Nasze władze W POWIECIE

Dyskusje o polityce w lokalnym wydaniu
Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Nasze władze W POWIECIE

Post autor: erni » 12.10.2010, 21:04

Już niedługo wybory samorządowe :-) Zawisną plakaty przyszłych radnych miejskich, którzy na bieżąco są rozliczani ze swojej pracy. Oprócz nich zagłosujemy na kandydatów do Rady Powiatu- jednostki samorządu, która nie podlega zbyt bezpośredniej kontroli wyborców, ponieważ tematyka nie jest szczególnie bliska mieszkańcom.
Dlatego proszę o przybliżenie osiągnięć aktualnych radnych powiatowych i programów kandydatów do Rady Powiatu pod kątem obecności naszego miasta w tym powiecie.
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.
Była wolność i swoboda, Była demokracja, W Hradcu Kralovem, w Hradcu Kralovem
Polska okupacja. http://youtu.be/6BD2qnBozvEI

Zbigniew S
Nowicjusz

Re: Nasze władze W POWIECIE

Post autor: Zbigniew S » 13.10.2010, 19:16

Zbigniew Sałaciński – radny Rady Powiatu Zawierciańskiego.
Pełnione funkcje: członek Komisji Zdrowia oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

W Komisji Zdrowia podejmowane problemy dotyczyły m.in.:
-funkcjonowania Szpitala Powiatowego, Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego, Pogotowia Ratunkowego, Domu Pomocy Społecznej, Domu Dziecka, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Pomocy Dziecka i Rodzinie w Górze Włodowskiej;

W Komisji Rewizyjnej podejmowaliśmy m.in.:
- comiesięczne kontrole powiatowych jednostek organizacyjnych, ocen realizacji budżetu
Powiatowego z wypracowywaniem wniosków absolutoryjnych, rozpatrywaniem skarg na kierowników jednostek organizacyjnych powiatu;

Opiniowanie projektów uchwał na comiesięczne sesje Rady Powiatu.

Niektóre interpelacje składane na sesjach Rady Powiatu:

Akcentując potrzeby swoich wyborców Zbigniew Sałaciński zwrócił uwagę, że od 6 lat
w WPI nie ujęto modernizacji drogi krajowej nr 78 w centrum miasta Poręba. Wykonany przez gminę za 100.000 zł projekt II etapu przebudowy w chwili obecnej wymaga już uaktualnienia. Ze względu na brak środków finansowych nie wprowadzono także zmiany organizacji ruchu na ul. Chopina (należącej do kategorii dróg powiatowych), która jest drogą dojazdową do drogi krajowej nr 78. Zdaje sobie sprawę z ograniczonych możliwości finansowych powiatu , niemniej jednak podał pod rozwagę koncepcję wprowadzenia tego zadania do planów inwestycyjnych. Ustosunkowując się do wypowiedzi Henryka Gondka, według którego ulica Chopina powinna zostać przekazana gminie, ponieważ prowadzi do ogródków działkowych, wyjaśnił, że w przyszłości droga ta będzie spełniać kryteria drogi powiatowej poprzez połączenie Poręby z obwodnicą.

Zbigniew Sałaciński mówił o zaległościach w wypłacie nauczycielskich wynagrodzeń za prowadzenie pisemnych egzaminów maturalnych i braku umów na prowadzenie egzaminów ustnych.

Zbigniew Sałaciński interpelował w sprawie uchwały Rady Powiatu z 2000 roku. Chodzi o ulicę Baśniową i Niwecką w Porębie. Okazuje się, że w uchwale ulice figurują jako drogi powiatowe a nimi nie są. Radny Sałaciński już wcześniej interpelował w tej sprawie i chciał się dowiedzieć, czy udało się już tę sprawę rozwiązać. Na interpelację radnego odpowiedział Wicestarosta Leszek Wojdas, który stwierdził, że nie ma pojęcia dlaczego ulicę Baśniową i Niwecką ujęto w uchwale. Zapewnił jednak, że mogą stać się drogami powiatowymi, jeżeli samorządy miejski i powiatowy wspólnie się na to zgodzą.

Zbigniew Sałaciński odkrył, iż w uchwale Rady Powiatu z 2000 roku porębskie ulice Baśniowa i Niwecka figurują jako drogi powiatowe, tymczasem od dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Mariana Gajdy dowiedział się, że powiatowymi nie są. Ta sprzeczność powoduje pewien dyskomfort psychiczny, zwłaszcza że radny Sałaciński już jakiś czas temu występował o przejęcie przez powiat Baśniowej i Niweckiej.

To tylko niektóre elementy mojego funkcjonowania w mijającej kadencji Rady Powiatu.
Nie wystawiam sobie ocen, a jako skromny człowiek nie będę pisał o osiągnięciach. Uważam jednak że byłem aktywnym przedstawicielem „porębian” w radzie. Na przedstawienie programu wyborczego na pewno przyjdzie czas niebawem. Programu takiego nie tworzy się za biurkiem „pod wybory”. Jest on przemyślanym elementem wynikającym z własnego doświadczenia samorządowego oraz wsłuchiwania się w głosy mieszkańców, ich potrzeby i oczekiwania.

zbyszko
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: zbyszko » 13.10.2010, 23:59

Widzę że radnymi powiatowymi z Poręby są pan Sałaciński i Wojdas. W sprawozdaniu pisze pan że kontrolował i oceniał realizację budżetu i starał się by dwie ulice z miejskich przekwalifikować na powiatowe. Ja bym się zapytał coście panowie przez te 4 lata załatwili dla Poręby a nie coście zgłaszali. Bo nie widzę aby coś Poręba z powiatu skorzystała. Program panowie żeście już mieli podczas ubiegłej kampanii i przejżyjcie go sobie to zobaczycie żeście dla Poręby prawie nic nie zrobili.

Zbigniew S
Nowicjusz

Post autor: Zbigniew S » 14.10.2010, 19:03

Zbyszko pisze że prawie nic nie zrobili dla Poręby. Dziękuję bo słowo prawie to więcej niż nic, a tak do tej pory ocenia się samorządowców. W miom poście określiłem obszary w których się poruszałem w czasie minionej kadencji rady powiatu.
Interesują zabierającego głos w tym temacie fakty, a więc przytoczę tylko niektóre:
- Poręba przejęła będącą na stanie powiatu remizę OSP (w centrum) za darmo, wraz z niektórymi elementami
wyposażenia. Powie ktoś że kiedyś był kierunek odwrotny przejęcia, ale teraz nie musiał taki być;
- zespół szkół ogólnokształcących i zawodowych został wyremontowany (dach i elewacje) za około 200 tys. zł.;
- wykonano chodnik przy ulicy Chopina na odcinku od przejazdu kolejowego do Anatola za kilkadziesiąt tys. zł.;
- uczniowie z Poręby którzy chodzą do szkół w Zawierciu: termomodernizacja 7 szkół;
- pacjenci z Poręby korzystają z wyremontowanej poradni centrum;
- porębianie zmotoryzowani korzystający z dróg powiatowych nie wiedzą że na cele inwestycyjne na tych drogach
wydano kilkadziesiąt milionów zł.
Mógłbym tak wymieniac jeszcze, ale zabierający głos powie - konkretnie co dla Poręby, więc zapytam jeżeli zna obszary, czym zawiaduje powiat, proszę napisać co nie zrobiono a wypadałoby zrobić dla Naszego miasta?
Dla mnie bezpieczeństwo i zdrowie obywateli, a zwłaszcza mieszkańców jest ponad wszystko! Zabiegam i jeżeli mi dane będie w następnej kadencji dopilnować to w pierwszej kolejności należy:
- odtworzyć i wykonać kontynuację chodnika przy ulicy Myśliwskiej jak również przy ulicach: Niwecka i Baśniowa gdzie
mieszka wiele rodzin i korzystają do ruchu pieszego z jezdni. Pozdrawiam bez urazy (też zbyszek).

koksik91
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: koksik91 » 15.10.2010, 08:47

Pyta Pan Co można jeszcze zrobić Dla Poręby ...
Ostatnio zmieniony 09.02.2013, 13:03 przez koksik91, łącznie zmieniany 1 raz.
"Możesz mnie zabić ale nie możesz mnie obrażać "

Awatar użytkownika
Kędzior87
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Kędzior87 » 15.10.2010, 09:01

Uważam, że w samym powiecie zawierciańskim ruszyło wiele inwestycji które wpłyną pozytywnie na tegoroczne wybory do rady powiaty. Jednakże jeżeli chodzi o Porębę uważam że można zrobić więcej .Tj wyremontować drogi powiatowe które przebiegają przez Porębę no i chodnik ul. Myśliwska koniecznie bo jest nie wesoła sytuacja poza tym na ul. Myśliwskiej droga jest moim zdaniem zbyt wąska i trochę niebezpieczna w stosunku do nasilonego ruchu. Kolejną drogą która wymaga remontu jest ul. Baśniowa która powinna być drogą powiatową ponieważ łączy Gminy a jej stan jest fatalny. Panie S ponadto jako mieszkaniec powiatu uważam że powinno się zwrócić uwagę na strefę aktywności gospodarczej w naszym powiecie która powinna być działaniem priorytetowym, w moim odczuciu stworzenie wyłącznej strefy ekonomicznej byłoby działaniem pożądanym , gdyż przedsiębiorczość w naszym powiecie kuleje a co za tym idzie mniejsze wpływy do budżetu oraz wzrost bezrobocia który które z roku na rok jest coraz większe.

Bilet
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: Bilet » 15.10.2010, 19:04

Myślę że mądrym posunięciem było by zainteresowanie się stanem dróg w naszym Mieście.Niestety ale pozostawia on wiele do życzenia.Kolejna sprawa,którą warto było by się zainteresować to sprawa o której przypomina Koksik91,sprawa oświetlenia w naszym mieście.Jadąc po zmroku naszymi drogami można odnieść wrażenie że czegoś brak.I jak wspomina Kędzior87 można poważnie pomyśleć nad rosnącym w zastraszającym tempie poziomem bezrobocia.Ale można by wymieniać jeszcze sporo spraw które wymagają uwagi.Wiadomo idą wybory walka o stołki.I jak zawsze obietnice,a po wyborach Cisza.........
,,sens jakiegoś epizodu nie tkwił w środku jak pestka,lecz otaczał z zewnątrz opowiesc,która rzucała nań światło
-jak blask oświetla opary-
na wzór mglistych aureoli,widzialnych czasem przy widmowym oświetleniu księżyca"...

Zbigniew S
Nowicjusz

Post autor: Zbigniew S » 15.10.2010, 21:31

Bilet i Koksik piszą: Myślę że mądrym posunięciem było by zainteresowanie się stanem dróg w naszym Mieście.Niestety ale pozostawia on wiele do życzenia.Kolejna sprawa,którą warto było by się zainteresować to sprawa o której przypomina Koksik91,sprawa oświetlenia w naszym mieście.Jadąc po zmroku naszymi drogami można odnieść wrażenie że czegoś brak.I jak wspomina Kędzior87 można poważnie pomyśleć nad rosnącym w zastraszającym tempie poziomem bezrobocia.

Odpowiadając na problemy podnoszone:
- powiat odpowiada za stan dróg powiatowych, a więc ul. Myśliwską i Chopina. Stwierdzam i zgłaszałem że na ul. Myśliwskiej są ubytki w jezdni które należy zlikwidować (ok. 5), o chodniku pisałem i dalej twierdzę że wymaga odtworzenia i dalej kontynuacji. Tylko na wysokości niektórych posesji, gdzie właściciele nieruchomości dbają o ich stan, jest on w należytym porządku.
Ulica Chopina, myślę że jest w dobrej kondycji, oprócz problemów odprowadzenia wody deszczowej. występuje to na wysokości parkingu i skrzyżowania z ulicą Przemysłową. Występuje jeszcze problem wymiany chodnika przy płocie boiska sportowego, na odcinku od dawnego przejazdu kolejowego do skrzyżowania z ulicą Mickiewicza.
Problem oświetlenia w naszym mieście przy drogach powiatowych - proszę zgłaszać jeżeli takie są do referatu gospodarki UM (Pan Rafał Nowak), lub pisać. Jeżeli są to drogi powiatowe, podejmę temat, jeżeli gminne, są od tego radni w dzielnicach.
Temat bezrobocia jest problemem ogólnopolskim. Statystycznie niechlubnie w województwie śląskim przodują powiaty zawierciański i myszkowski. Moja komisja rewizyjna zajmowała się tym tematem. Trzeba stwierdzić że Powiatowy Urząd Pracy pozyskał kilkaset tysięcy złotych na realizację programów które pomogłyby potrzebującym, bezrobotnym, tworzyć swoje firmy, przekwalifikwać się, itp. Trzeba przyznać że efekty tych działań nie są proporcjonalne do zmniejszania się statystyki bezrobocia. Czy w związku z tym są inne sposoby tworzenia rynku pracy. Praktycznie powiat nie ma takich możliwości oprócz tych wskazanych powyżej.
W tych wszystkich kwestiach podnoszonych może być jakiś niedosyt, czegoś co trzeba, tego co można i tego co wypadałoby dokonać. Pojedyńczy radny może te problemy podnosić, zgłaszać, interpelować na sesjach. Podstawą do działania są obowiązujące realia, przepisy prawa i projekty uchwał które na sesji głosuje rada powiatu (25 radnych) a realizuje zarząd powiatu. Pozdro . . .
Ostatnio zmieniony 18.10.2010, 11:22 przez Zbigniew S, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ginol
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: ginol » 15.10.2010, 23:46

Przy okazji dyskusji o stanie dróg w naszym mieście chciałbym zwrócić uwagę na dwie niebezpieczne wyrwy w nawierzchni na ulicy Rzecznej na odcinku między ul. Asfaltową a Wojska Polskiego oraz fatalny stan całej wspomnianej ulicy Asfaltowej, pełnej mniejszych i większych dziur i pęknięć (ostatnio ktoś pozasypywał te dziury drobniutkim tłuczniem - żwirkiem, lepsze to niż nic , chociaż na dłuższą metę niewiele da). W ostatnim czasie dwukrotnie, jadąc na rowerze do pracy w FUM-ie (przed godz. 6 rano jest jeszcze zupełnie ciemno, a oświetlenie samego skrzyżowania ulic Asfaltowej, Rzecznej i Czarnej Przemszy jest fatalne), przy dużej prędkości (ul. Asfaltowa ma duży spadek) wpadłem w dziurę na samym dole tej ulicy, na skutek czego skrzywiłem obydwie obręcze kół, połamałem dwie szprychy i oczywiście przebiłem dętkę. Jak myślicie, czy gdybym wskutek wpadnięcia w wyrwę na tej ulicy przy dużej prędkości i upadku na asfalt doznał poważnych obrażeń ciała, mógłbym sądownie domagać się odszkodowania i ew. renty od podmiotu odpowiedzialnego za stan tej drogi? Może niektórym osobom wyda się to śmieszne, ale takiej sytuacji nie można przecież wykluczyć. Wydaje mi się, że prościej i taniej byłoby po prostu wszystkie te dziury "załatać". Po co kusić los....

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 16.10.2010, 09:16

Panie Zbyszku: w kwestii dróg powiatowych. Doceniam Pana za podnoszenie kwestii drogi Baśniowej i Niweckiej.
Oprócz tego, jako jedyny radny powiatowy relacjonuje Pan swoją pracę. Dziękuję za to.

Jednak mam wrażenie, że powiat jest boiskiem, gdzie gra się tylko na swój okręg wyborczy. Mało tego- mam wrażenie, że niektórzy radni powiatowi z naszego miasta nie grają na naszą, porębiańską część tego okręgu wyborczego. Skąd takie wrażenie? Ano z reklamy:

Czy wladze powiatu działają na rzecz powiatu, inwestując w ulice w centrum zawiercia, ...czy działają w imię całego powiatu, czy tylko swoich innych ambicji?
Czy w piosence, sponsorowanej w oprawie wizualnej (ronda, liceum) głównie przez powiat jest coś na temat "dubi dubididaj nasz powiat"... ? Czyje miasto? Z jakich pieniędzy zostały wybudowane te ronda i ile podobnych zostało wybudowanych w Pana okręgu wyborczym (Poręba, Kroczyce, Irządze)?
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.

LeszekWojdas
Radny powiatowy

Post autor: LeszekWojdas » 16.10.2010, 12:35

Poczytałem sobie wypowiedzi na ten temat i postanowiłem w myśl powiedzenia" lepiej póżno niż wcale" coś nieco powyjaśniać jak to z tym powiatem jest naprawdę. W moje zapewnienia , że robię to bezinteresownie i tak nik nie uwierzy a może jednak. Rozpoczynając dysputę przypominam,że powiat to jednostka samorządu o większym zasięgu niż gmina i o zupełnie innych zadaniach. Cżęsto miałem i mam adresowane do mnie uwagi , pretensje o to ,że jak byś chciał to by to już było załatwione,zbudowane itp. Problem z tym że takie proste to nie jest.Chodzi właśnie o zakres zadań i środków, jakie są na to przeznaczone tak w gminie/Poręba,Zawiercie,Łazy itd./ jak i w powiecie.
Z racji tego, że od początku powstania naszego powiatu w 1999r mam wpływ na to co się w nim dzieje, biorę pełną odpowiedzialność za wszystkie jego blaski i cienie. Tak więc jestem do Państwa dyspozycji. Pozdrawiam

Leszek Wojdas

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 16.10.2010, 14:05

Panie Leszku: Smuci mnie fakt, że Pana działalność w powiecie jest bezinteresowna, bo miałem nadzieję, że działa Pan w interesie nas wszystkich i gdzieś to przynosi pożytek...
... ok, może Pan powyższe zdanie uznać za żart :oops:

Zadania powiatu są oczywiste, myślę że nikt nie potrzebuje edukacji w tym zakresie. Jednak oprócz działalności ogólnej na rzecz powiatu, środki są przeznaczane na inwestycje bezpośrednio w określonych gminach.
Skoro jest Pan w naszej dyspozycji, proszę o podanie konkretnych sum:
1. Jaki jest budżet powiatu zawierciańskiego
2. Ile powiat zawierciański przeznacza na samo funkcjonowanie Starostwa Powiatowego
3. Jaka kwota sumarycznie została przeznaczona na inwestycje w mieście Poręba i jak to wygląda na tle innych gmin powiatu.

Wiem, że odpowiedź na te pytania wymaga pewnej pracy, więc z góry za odpowiedź serdecznie dziękuję.

Awatar użytkownika
klops
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: klops » 16.10.2010, 17:12

haha zaczyna sie standardowa pogawedka przed wyborami :D :D to jest to co lubie.. jednak na wybory i tak znowu nie pojde bo uwazam ze nie ma to wiekszego sensu, nie uwazam tez zeby byl to moj albo kogokolwiek obywatelski obowiazek, i nie bede potem narzekal. po prostu od "politykow" nie ma co za wiele wymagac, i ja sie w sumie im nie dziwie ze robia malo albo nic- pewnie na ich miejscu tez bym tak robil.
p.s. jesli ktos ma odwage i chce przekonac mnie oraz moja rodzine do wyborow, niech otwarcie napisze co obiecywal przed poprzednimi wyborami i ktorych obietnic nie dotrzymal. prosze panów żeby przestali chwalic sie "sukcesami" ze gdzies zrobiono kawalek chodnika, postawiono znak czy latarnie lub wykoszono trawnik- to zenujace ze wykonywanie swoich obowiazkow traktujecie jak sukces na miare mistrzostwa swiata. jesli zatem ktos uczciwie powie czego NIE zrobil w mijajacej kadencji, to ja o 6 rano w dzien wyborow bede pierwszy w lokalu wyborczym by oddac na niego glos za to ze mial odwage sie przyznac. dotyczyczy to zarowno radnych powiatowych, jak i naszej rady miasta, burmistrza i wszystkich innych ktorzy kolejny raz staja do nierownej walki o ciepla posadke na kolejne lata. amen :)
Ludzie inteligentni często się upijają, by bezkonfliktowo żyć z idiotami...

LeszekWojdas
Radny powiatowy

Post autor: LeszekWojdas » 16.10.2010, 21:30

erni- byłbym wdzięczny za definicję bezinteresownego kogoś kto ten powiat TWORZYŁ Pozdrawiam

Kto chce wiedzieć to wie. Znerwiłem się pytaniami o wielkość budżetu powiatu itp. proszę o klik na www.zawiercie.powiat.pl i tyle. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 16.10.2010, 22:14

LeszekWojdas pisze:erni- byłbym wdzięczny za definicję bezinteresownego kogoś kto ten powiat TWORZYŁ Pozdrawiam
Panie Leszku: W części "bezinteresownie":
Pan napisał, że działa Pan bezinteresownie,
Ja zażartowałem, że mam nadzieję, że bezinteresowność w sensie osobistym nie przekłada się na brak korzyści z Pana działalności dla naszego regionu.
Najbardziej żenującym momentem rozmowy jest jak ktoś tłumaczy jakiś żart. Jeśli ktoś nie zrozumiał, to proszę zostawmy to. Broń Boże w tym zdaniu nie chciałem Panu nic ująć, więc proszę o merytoryczne podejście do dalszej części mojego zapytania.

W prosty sposób ujmując, co pewnie i klops doceni- chciałbym poznać jakie jest miejsce naszej gminy w powiecie. Proszę o odpowiedź, jak nasza gmina, która jest "wlotem" do powiatu a jest relatywnie biedna, jest wspierana przez samorząd na szczeblu powiatowym i dla zobrazowania tego proszę o przytoczenie liczb:

1. Jaki jest budżet powiatu zawierciańskiego
2. Ile powiat zawierciański przeznacza na samo funkcjonowanie Starostwa Powiatowego
3. Jaka kwota sumarycznie została przeznaczona na inwestycje w mieście Poręba i jak to wygląda na tle innych gmin powiatu.

ODPOWIEDZ