Hubertus 2018

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
e-poreba.pl
Redaktor
Posty: 644
Rejestracja: 26.05.2014, 13:52

Hubertus 2018

Post autor: e-poreba.pl » 05.11.2018, 08:02

W dniu 3 listopada uroczystą mszą świętą w kościele p.w. św. A. Boboli w Zawierciu - Marciszowie, odprawioną przez proboszcza parafii ks. Henryka Niemca i ks. Piotra Mizerę proboszcza z parafii p.w. św. Józefa Oblubienica NMP w Porębie rozpoczęło się świętowanie dnia patrona myśliwych - Świętego Huberta.

Zwyczaj polowania hubertowskiego od lat kultywuje Koło Łowieckie nr 84 „Poręba” w Porębie, który ma zawsze uroczysty charakter, zakończony wspólną biesiadą, zwaną hubertowinami. Doświadczeni myśliwi twierdzą, że: „jaki Hubert, taki cały sezon”. Tegoroczne polowanie rozpoczęło się od uroczystej zbiórki i powitania przez Łowczego Koła Marka Dynowskiego, który omówił i przypomniał zasady bezpiecznego polowania. W kręgu stanęło 21 myśliwych z Kół Łowieckich „Poręba” w Porębie, „Diana” z Ogrodzieńca i „Ryś” z Siewierza. Około godziny dziewiątej „ogary poszły w las” a w miotach były: dziki i kilka saren, ale oprócz jednego dzika pozostałe zwierzaki miały szczęście i nadal poruszają się w swoich rewirach. Królem polowania został Michał Pucek.

Po polowaniu odbyła się biesiada hubertowska. Myśliwi i zaproszeni goście mogli posilić się smakowitymi daniami, m.in. bigosem z dzika. Bigos miał smak szczególny, bo nie ma przecież rzeczy lepszej od porcji gorącego, wonnego bigosu po kilku godzinach pobytu w lesie. W trakcie imprezy wręczono Czesławowi Pawlikowi brązowy Medal Zasługi Łowieckiej przyznany przez Kapitułę Odznaczeń Polskiego Związku Łowieckiego.

Była też okazja do snucia opowieści myśliwskich, wymiany poglądów oraz gawędy o dawnych czasach i mnogości występującej wtedy zwierzyny, o dziesiątkach zajęcy, które zwożono z polowania oraz pięknych lisach i ogromnych dzikach.

Życzymy wszystkim myśliwym z okazji ich święta, aby Święty Hubert miał ich w swojej opiece i by Darzył im Bór.


Włodzimierz Pucek

ODPOWIEDZ