Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Dyskusje o polityce w lokalnym wydaniu
Stanisław
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Re: Nasze władze - Dyskusja, pytania i odpowiedzi

Post autor: Stanisław » 25.06.2014, 08:48

fryderyk pisze:Burmistrz jest OK - niezły zarządca i super wodzirej miejskich finansów ale wszyscy - jak to mówi - mu przeszkadzają a najbardziej Państwo i władze państwowe zarzucając mu coraz więcej zadań - co na każdej sesji powtarza. Nawet na wymarłej kwietniowej.

Więc nie dziwne że nasze miasto jest chyba najgorsze - ma NEGATYWNĄ OPINIĘ O WYKONANIU BUDŻETU ZA 2013 ROK !!!!
http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?a=3142 POZ. 144 :(

Pozostałe pozytywne lub pozytywne z uwagą no oprócz koniecpola ale to ponoć inna historia.
WIĘC PORĘBA ROŚNIE W SIŁĘ I POTĘGĘ TYLKO TO "GŁUPIE" RIO NIC NIE ROZUMIE.
Poważnie to dosyć to przykre - nie umieć radzić sobie w zarządzaniu miastem.
Drugie przykre że Burmistrz skrywa te informacje przed nami - na bipie urzędu - głucho i głucho a na komisjach też jakoś przycichło - a tak na marginesie to kilka zarządzeń nasz wódz podjął chyba PUSTYCH hahahahahahahaha np. 71.
i ciągle że jedyny FUM podatnik nie płaci bo jak zacznie płacić to Poręba będzie miodem i mlekiem płynąca. ABSURD !!
a kredyty i pożyczki rozbuchane na imprezki a co ......
Pozdrawiam smutno.
Ciekawe rzeczy piszesz. A ja ciekaw byłem sprawy RIO i z pewnych źródeł wiem, że na wczorajszej sesji Rady Miejskiej było to wyjaśnione. Negatywna opinia RIO nie oznacza winy burmistrza.
Otóż 6.skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej przedstawił opinię, że budżet nie wykazuje rozbieżności ze stanem deklarowanym. Stwierdzono równocześnie, że nie ma w tym żadnego zaniechania ani złej woli burmistrza, który działał gospodarnie i rzetelnie. Największym problemem jest jedynie ściągalność długów oraz zaległości wobec ZUS i odsetek za kredyty, przeszacowano także spodziewane wpływy z podatków. I z tym wiążą się uwagi RIO. Z kolei Komisja Rewizyjna miasta orzekła, że w jej ocenie burmistrz działał gospodarnie i rzetelnie oraz uznaje, że nie można oskarżać burmistrza o pasywność czy złą wolę. Mało tego, za 2013 rok wypracowano również nadwyżkę operacyjną, zaś poziom zadłużenia miasta nie przekracza ustawowych zaleceń. W związku z powyższym, zarówno RIO jak i Komisja Rewizyjna miasta Poręby wydały pozytywną opinię w kwestii absolutorium dla burmistrza.

Imprezki? Pytam jeszcze raz: wiesz o jakichś prywatnych imprezkach za nasze pieniądze i masz na to dowody? Jeśli tak- idź z tym do prokuratury, jeśli nie- zamilcz.

Czarny Koń
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Czarny Koń » 27.06.2014, 11:20

Cóż da to przekomarzanie się?

Klub Radnych "Wspólnie dla Poręby" będzie nadal prowadzony polityką Marka Śliwy a Klub "Jedność i Przyszłość" będzie zapewne większość rzeczy odrzucał a minimalnie część rzeczy akceptował. I tak się nadal będzie kręcić ta "lokalna" polityka, w której nie do końca chodzi o realny rozwój a bardziej o kalkulację polityczną i pokazanie wyższości i kto tu kogo bardziej inteligentnie pokona.

W chwili obecnej Marek Śliwa ma komfort bo ma większość i liczbowo wygrywa więc wszystko idzie jak należy. Słysząc jednak różnorodne opinie na mieście, część osób chwali politykę obecnego burmistrza jednak są głosy całkowicie odmienne - pojawia się rozczarowanie, zawód a nawet czasem zdenerwowanie. To będzie trudna jesień dla wszystkich - burmistrza, radnych. Dla Elektoratu Wyborczego w przyszlych wyborach długopis czy kalendarzyk nie wystarczy do przekonania o głos.

Niestety obecny trudny czas finansowy i ośmieszająca promocja Poręby (fotoradar) nie służą Burmistrzowi i znacząco obniżają jego pozycję. Z echa Poręby słychać, że środowisko nauczycielskie też kręci nosem na zatory płatnicze ale z drugiej strony zapewne cieszą się, że nie są podejmowane działania zmierzające do zamknięcia czy przekształcenia szkoły.

Czeka nas zatem ciekawa jesień wyborcza...Zapewne od września będzie bardzo robił się gorąco bo obecni Radni i Burmistrz będą stawiać na aktywność a nowe twarze i świeża krew będzie powolutu pokazywać się i składać swoje propozycje programowe.

kundel
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: kundel » 27.06.2014, 17:14

Ja też jestem za odrobiną rozsądku.

Ktokolwiek wygra wybory będzie miał problem z kasą. Trzeba będzie oszczędzać i ciąć koszty. Szkoły, nauczyciele, MPGKiM, FUM i inne ciągną finanse gminy na dno. Dlatego tak jest.

fryderyk
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: fryderyk » 02.07.2014, 18:13

No i po absolutorium.
Burmistrz tym razem nie miał 100 % poparcia jak w latach poprzednich. Radni opozycji widząc wielkie zagrożenie dla naszego miasta nie poparli wniosku komisji rewizyjnej i nie udzielili absolutorium.
Niestety większość radnych glosowała "za" ale to "za" było za czytane niezdarnie kartki z zeszłorocznego absolutorium - wiec niestety stek nierzetelności.
Zreszta o czym tu pisać jeśli RIO ocenia negatywnie działalność finansową naszego wodza.
Co do innych kwestii - inwestycji dalej niema, olbrzymie zatory płatnicze i rooooo00osnacy dług miasta - ZNOWU ZWIĘKSZENIE KWOT NA OBSŁUGĘ DŁUGU - jak tak dalej pójdzie to następca P.Śliwy bedzie musiał ogłosić "upadłość" miasta !!!!
Odwołano Panią Skarbnik - ma przejść jak mówił M.Rok do niego do spółki a powołana nową. Po co ? nikt tego nie wie - nawet sam Burmistrz.
A nowa skarbnik o nazwisku Ilska - jest podobno żoną skarbnika z Zawiercia, który ponoć miał podpisaną umowę z Burmistrzem na grubą kasę za usługi doradcze - czyli wszystko zostaje w rodzinie - czyli swój swojego kryje.
Burmistrz jak zwykle mamił radnych cyferkami i danymi z księżyca a w sprawie inwestycji w tym termomodernizacji - CISZA !!!!
Po kontroli NIK - nie przedstawiono żadnych informacji a Burmistrz pieniądze z fotoradaru dalej ładuje na inne wydatki niż bezpieczeństwo publiczne a dziury jak kratery na księżycu !!!!!

Kolejna nie miła informacja nasi nauczyciele znowu nie mają na czas swojego wynagrodzenia !!!! - może y tak Burmistrz swoją niemałą wypłatę przesunął a wypłacił nauczycielom !!!!!!

No i jak wiadomo budowy drogi Mierzejewskiego nie będzie - Pan Śliwa liczyl, liczył i się przeliczyl ! Pieniążki z budowy drogi daje sobie np. na zwiekszenie długu miasta.
Generalnie to nie jest miły początek wakacji dla naszych mieszkańców.

arachne66
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: arachne66 » 02.07.2014, 20:44

FRYDERYKU zastanów się co ty wypisujesz!! Jak można rzucać takie oskarżenia?? Jeśli sądzisz, że w przypadku powołania nowej Skarbnik doszło do nadużycia - są odpowiednie organy- ZGŁOŚ!!

Pisanie o sposobie czytanie ( sądzę, że chodzi ci o opinie Komisji Rewizyjnej) jednej z Radnych jest również nie na miejscu, każdy czyta tak jak umie, jest stres, to również na to wpływa. Ja nie mam zastrzeżeń do jakości czytania, a jak już to do pewnych nieścisłości ( prawnych ) zawartych w wystąpieniu.

A co do inwestycji, sądzę, że ty Fryderyku popadasz z jednej skrajności w kolejną, mianowicie, na każdą inwestycje konieczne są środki, nawet na inwestycję dofinansowaną z funduszy unijnych. Non stop piszesz, że zadłużenie miasta roście, więc w takim przypadku inwestycje pociągają za sobą koszty, czyli znów wzrośnie zadłużenie. Fryderyku zastanów się co piszesz.

fryderyk
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: fryderyk » 02.07.2014, 21:46

Arachne : 1. nie rzucam oskarżeń - przy powołaniu P.skarbnik nie doszło do nadużycia. Piszę tylko o powiązaniach i braku klasy P.Śliwy
2. nie piszę o sposobie czytania a o treści przepisanej z błędami z zeszłego roku nota bene stres musiał być bo P.Śliwa jako wódz jedyny i nieomylny- skrupulatnie wsłuchiwał się w mowę dziękczynną swoich poddanych,
3. co do inwestycji to ponoć Burmistrz zaplanował czyż nie- czyli środki są ? a skorą są to gdzie są przetargi ??? zresztą zadłużenie na inwestycje jest zrozumiale !
ZA TO ZADŁUŻANIE MIASTA NA PROMOCJE, WYNAGRODZENIA, DNI PORĘBY I TAKIE TAM TO POWAŻNY BŁĄD !!!!!
A właśnie to bodajże czynił P.Śliwa - jak te 2.500.000 zł !

Czarny Koń
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Czarny Koń » 02.07.2014, 22:56

Niestety polityka to wyrafinowane maskowanie i ogromny kamuflaż. W polityce najważniejsze jest pokonywanie przeciwnika a nie poprawa życia społecznego. Hasła: rozwój, bezpieczeństwo, poprawa życia, inwestycje, miejsca pracy to tzw. słowa klucze w każdym programie wyborczym. Walka opozycjna trwa wszędzie: Poręba (Marek Śliwa - Ryszard Spyra), Warszawa (Tusk - Kaczyński), Zawiercie (Mach - Mazur), Kraków (Majchrowski - Kosior). Tego nikt nie zmieni. Niestety w tych tarciach nie ma nic co slużyłoby mieszkańcom, zwykłym ludziom. Tu chodzi o kapitał polityczny, dobry wizerunek, dobre samopoczucie, kto kogo bardziej ogra. Często inteligentnie stosująć różnorodne manipulacje, ciche układy i rozdania.

Myślę, że Fryderyk ma rację pisząć o tym, że powołanie nowego skarbnika (żony skarbnika Zawiercia) poszło po cichym układzie. Takich rzeczy nie robi się od tak...Inteligenta osoba bez problemu domyśli się, że jest to odwdzięczenie się za pomoc Arkadiusza Ilskiego (bardzo dobrego fachowca w swej dziedzinie) stąd jego żona w Porębie. Czemu zaś dla byłej skrabniczki nie było miejsca po urodzeniu dziecka to wie tylko Marek Śliwa i osoby, które powinny wiedzieć.

Jak wspominałem we wczesniejszych wspisach środowisko nauczycielskie szepta to i owo na mieście choć głośnie nie powie nikt nic z obawy przed utratą pracy i jest to logiczne. Myślę jednak, że jesienią przy anonimowym głosowaniu może być bardzo różnie. Każdemu pracownikowi wg kodeksu pracy jak i karcie nauczyciela należy się wynagrodzenie w terminie ustalonym w umowie. Każde opóźnienia są oczywiście winą pracodawcy. Poręba jest mała i pewnie nauczyciele rozumieją tłumaczenia spowodowane FUMEM tylko FUM już nigdy nie wróci do złotych lat a będzie napewno jeszcze gorzej więc rodzi się pytanie co dalej? Napewno opóźnienia finansowe i zatory płatnicze wobec porębskich nauczycieli nie sprzyjają burmistrzowi. Jedyny plus, że póki co nie podejmowane są kroki o zamknięciu czy przekształceniu szkoły. Tylko budzi się pytanie co będzie w przyszłej kadencji bo FUM nie będzie płacił a szkoły będą musiały działać. Subwencja oświatowa jest za mała na pokrycie kosztów oświaty. Przypuszczać można, że w końcu padnie propozycja, której zapewne nikt nie chce...

Fotoradar, który obecnie ratuje porębski budżet oficjalnie dla ludu "poprawia bezpieczeństwo". Jednak większość ludzi doskonale wie, że chodzi o pieniądze. "Bezpieczeństwo" jest hasłem, pieniądze celem. Zwiększanie budżetu poprzez fotoradar nie było głupią ideą (oczywiście pod hasłem "poprawa bezpieczeństwa) jednak liczne wpadki, anty promocja miasta poprzez tą maszynkę do zarabiania pieniędzy obniżają notowania gospodarza miasta i psują wizerunek Poręby. Takiej "promocji" Poręby nie pamiętam.

Co do inwestycji nie będzie ich wiele. Burmistrz musi w pierwszej kolejności zagwarantować płatności na zadania własne jakimi są: kosztowna oświata, opieka społeczna a także takie obszary jak energia czy transport publiczny. W Porębie nie będzie się wiele działo w tej materii. Ileż mamy dziur w drogach itp...A co dopiero nowe inwestycje...Nie dziwmy się - nie ma środków i nikt czy to Burmistrz Śliwa czy inny człowiek nie naleje z pustego.
Są duże poślizgi w płatnościach więc jedynym rozwiązaniem inwestycyjnym jest kredyt choćby na wkład własny. FUM nie spłaci zadłużenia, bo będzie nadal grał. Kolejny kredyt to deliktanie ujmując podcięcia gardła i dramat finansowy. Oby tylko Burmistrz pod koniec kadencji nie wpadł na tego typu rozwiązanie bo utopi totalnie Porębę a przyjdzie następca (nie daj Boże komisarz) i choćby był doskonałym fachowcem nie ogarnie tego finansowo.

Fakt, że Burmistrz otrzymał absoloturium nic nie zmienia. Czym, że jest absoloturium? Poprawiło chwilowo humor Burmistrzowi i tyle. Natomiast negatywna opinia zostaje w papierach...Budżet trudny, pieniędzy mało ale skoro pomagał Arkadiusz Ilski to zapewne była wiedza, że budżet się nie dopnie więc trzeba było ciąć wydatki bieżące, imprezy, spotkania i promocję (fotoradar zrobił tyle ile promocja nie zrobiła przez 10 lat).

Ciekawie nie jest w mieście...Opinie słyszy się bardzo zróżnicowane...Od pochwał do przekleństw. Wakacje miną szybko i jesienią pewnie ruszą kampanie wyborcze, obietnice. Aktywnie się zrobi w Radzie Miasta, pewnie Burmistrz co nie co obieca...Jednak w chwili obecnej nie ma co obiecać bo nie ma za bardzo niestety czym gospodarować a jak wspominałem kolejny kredyt sprowadzi okręt o nazwie "Poręba" na dno.

zbyszko
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: zbyszko » 03.07.2014, 17:19

Szanowny Burmistrzu i Radni Rady Miasta, czytając posty na tym forum jako podatnik naszego miasta mam zapytanie. Czytam że pieniądze z radarów operowanych przez naszą straż miejską mają trafić na bezpieczeństwo w naszym mieście. Doczytałem się w kilku postach i relacji z rad miasta ze w ubiegłym roku zebrano z pieniędzy na które zarobił radar ponad 2 mln. zł. Czy jako mnie podatnikowi, może odpowiedzieć któryś z radnych na jakie bezpieczeństwo miasta poszły te pieniążki, bo jak widzę ul. Świerczewskiego i Przyszłości którą ostatnio jechałem to wygląda tragicznie. Dodam tylko że jeżeli się ujawnią radni i odpowiedzą na to pytanie to gwarantuję że wśród moich znajomych i rodziny będę ich promował aby na nich zagłosowali. Dla mnie to jest takie dziwne że od ostatnich wyborów żaden radny nie zabrał głosu aby się podzielić co zrobił dla naszego grodu. Dlatego proponuję aby rozpocząć dyskusję i wśród radnych co zrobiłem w tej kadencji dla naszego miasta. Ja zdążyłem się tylko dowiedzieć z relacji prasowej naszego regionu oraz z wypowiedzi na tym forum ze jedynie trzech radnych opozycyjnych ma coś do powiedzenia. Dlatego proponuję aby się radni nie wstydzili i opowiedzieli swojemu elektoratowi co zrobiłem dla swojego miasta. Jeżeli nie będzie odzewu to uważam że ci radni są już wypaleni i czas na zmiany bo w naszym mieście jest tyle osób kompetentnych co mogli by coś zdziałać. My jako elektorat to mamy wybierać na tych co chcą cos dla miasta zrobić a nie na tych żeby sobie przyszli trochę dorobić na dietach.
Dlatego proponuję czas dyskusji i oceny radnych już nastał.

fryderyk
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: fryderyk » 03.07.2014, 20:20

Radni nic nie powiedzą bo to są marionetki w rękach Śliwy. On ich ustawia w wyborach a radni za marne 20 srebrników słuchają bzdur głowy naszego narodu. Generalnie samych bzdurek - np. o termomodernizacji Zozu i Domu Kultury, o obligacjach, a zmniejszaniu długu, o windykacji FUMu, o oszczędnościach na energii, o środkach z Unii !!!!
Sytuacja miasta jest trudna ale jak się ma na bogato zastawione stoły dla VIPów na Dniach Miasta - podobno 50.000 zł kosztowała impra. Jak się ma na przerost zatrudnienia, jak się ma kaskę na jakieś stowarzyszenia w których jest miasto i NIC z tego nie ma, jak się ma na oświetlenie jak w Las Vegas, jak się ma na liczne inne imprezki robione przez biuro promocji to nie dziw ze nie brakuje pieniażków.
A tu trzeba odważnych decyzji i wzięcia się do pracy a nie tylko wojaży. No co jak co ale p.Śliwa wojaży i delegacji sobie nie odmawia.
Brak pomysłu na miasto, na zracjonalizowanie długu, na inwestycje ze środków unijnych, na podejście ekonomiczne a nie prywatne do wydatków naszego grodu.
Więc zostaje fotoradar i szopka z jego ukrywaniem i wmawianie ludowi ze chodzi o bezpieczeństwo - w tym roku P.Śliwa ma zdobyć ponad 4.000.000 zł haha. Ktoś wiem jak to mozliwe ???
Wpisywanie kwot do budżetu z księżyca doprowadza do tego że miasto tonie czyli wpisuje wirtualną kasę której nie będzie a wydatki miasta...... chulaj dusza piekła nie ma.
A tu nawet zasiłki z MOPSu czasami nie są w terminie bo ponoć Śliwa przelewa z konta na konta jak brakuje na płatności.
Szkoda miasta - brak wizji, brak realizacji programu wyborczego, brak inwestycji prorozwojowych, miasto zadłużone.
po prostu żal.

heniek
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: heniek » 05.07.2014, 14:41

Jak to: "źle się dzieje"? Wystarczy się rozejrzeć, poszukać, poczytać:

http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul ... fd0,1,3,10

fryderyk
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: fryderyk » 06.07.2014, 12:03

EH przed wyborami to wszystko można napisać, powiedzieć :)
ale dobrze - będzie strefa !!!!!!! zmiana studium i przygotowanie terenu - KILKA MILIONÓW ZŁOTYCH - bez problemu.
Czyli tak : płatności za funkcjonowanie Miasta i Urzędu będą dokonywane w terminach do 360 dni :) ZUS i Urząd Skarbowy spokojnie poczeka, nauczycielom wypłaty w transzach co 3 miesiące :) no i wpływy z mandatów bedą na poziomie no.... bez kozery 8 MILIONÓW !
Da się? no jasne ze się da ! :)
A później nowe parkingi, chodniki, drogi, odnowione szkoły - środki z Unii, ledowe oswietlenie i brak bezpanskich psów !!
to tak wkrótce co do programu wyborczego :)

Awatar użytkownika
xinoros
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: xinoros » 07.07.2014, 13:36

No właśnie tak myślałem fryderyku, że jesteś przyszłym kandydatem na radnego lub burmistrza :D Dobrą mam intuicje.

rafol
Nowicjusz

Post autor: rafol » 09.07.2014, 18:48

O jakiej strefie tam piszą? Jeśli nie jest to jakaś dziennikarska kaczka to są dwie możliwości: zwykły przedwyborczy bełkot pieniacza albo kolejny chytry plan wyprowadzenia gotówki bokami - bo strefy to w Porębie nie będzie nigdy!!!
Okoliczne, większe i prężniejsze gminy (Sosnowiec, Częstochowa, Będzin, Psary, Czeladź czy nawet Zawiercie) od kilku lat organizują takie strefy i świeci tam pustkami. Pomijając fakt że poświęcomo tam kolosalne kwoty na przygotowanie strefy.
Z podejściem aktualnego możnego to pewnie byłoby tak, że kumpel zrobi pierwszy lepszy projekt, weźmie i podzieli się grubszą kasiurą.

Przy okazji jeszcze mam pytanie do burmistrza albo szfa straży miejskiej. Skoro ktoś podszywał się pod straż miejską, wstawił "lipny" fotoradar, został na tym przyłapany i narobił władzom wstydu - czy nie należałoby zgłosić tego faktu do odpowiednich władz w celu wyjaśnienia tego zdarzenia??? Zrobił się szum to trzeba ich złapać i tyle. Bo chyba nikt nie uwierzy, że firma którą wybrał burmistrz "dorabia" po godzinach na lewo. Na dodatek robi to na podwórku ulubionej pracownicy burmistrza..... Brak słów. Jednym słowem prokuratura.

Kundel i inni atakujący fryderyka - musicie być z "rodziny", bronicie szefa aż iskry lecą

Czarny Koń
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Czarny Koń » 09.07.2014, 20:41

Nie łatwo będzie coś zrobić w mieście bo jest finansowy głęboki dół. Ledwo starcza na podstawowe zadania, pojawiają się poślizgi wynagrodzeń więc co tu mówić o takich inwestycjach. Idą wybory i to normalne, że Burmistrz chce ocieplić wizerunek. Niestety myślę, że promocja poprzez fotoradar zrobiła swoje i ciężko będzie Gospodarzowi Miasta nadrobić tego typu medialnymi zapowiedziami.

fryderyk
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: fryderyk » 10.07.2014, 08:23

Jest raczej finansowy lej !! a przecież wszystkiemu winny FUM i polski rząd - jak mawia nasza władza!
Co nie przeszkadza niektórym na niezłe zarobki i wynagrodzenia w TERMINIE !!!!

http://bip.umporeba.cal.pl/katalog/oglo ... wa2013.pdf

Czyli władza pieniążki ma a nauczyciele sobie czekają !!!!

ODPOWIEDZ