Wigilijne polowanie

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
e-poreba.pl
Redaktor
Posty: 667
Rejestracja: 26.05.2014, 13:52

Wigilijne polowanie

Post autor: e-poreba.pl » 23.12.2019, 07:42

21 grudnia w Kole Łowieckim „Poręba” odbyło się integracyjne polowanie wigilijne, które miało bardzo uroczysty i symboliczny charakter. Wzięli w nim udział myśliwi z Kół Łowieckich „Ryś” z Siewierza, „Diana” z Ogrodzieńca, „Lis” z Pszowa, gościnnie zaproszony myśliwy ze Szwajcarii i gospodarze polowania z Koła Łowieckiego „Poręba” w Porębie. Po kilku pędzeniach, myśliwi odwiedzili pobliskie paśniki by starym prasłowiańskim zwyczajem dzielić się pokarmem ze zwierzętami, a w paśnikach zostawili opłatki. Przy okazji usunięto wiele sideł i wnyków bowiem przed świętami narasta kłusownictwo.

Polowanie zakończono pokotem, na którym była sarna. Królem polowania został Wojciech Marek z Koła Łowieckiego „Ryś” w Siewierzu.

Po polowaniu, członkowie koła i zaproszeni goście spotkali się przy wigilijnym stole OSP w Marciszowie. Życzenia świąteczno – noworoczne złożyli m.in. zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Poręba Ryszard Spyra, Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, leśniczy Leśnictwa Rudniki Jerzy Langer i ks. Henryk Niemiec z parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Zawierciu - Marciszowie.

W atmosferze koleżeństwa dokonano zbilansowania łowieckich przeżyć minionego roku, utrwalono kształtujące się na tej kanwie przyjaźnie oraz życzono sobie dobrych myśliwskich dni w następnym roku Ze wzruszeniem łamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem wszystkiego najlepszego, w tym łask św. Huberta w Nowym Roku. Wszystkim udzielił się odświętny, niepowtarzalny nastrój. Potem długo jeszcze siedząc wokół wigilijnego stołu wspominali myśliwskie przygody i przeżycia.

- Tradycyjnie już najważniejsze polowania odbywają się z okazji patrona myśliwych św. Huberta i wigilii mówi Łowczy Koła Marek Dynowski – Polowanie wigilijne ma zawsze szczególny charakter – mający na celu zacieśnienie koleżeńskich więzów, podkreślenie estetycznej wartości łowiectwa, wzbogacenie przeżyć myśliwskich innymi treściami niż polowanie. W dniu tym starym prasłowiańskim zwyczajem dzielimy się pokarmem ze zwierzętami a w paśnikach zostawiamy opłatki.


Włodzimierz Pucek

ODPOWIEDZ