Zwiedzali południowe krańce Jury

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
e-poreba.pl
Redaktor
Posty: 644
Rejestracja: 26.05.2014, 13:52

Zwiedzali południowe krańce Jury

Post autor: e-poreba.pl » 12.07.2018, 08:08

7 lipca Stowarzyszenie, Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Nestor” w Porębie zorganizowało wycieczkę do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku w Lipowcu.

Wycieczka prowadziła na południowe krańce Jury i zachodnią część Grzbietu Tenczyńskiego. Bardzo ciekawy był skansen w Wygiełzowie w którym można było zobaczyć chałupy kryte słomą i gontem z pełnym wyposażeniem jakiego używała ludność w XVIII i XIX wieku na terenie zachodniej małopolski. Wśród 25 obiektów położonych na 5 hektarach można było zwiedzić karczmę, spichlerz, olejarnie, kuźnie, młyn, stodoły, XVI wieczny drewniany kościół z dzwonnicą oraz pasieki z ulami wykonanymi z pni drzew. Atrakcją wycieczki był też średniowieczny Zamek Lipowiec z basztą z której można było obejrzeć malowniczą panoramę pobliskich okolic i dolinę Wisły.

- Wycieczkę zorganizowaliśmy w ramach projektu „Międzypokoleniowe odkrywanie tajemnic historycznych Jury Krakowsko Częstochowskiej” współfinansowanego przez starostwo powiatowe w Zawierciu - mówi przewodnicząca Stowarzyszenia „NESTOR” w Porębie Halina Lipa. - Celem wycieczki była integracja pokoleniowa i współpraca edukacyjna miedzy Seniorami a dziećmi ze Świetlicy Środowiskowej oraz zwiększenie wiedzy o historii i zabytkach Jury Krakowsko – Częstochowskiej.


Włodzimierz Pucek

ODPOWIEDZ