilak błędów, przede wszystkim zaplątał się w układ wzajemnie od siebie zależny i przez to nie mógł odpowiednio zareagować, kiedy należało zmienić kilku prezesów, zwolnić kilku olewaczy z UM, i ukarać pracowników odpowiedzialnych za różne błędy w UM. Jeśli tak by uczynił, miałby szansę na kontynuowanie swojej pracy, ponieważ jest bardziej kompetentną osobą na stanowisko Burmistrza niż p. Spyra. Ale tak się nie stało i choć wybory przed nami , to wszystko wskazuje na to , że będziemy mieć nowego Włodarza, który zwolni kilka osób, zmieni prezesów spółek i nic po za tym . Za 4 lata to on będzie tym niedobrym, którego trzeba będzie zmienić.
Życzę powodzenia w wyborach zarówno p. Śliwie jak i p. Spyrze….. :D

mlody
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: mlody » 21.11.2014, 11:42

Jako babcio-dziadek uziemiony jestem poza grafikiem przy wnuczce , wiec chętnie wezmę udział w d y s k u s j i.
Po pierwsze
Jestem za likwidacją "namiotu". Tym łatwiej mi to przychodzi, że nie bywałem akurat w tym miejscu. A co jak celebryci chcą sobie pogadać przy suto zastawionym stole niech robią to w kotłowni, żal tyłka nie będzie ściskał wyborcom. Porębscy politycy szczebla powiatowego nie będą się przechwalać ,że pod namiotem podpisali "protokół uzgodnień" w sprawie obwodnicy z przedstawicielami sejmiku wojewódzkiego. Przy okazji niepotrzebny też jest wielki namiot dla mieszkańców. Poprawi się na drugi dzień zdrowotność. W tym temacie też jestem za twardym kursem w tym kierunku i nie ma nic do rzeczy ,że bywając na podobnych imprezach gdzieś w Polsce i przypadkowo za granicą widziałem wiele podobnych scenek rodzajowych ale może jest to ogólna choroba, z którą faktycznie należy walczyć.
Po drugie
ANN pisze ze nie pisała o finansach( czyli wychodzi na to że rzadko korzystam z wikipedii). Redukcja etatów to " oszczedność" na funduszu płac. Ponieważ chcę krótko, to zajrzyj do wikipedii i przeczytaj co stanie się z pieniędzmi
"zaoszczędzonymi" w gminie po redukcji etatów.
Piszesz że urzędników jest za dużo. Jak popatrzeć po łebkach- na to wychodzi. Przyglądam się bliżej i widzę, co pół roku kilka nowych twarzy no i myślę sobie tak po prostu po chłopsku( bez zaglądania do wikipedi), że pewnie część kosztów ponosi Urząd Pracy. To samo w Domu Kultury. W gminnych zasobach zatrudnienia redukcja. Po co tworzyć albo utrzymywać poziom zatrudnienia taki jak dotychczas, przecież miejsca pracy to sprawa tylko i wyłącznie prywatnych przedsiębiorców, niech oni się o to martwią. Dawno, dawno temu w Porębie było znacznie więcej sprzątaczek jak magistrów a dzisiaj jest odwrotnie. I znam sprzątaczki, które z próżności przed nazwiskiem mogą pisać "mgr". Likwidować stanowiska pracy to spychać na margines aspiracje zawodowe dzisiejszych magistrów. Jest też drugi sposób- zasponsorować bilet do Irlandii (tylko proszę przed nazwiskiem napisać "mgr").
Po trzecie-
Oszczędności na szkołach
Ortodoksi piszą o likwidacji a mówi się o oszczędnościach na administracji. Nie będę powtarzał się odnośnie zasobów ludzkich jak wyżej. Pamiętam czasy MZES i jego likwidację. Pracownik po reorganizacji wolał poszukać pracy w księgowości poza naszym miasteczkiem i dojeżdżać do pracy kilkadziesiąt kilometrów niż iść na posadę do porębskiej szkółki za "marne grosze". Pomińmy problemy płacowe.
Owszem MZES to oszczędność płac ale tylko i wyłącznie to. Czasami wyciągali pomocną dłoń na odległość i wycieczki dyrekcji aby dostarczyć dokumenty, zaciągnąć języka ( czytaj porady mniej lub bardziej trafnej). Dyrektor był nadal kadrowcem, sekretarką, zaopatrzeniowcem, księgową , planistą etc. A gdzie czas na sprawy dydaktyczno wychowawcze? Jak pogadać z dyrektorami to zadań po linii nadzoru oświaty wciąż przybywa
a jeszcze wplatać się w projekty gminne i w nich uczestniczyć. Bliskość sekretarki, księgowej to oszczędność czasu no i wyższy komfort pracy. Przynajmniej teoretycznie jesteśmy w XXI wieku. Co tam praca i jej komfort a w ich następstwie pozytywne efekty społeczne- ciąć koszty.
Po czwarte
Porębski fenomen wyborczy.
W socjologicznym ujęciu może to być ciekawy pomysł tematu do pracy magisterskiej.
W moim prywatnym plebiscycie na najbardziej aktywnego i kreatywnego radnego minionej kadencji wygrywa w cuglach pan Mucha( internetowy plebiscyt z pewnością różniłby się od mojego niewątpliwie subiektywnego wyboru). Był aktywny na wielu płaszczyznach: sport, rekreacja, OSP itp, trochę gadżetów jak np samochody zostawi po sobie w majątku gminnym. Przegrał w cuglach.
Moja niewątpliwie subiektywna diagnoza jego porażki brzmi popełnił czyn zaliczany do porębskich grzechów głównych. Był społecznie nadwrażliwy albo jak ktoś woli nadopiekuńczy. Panie Grzegorzu nie trzeba było się wychylać ponad przeciętność.
Ponieważ wiem że ilość czytanych moich postów jest zawyżana przez kolegów ze studiów pozwolę sobie ich pozdrowić Zwłaszcza tych którzy kurczowo (nie przyznają się jak to robią) siedzą na stołkach starościańskich 12 lat czy tez wójtowskim będzie 16 i szansa , że załapie się na jubileusz.
Czas kończyć bo wnuczka chce "na barana"
Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość

mel c
Nowicjusz

Post autor: mel c » 21.11.2014, 13:03

Gdyby głupota ludzka miała skrzydła to w Porębie latały by stada gołębi. No cóż mielibyśmy zas...ne nie tyko parapety, a tak mamy zas...ne wybory.

Awatar użytkownika
Avalon
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: Avalon » 21.11.2014, 14:26

Często w czasie tej dyskusji, pojawia się wątek doświadczenia lub jego braku w samorządzie. Padają argumenty, że pan Śliwa jest najlepszy bo ma doświadczenia, p. Spyra nie, bo brak mu doświadczenia. Tylko proszę mi powiedzieć, czy obecny burmistrz już z tym doświadczeniem się urodził? Też musiał zaczynać i uczyć się w pracy samorządowej. Dajcie nowej ekipie (radni) i może nowemu burmistrzowi szansę na wykazanie się. Może się okazać, że nowi ludzie będą mieli świeże spojrzenie na sprawy Poręby i coś się ruszy.
Co do pana Muchy i jego działalności jako radnego. Na Przemysłowej mieszkam krótko i pierwszy raz wybierałem stąd radnego. Znałem kilka osób, ale nie pana Muchę, więc głosowałem na osobę o której coś nieco wiem. Niestety nie miałem okazji zapoznać się z ulotką p. Muchy. Nie wiem co w niej było, ale może powinien wyszczególnić w niej co zrobił za swojej kadencji i wtedy zostałby ponownie wybrany do rady?
Na początku była cisza, a wokół niej ciemność
Potem mrok przeszył okrzyk światła i powstał chaos
Gdy wypalił się jego ból, powstał Świat ...
MattRix

mel c
Nowicjusz

Post autor: mel c » 21.11.2014, 14:41

Słyszałam że P.Spyra długo się uczył (problemy na uczelni) a jako radny przez 4 lata też niewiele wiedzy wyniósł. Takie są pogłoski jak to "jedna baba drugiej babie" powiedziała. Nie wiem czy to jest prawda? Czekają nas następne 4 lata nauki. Potem wybór znowu nowego burmistrza który będzie się chciał nauczyć. Tylko pyt. czy Porębę stać na to aby nami rządzili uczniowie?

Porebianinn
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Porebianinn » 21.11.2014, 14:47

Witam. Avalon jako regularny bywalec tego forum miałeś okazję zapoznać się z tym co robił radny Mucha. Przecież miał tu miano celebryty :)

Triumph
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Triumph » 21.11.2014, 15:19

mel c pisze:Słyszałam że P.Spyra długo się uczył (problemy na uczelni) a jako radny przez 4 lata też niewiele wiedzy wyniósł. Czekają nas następne 4 lata nauki. Potem wybór znowu nowego burmistrza który będzie się chciał nauczyć. Tylko pyt. czy Porębę stać na to aby nami rządzili uczniowie?
Tak, tak nikt - poza Sliwą - na niczym się nie zna i nie da rady się nauczyc...
Rozumiem ze postulujesz wprowadzenie monarchii i obwolanie Sliwy ksieciem na Pbie. Wowczas bedzie on nami wladac zgodnie ze swoim wieloletnim doświadczeniem tak zeby dalej nasze miasto się bogacilo, osiedlali się nowi mieszkancy dla których lokalne firmy nie nadążają budowac nowych mieszkan, a rozwój tych firm skutkuje kolejnymi wieżowcami urozmaicającymi horyzont naszej Pby... Yellow_Colorz_PDT_01 Yellow_Colorz_PDT_02

Jejku czy trolle Sliwy naprawdę łudzą się ze takimi prostackimi oszczerstwami cos zdaza ugrac przed druga tura...ŻAL

mieszko
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: mieszko » 21.11.2014, 16:00

ja tak już tu piszemy to: "a tata Marcina Powiedział: :P" Podobno Pan Spyra chce zrobić sołectwo z Niwek. Czyli będzie referendum. Znów koszty. a co z Krawcami i Krzemienda? tez pod sołectwo?

mieszko
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: mieszko » 21.11.2014, 16:04

a jakie są dokonania Pana Spyry jako radnego? bo jakoś nie zauważyłem jego osoby przez 4 lata.

ramena
Nowicjusz

Post autor: ramena » 21.11.2014, 16:17

Dokładnie. Na stołek pcha się facet o którym przez ostatni lata było cichuteńko.. nie słyszałam o żadnych jego sukcesach w radzie, o czynach które dokonał, o nowatorskich pomysłach.. a tu nagle wyskakuje jak filip z konopi i od razu pcha się na najwyższy stołek.. oj czarno to widzę :(

Awatar użytkownika
gys0n
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: gys0n » 21.11.2014, 16:33

Avalon pisze:Często w czasie tej dyskusji, pojawia się wątek doświadczenia lub jego braku w samorządzie. Padają argumenty, że pan Śliwa jest najlepszy bo ma doświadczenia, p. Spyra nie, bo brak mu doświadczenia. Tylko proszę mi powiedzieć, czy obecny burmistrz już z tym doświadczeniem się urodził? Też musiał zaczynać i uczyć się w pracy samorządowej.
Obecny Burmistrz był przez 4 lata zastępcą. Miał czas żeby się uczyć. Widziałem zarówno ulotkę Spyry jak i Śliwy. W zasadzie niczym się nie różnią. Tylko czy jeśli ten pierwszy zostanie nowym burmistrzem to zrealizuje tak naprawdę plany starej ekipy nad którymi pracowali.
Osobiście uważam, że błędem Śliwy był brak ulotek wyborczych rozniesionych na mieście. Dostawali je chyba ludzie którzy byli na spotkaniach wyborczych.

ODPOWIEDZ