Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Dyskusje o polityce w lokalnym wydaniu
mandarynka3
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: mandarynka3 » 18.09.2014, 10:21

Czytając o tych kandydaturach czarno widzę los Poręby.
1/ M. Śliwa - dwie kadencje bez efektów tylko porażki. W UM brak kompetentnych urzędników, a wręcz ich nieudolność i przekręty porażają. Przykład zespołu promocji czy ochrony środowiska. Następnie SM. NIEUDOLNOŚĆ, brak jakiejkolwiek wiedzy. Potrafią tylko pilnować fotoradar. Dalej długi, układziki itp
2/ R. Spyra - dużo teorii mało konkretów, dużo krzyków mało działania. Jako radny dla swojego okręgu nie zrobił NIC.
3/ J.Macherzyński - bez komentarza. Jaki był sami widzieliśmy. Ponadto jako radny powiatowy lekceważy swoje obowiązki w szkole w której uczy WF i po prostu nie realizuje programu nauczania.
4/M.Markowski - syn byłego Prezesa Spółdzielni, a później dyrektora FUM-u. Ma przykłady jak kombinować i to na niekorzyść miasta.Ponadto czy ktoś taki będzie dobrze i wiarygodnie reprezentował nasze miasto :shock:
Mam nadzieje, że jednak ktoś z fachową wiedzą i determinacją w poprawę życia mieszkańców naszego miasta będzie kandydował na Burmistrza. Wyłoni się "czarny koń" tej rozgrywki :D

rozp
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: rozp » 18.09.2014, 14:34

4kandydatów?
Ja słyszałem na Porebie, ze jest ich więcej.?
Do obecnego burmistrza nie mam nic, ale że nie ogarnął wielu tematów i swoich pracowników i żadnych efektów nie było widac jego pracy daje mu minusa.
Pan radny SPYRA, może bedzie zagadkowa kandydaturą? Nie znam żadnych jego osiagnieć jako radnego.
Pan Macherzyński juz kiedys działał. Jeśli miałby działać tak jak pare lat temu, to niech sobie da spokój.
Chociaz zawsze trzeba dać komuś nową szanse...
M.Markowski.. syn byłego prezesa Spółdzielni, dyrektora FUM... jak młody syn na zarządzać Porębą tak jak jego tatuś to chroń Nas Panie Boże..(zadłużenie spółdzielni, złe zarządzanie FUMEM-książkę można byłoby napisać )...
,, a ktoś coś wie o innych kandydatach?

andrzej2
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: andrzej2 » 19.09.2014, 12:57

Wkrótce sesja a w niej wykonanie budżetu za I pólrocze i...znowu kolejna porażka M.Śliwy. Dochodów z mandató nie ma , sprzedaży gruntow nie ma wpłat za nieruchomości nie ma, zrealizowanych inwestycji nie ma , pomocy szkołom i przedszkolu nie ma. SZKODA GADAC jest za to promocja, wzrost długu miasta czyli zadluzenia i wcale nie na inwestycje jak w innych gminach ale na wynagrodzenia, administracje itp.Czyli zjadanie wlasnego ogona. Pytanie kuedy ugryzie sie w d...ale wtedy miasto bedzie na dnie! Teraz nic sie nie dzieje, wegetacja. Jak mawia M.Śliwa byle wygrać a póżniej po staremu z kolesiami. No chyba że miasto padnie :( i bedzie komisarz ale czy o to chodzi? Nasze miasto to nie jest oczywiście edorado ale nieróbstwo Burmistrza i brak kompetentnych pracowników mowa o promocji, ochronie srodowiska i komunalce jest porażające! Żadne haslo wyborczee nie zrealizowane no moze termomodernizacja MZSuale za jaką cene i poglebienie miasta w maraźmie finansowym to szczytt absurdu sprawowania władzy.

Czarny Koń
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Czarny Koń » 19.09.2014, 13:12

Przed wyborami będzie zwiększone ciśnienie w każdym mieście. Wybory w Porębie będą wielką niewiadomą, gdyż społeczeństwo jest bardzo podzielone. Głosy na pewno sie rozdzielą na 4 kandydatów i na 100% będzie druga tura wyborów, gdyż w poprzednich wyborach obecny Burmistrz Śliwa nie miał wysokiego wyniku - 1916 (za) 1322 (przeciw) co daje 59.17% a obecni kandydaci napewno część głosów zabiorą. Kandydat Ryszard Spyra będzie dość poważną konkurencją dla obecnego Gospodarza jak również młody Marcin Markowski może zaskoczyć gdyż młode pokolenie ma inne spojrzenie na wybory i nie boi sie ryzyka zmian. Ciekawa rozgrywka będzie zapewne również pomiędzy kandydatami do Rady Miasta. Patrząc na obecny skład Rady jest to Rada dość mocno "wiekowa" (Radni: Firek, Furmanek, Sularz). Napewno nie można odmówić aktywności Radnemu Gabrielowi Zielińskiemu oraz Grzegorzowi Gąsce. Widac na mieście również działania młodych Radnych: Grzegorza Muchy i Karola Hadrycha, jak również Radnej Ewy Skulimowskiej i Włodzimierza Roka.

Działania Burmistrza Marka Śliwy są widoczne. Miasto pod kątem wizualnym zmieniło się pod kątem poprawy insfratruktury - napewno należy tu zaliczyć halę sportową, orlika, remontu chodników czy szkół.
Jednak Burmistrzowi nie sprzyja taki temat jak: fotoradar znany na całą Polskę, ostatnie zamieszanie projektowe z wyborem personelu do projektu a nade wszystko trudna sytuacja finansowa, która powoduje różne utrudnienia w terminowej spłacie zobowiązań wobec osób fizycznych czy róznych instutcji czy podmiotów.

Radny Ryszard Spyra jest kandydatem, którego mieszkańcy mogli poznać jako lidera opozycji. Głoszone tezy i postulaty klubu Jedność i Przyszłość owszem są ciekawe i godne rozważenia, tylko oprócz rzuconego hasła nie idze w parze czyn. Jednak w obecnej sytuacji w Porębie nie należy lekceważyć kandydatury Radnego Spyry.

Były Burmistrz Jan Macherzyński - obecnie Radny w powiecie zawierciańskim wzbudza rózne uczucia. Jedni uważają, że jego powrót będzie dobrym rozwiązaniem dla miasta, inni zaś twierdzą, że nie ma żadnych szans. Mimo wszystko historia pokazała już wielokrotnie nieoczekiwane powroty byłych burmistrzów do gminy.

Młody, mało znany Marcin Markowski to postać napewno nie posiadająca doświadczenia w pracy samorządowej ale właśnie młodość, zapał i świeże spojrzenie na miasto może okazać się ciekawą propozycją zwłaszcza dla młodych wyborców. Porównywanie kandydatury Pana Marcina do Ojca Grzegorza Markowskiego wydaje się być nie na miejscu, bo ten człowiek sam pracuje na swoją opinie. Kandydatura Pana Marcina Markowskiego napewno odbierze kilka procentowych głosów, które w finałowej rozgrywce mogą okazać się bardzo ważne.

Z całej czwórki wydawać się może najpoważniejszym kandydatem Marek Śliwa, jednak wiele spraw mu nie sprzyja i bezpośrednio uderza w Jego osobę i całe miasto.
Czas pokaże kto będzie reprezentował miasto Porębę w kolejnych czterech latach. Wszystko będzie zależeć od frekwencji i wieku głosujących. Jeśli do urn wybiorą się emeryci i renciści sytuacja powinna być podobna. Jeśli ruszą młodzi i pokolenie 30+ zaskoczenie może być bardzo duże..

tomekr
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: tomekr » 19.09.2014, 19:30

Pan M.Śliwa nie ma juz szans według mnie. Tak samo jak wypaleni radni z jego komitetu..
Dajcie szanse innym.. Komitet M,Markowskiego może będzie taką alternatywą ;)

mlody
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: mlody » 20.09.2014, 08:14

Ciekawy wycinek statystyczny odnośnie wydatków na administrację. Fryderyk pewnie napisze , że to kolejny dowód nieudolności Burmistrza. a ja napiszę że jest tam gdzie jest na 181 takich miasteczek w Polsce. Paradoksalne (na pozór) jest to że woj ślaskie znajduje się na szpicy najtańszych w Polsce , ale tutaj punktują największe aglomeracje.
Tak więc statystyka statystyką a my jesteśmy tam gdzie jesteśmy.

http://www.zawiercie.info/wiadomosci,18 ... inistracje+

Pokpiwanie z termomodernizacji świadczy o tanim populiźmie i słabej znajomości tematu. Pamiętam jak Na Górce w szkole zainstalowano przed laty gazowe centralne ogrzewanie. Koszty grzania ( przez wiele lat) były o wiele wyższe niż na Dziechciarzach, gdzie był piec węglowy i trzech palaczy. Termomodernizacja budynków publicznych na dzień dzisiejszy przy tych kosztach jest koniecznością i w bliskiej czy nawet w dalszej perspektywie będzie procentować .Owoce tego będą zbierać następni radni i burmistrzowie. Jak jest marazm po stronie dochodów to wiadomo, że rodzi się to w bólach.
Populizmem jest też pisanie o dwóch kadencjach generalnie tylko w kategoriach "klęski" zwłaszcza na tym forum.
To właśnie tutaj było parcie w stronę hali sportowej, orlika i innej infrastruktury sportowo-rozrywkowej.
Jedno z kluczowych zadań gminy - kanalizacja odeszło w dalszą bliżej nieokreśloną perspektywę (nawiasem mówiąc ta konieczna aczkolwiek droga inwestycja zarabiałaby na siebie).
Populizmem też jest pisanie o unijnych funduszach jako złotym środku dla rozwoju gminy przy jej obecnym stanie finansowym.
Populizmem jest też porównywanie z sąsiednimi gminami. Raz , że każde takie porównywanie wygląda tak, jak byśmy się porównywali do kosmitów, o których nasza wiedza jest też czymś abstrakcyjnym. Dwa, fakt- widać tam zmiany na lepsze ale też nie zawsze wiemy jakim kosztem nie mówiąc o tym co na ten temat myślą mieszkańcy gmin do których się porównujemy.
Przykład pierwszy z brzegu. Basen kryty w Łazach ( też znajdował się na liście życzeń na tym forum). Fajny obiekt i sam z niego korzystałem w ramach prób darmowej promocji. W ostatnich latach gmina dopłacała do jego kosztów utrzymania ( ponad 100 000 rocznie). Teraz chętnie pozbyłaby się go.
Niestety ale na populistycznych hasłach wygrywa się wybory - bez pokory wobec wyborców.
Jak już nowi radni zasiadają w swoich krzesłach pojawia się pokora i uniwersalne zdanie "nie da się".
Może by tak w ramach narodowej walki z populizmem odwrócić kolejność i z pokorą odrzucić populizm jeszcze przed wyborami
Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość

malutka8126
Nowicjusz

Post autor: malutka8126 » 20.09.2014, 21:36

Jak dla mnie to zwycięży i tak stara kadra (żałosne). Wystawiają w swoich komitetach pionków a i tak wiadomo kto zasiądzie. Niech w końcu zmieni się w ty mieście kadra urzędników ( koleżanka,kuzynka, wujek, ciotka)

aonao
Nowicjusz

Post autor: aonao » 20.09.2014, 22:14

Niektórzy na tym forum potrafią tylko krytykować i narzekać, że jest źle, że nic się nie dzieje, a to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, Krytyka jest nie na miejscu bo zmiany następują i są widoczne. Każdy nowy kandydat potrafi tu i teraz przed wyborami obiecać że zrobi z Poręby eldorado miodem i mlekiem płynące a później szybko się wycofa się ze swoich obietnic.

andrzej2
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: andrzej2 » 21.09.2014, 09:07

Czyżby Makakulak czyli kołton z promocji zamienił nicka na aonao? kolejny wierny z UM się wpisał. Ale jest to zrozumiałe polityka dezinformacji musi przed wyborami się nasilić - bo jak się nic nie robiło przez 4 lata to trzeba teraz pomalować trawę na zielono.
Jeszcze raz : jakie punkty programu zrealizował M.Śliwa? Żadnych a zrobienie np. termomodernizacji za SWOJE lub zaciągnięcię 2.5 MILIONOWEGO KREDYTU NA BIEŻĄCE POTRZEBY A NIE NA INWESTYCJE i pogrążenie finansowo miasta to był szczyt niemyślności.
Nie jest sztuką obiecywać- sztuką jest coś zrobić ! a wydawać bezmyślnie nie swoje pieniążki to bardzo łatwo.
A ile to było mowy o radarze że niby na bezpieczeństwo! no a jakie ?
No bo zgodnie z tym :
http://bip.umporeba.cal.pl/katalog/zarz ... ochody.pdf
to wpisane są same banialuki i kwoty z księżyca.
NP : wpływy z mandatów WPISANE 4.355.020 ZŁ A WYKONANIE ZA 6 MIESIĘCY TYLKO 754.519 !!! Czyli w ciągu roku będzie maksymalnie jakieś 1.600.000 zł !!!!! WIĘC skąd takie kwoty ?????????
no i mozna tak prawie przy każdej pozycji !!!
Budżet z księżyca - brak księżycowych dochodów a jak się ich nie uzyska to się nic nie uda! czy to nie swoiste oszustwo ?

Muchomorek
Nowicjusz

Post autor: Muchomorek » 22.09.2014, 08:32

andrzej2 pisze: Ale jest to zrozumiałe polityka dezinformacji musi przed wyborami się nasilić...
Po raz pierwszy się z Tobą zgadzam. A mistrzami w dezinformacji jesteś Ty i fryderyk. Bierzecie dane z księżyca, nie poparte dowodami, nie wdajecie się z nikim w dyskusję, bo to obnażyłoby słabość Waszych wypowiedzi. A po co dyskutować, jeśli można coś powiedzieć i pozostawić bez sprostowania, być może ktoś się nabierze i uwierzy.

tomekr
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: tomekr » 22.09.2014, 09:28

4LATA szybko zleciały.
Kadencja burmistrza i radnych też.
Zatem proszę aby radni którzy czytają portal e-poreba (a napewno czytacie to wszyscy) wypowiedzieli się co zrobili dla swojego miasta a w szczególności dla okręgu z którego starowali w mijającej kadencji?.
Interesuje mnie w szczególności co Pani/Pan zrobiliście dla mojego okręgu ulic. Mickiewicza-Chopina?

Awatar użytkownika
Guramin18
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Guramin18 » 23.09.2014, 11:57

Witam wszystkich
Jak ktoś chce dowiedzieć się co zrobili dla niego jego lub nie jego radni to proszę sobie zrobić zestawienie radnych za ostatnie pięć kadencji , są radni którzy się zamieniali, a są i tacy co trwają nieprzerwalnie od 20 lat i co za ten okres zrobili dla mnie, dla mojej dzielnicy zrobili i co za 20 lat można byłoby zrobić, ulepszyć.
P.S. proszę pisać o Orliku i o chodnikach, że zrobili i o wyciętych drzewach :)
Co do opisów kandydatów bardzo podoba mi się charakterystyka - mandarynka3, ale co by nie powiedzieć z kogoś trzeba będzie na pewno wybrać, ( mniejsze zło dla kolejnych lat Poręby).

Co do kandydatów to zasłyszałem na Porębie, że ma podobno, powtarzam podobno wystartować jako "zając" - radny Mucha co by odebrać głosów potencjalnych przeciwnikom Śliwy a w drugiej turze wiadomo co zrobi, nie wiem czy to prawda czas pokaże.

CO do potencjalnych kandydatów na burmistrza to mam propozycję, aby jak będą objeżdżać czy obchodzić z swoim programem wyborców, to chciałbym, aby na debatach w każdym miejscu prezentowali się na raz wszyscy kandydaci, żeby ludzie mieli możliwość wszystkich porównać pod kątem programu, ich spojrzenia na sprawy Poręby, zadający pytania będą mogli prosić wszystkich na raz o odpowiedź na to same pytanie itp.
Bardzo proszę o komentowanie mojej propozycji publicznie lub dodawanie sensownych swoich !!!!!

A na koniec moja sugestia odnośnie następnego włodarza za 4 lata , uważam aby w tych wyborach powinien wystartować Pan Karol Hadrych , nie ma szans na wygranie,ale doświadczenie, które zbierze może mu się okazać bezcenne za 4 lata. Jest to dość ciekawy człowiek - udziela się społecznie, był już radnym, ma własne ciekawe zainteresowania,jest spoza układu-nikt za nim nie stoi, nie ma wpływowych rodziców - jest po prostu człowiekiem z ludu porębskiego, na tę chwilę jest za młody mógłby się dać szybko zmanierować lisom z UM, ale za 4 lata moim zdaniem propozycja rozważenia.
Oczywiście był pod wpływem Pana Śliwy także podejrzewam, że za uszami trochę ma.
Panie Hadrych jak Pan to czyta to proszę o swoją opinię a pozostałych forumowiczów zapraszam do komentowania moje propozycji.
Władza to Przywilej a nie Panowanie.
Ludzie różnią się od siebie wyłącznie inteligencją.

Grzegorz_33_33
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Grzegorz_33_33 » 23.09.2014, 14:24

Guramin18 pisze:Co do kandydatów to zasłyszałem na Porębie, że ma podobno, powtarzam podobno wystartować jako "zając" - radny Mucha co by odebrać głosów potencjalnych przeciwnikom Śliwy a w drugiej turze wiadomo co zrobi, nie wiem czy to prawda czas pokaże.
Jakieś bzdury/plotki opowiadasz - znam człowieka, rozmawiałem z nim wczoraj i będzie startował do Rady Miasta.

Ja z kolei zasłyszałem na Porębie, że podobno, powtarzam podobno, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa rozpoczęła się kampania wyborcza i wpisy szerokim łukiem mijające prawdę będą pojawiać się częściej.

Awatar użytkownika
Guramin18
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Guramin18 » 23.09.2014, 17:20

Bardzo Ci dziękuje Grzegorz_33 za pewne informacje w sprawie Pana Grzegorza Muchy.
Mam prośbę jak będziesz się z nim drugi raz widział to powiedz mu, żeby się w tym roku dobrze przygotował ze swojego programu wyborczego i niech podrukuje ulotki wyborcze oraz przeprowadzi choć jedno spotkanie w swoim okręgu wyborczym, bo cztery lata temu nie było nic ani ulotek ani spotkań , tylko namaszczenie i ciągłe zdjęcia ze Śliwą.

A tak na marginesie wiesz, że mieszka gdzie indziej w Porębie a gdzie indziej startuje jako kandydat do rady Miasta, to tak jakby mieszkał w Katowicach a startował w Porębie. To samo województwo.W tym roku notoryczne zdjęcia z burmistrzem na oficjalnych imprezach mogą nie wystarczyć, gdyż może to być niedźwiedzia przysługa...... wiesz czemu.
Pozdrawiam
Władza to Przywilej a nie Panowanie.
Ludzie różnią się od siebie wyłącznie inteligencją.

rozp
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: rozp » 23.09.2014, 18:33

Guramin18 pisze: A tak na marginesie wiesz, że mieszka gdzie indziej w Porębie a gdzie indziej startuje jako kandydat do rady Miasta, to tak jakby mieszkał w Katowicach a startował w Porębie. To samo województwo.W tym roku notoryczne zdjęcia z burmistrzem na oficjalnych imprezach mogą nie wystarczyć, gdyż może to być niedźwiedzia przysługa...... wiesz czemu...
Fakt, startowanie nie ze swojego okregu tez uważam za bezsens.
Niby to tylko Poręba, ale każdy każdego zna ze swojej ulicy czy osiedla.
Teraz okręgi bedą takie, że wybierany będzie tylko 1 kandydat, wiec konkurencja olbrzymia.
Zobaczymy czy znowu bedą Ci sami...
Co do kontaktu kandydatów z wyborcami to pokazywanie sie tylko na plakacie nic nie daje według mnie.
Za parę dni okaże się kto z kim i gdzie startuje i poznamy kandydatów ze swoich ulic...

ODPOWIEDZ