Hubertowskie polowanie

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
e-poreba.pl
Redaktor
Posty: 665
Rejestracja: 26.05.2014, 13:52

Hubertowskie polowanie

Post autor: e-poreba.pl » 07.11.2019, 08:25

Uroczystą mszą świętą w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Zawierciu – Marciszowie w dniu 3 listopada odprawioną przez proboszcza parafii ks. Henryka Niemca, rozpoczęło się świętowanie dnia patrona myśliwych - Świętego Huberta.

Tegoroczne polowanie rozpoczęło się od uroczystej zbiórki i powitania przez Prezesa Koła Krzysztofa Mazura oraz odprawy przez Łowczego Koła Marka Dynowskiego, który omówił i przypomniał zasady bezpiecznego polowania. W kręgu stanęło 17 myśliwych ale zwierzaki miały dzisiaj szczęście i nadal poruszają się w swoich rewirach.

Podczas zbiórki z szeregu wywołany został młody myśliwy Norbert Pikuła, który uklęknął na lewe kolano trzymając broń w lewym ręku uroczyście wypowiedział tekst ślubowania. - Przystępując do grona polskich myśliwych ślubuję uroczyście: przestrzegać sumiennie praw łowieckich, postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, zachowywać tradycje polskiego łowiectwa, chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowienia i godność polskiego myśliwego. Przyjmujący ślubowanie prezes koła podając mu rękę powiedział - Na chwałę polskiego łowiectwa bądź prawym myśliwym, niech Ci bór darzy. Jednocześnie „Darz bór” odpowiedzieli wszyscy uczestnicy uroczystej zbiórki.

Po polowaniu odbyła się biesiada hubertowska podczas której była okazja do snucia opowieści myśliwskich i wymiany poglądów. W biesiadzie uczestniczyli m.in. zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Ryszard Spyra, kierownik posterunku Policji Piotr Szewczyk, przedstawiciele leśnictwa Rudniki i Włodowice, ks. Piotr Mizera proboszcz z parafii p.w. św. Józefa Oblubienica NMP w Porębie, ks. Henryk Niemiec i ks. Jan Duda.

Życzymy wszystkim myśliwym z okazji ich święta, aby Święty Hubert miał ich w swojej opiece i by Darzył im Bór.


Włodzimierz Pucek

ODPOWIEDZ