Staże i praktyki zagraniczne ZS w Porębie

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
e-poreba.pl
Redaktor
Posty: 644
Rejestracja: 26.05.2014, 13:52

Staże i praktyki zagraniczne ZS w Porębie

Post autor: e-poreba.pl » 19.01.2018, 10:35

Od wielu lat Zespół Szkół w Porębie aktywnie uczestniczy w programach i projektach europejskich pozyskując środki unijne na ich realizację. Uczestnictwo w programach  przyczyniło się do podniesienia prestiżu i jakości pracy szkoły, zwiększyło możliwości osobistego rozwoju uczniów jak również  pozwoliło na zdobycie doświadczeń  zawodowych na europejskim rynku pracy w zawodach: technik informatyk, technik logistyk, technik lotniskowych służb operacyjnych.

Po raz 10, w dniach 3-16 grudnia 2017r. uczniowie Technikum im. Mikołaja Kopernika w Porębie kształcący się w zawodzie technik logistyk w ramach europejskiego projektu Mobilny uczeń-otwarty na przyszłość, wyruszyli na praktyki zawodowe do Sevilli w hiszpańskiej Andaluzji.

Program wyjazdu obejmował nabycie doświadczenia zawodowego w branży logistycznej, profesjonalny kurs języka hiszpańskiego oraz zajęcia w Wyższej Szkole Technicznej ADA.

Obecny rynek pracy wykazuje duże zapotrzebowanie na osoby posiadające  wykształcenie techniczne. Wzrost produkcji w gospodarce powoduje konieczność rozwoju usług  informatycznych i logistycznych, a co za tym idzie ekspansję przedsiębiorstw transportowych i spedycyjnych.

W trakcie praktyk uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w wycieczce edukacyjnej do fabryki Coca Coli w Sevilli, a także eksplorowali tamtejszy port znajdujący się na ogromnej, przepięknej i jakże ważniej dla Hiszpanii, a także całej Europy rzece Guadalquivir.  Program wycieczki obejmował również wizytę w Muzeum Morskim.  W wolnym czasie dla młodzieży została zorganizowana wyprawa do malowniczej stolicy Costa del Sol, Malagi. Podczas całodniowej wycieczki uczestnicy projektu mieli okazję podziwiać uroki trzeciego co do wielkości miasta Hiszpanii Sevilli. W urokliwej dzielnicy La Alameda de Hercules, na ulicy Calle San Fernando, w słynnym barze Cien Montaditos odbył się wieńczący ten wspaniały wyjazd wieczór tapas, podczas którego uczniowie degustowali najsłynniejsze hiszpańskie przekąski, wśród których królowała ośmiorniczka po galicyjsku-pulpo al gallego,  pieczone ziemiaczki  patatas bravas,  embutidos y quesos - lokalne wędliny i sery, smażone rybki i kurczaczki- pescaditos y pollitos fritos.

Po odbyciu praktyk oraz ukończenie kursu języka hiszpańskiego uczniowie przystąpili do serii egzaminów, z których wyniki były niezwykle zadowalające.

Uczniowie zostali bardzo wysoko ocenieni zarówno wysoko wykwalifikowaną  kadrę  ze szkoły ADA oraz przedsiębiorców hiszpańskich.

Wyjazdy w ramach projektu Erasmus Plus Akcji KA1-Kształcenie i szkolenie zawodowe , finansowane są w 100% ze środków unijnych, uczniowie otrzymuję dodatkowe kieszonkowe na własne wydatki. Poprzez udział w projektach młodzi ludzie nabywają doświadczenie, które ułatwia zdawanie egzaminów zawodowych z poszczególnych kwalifikacji. Efektem tego jest m.in. 263 miejsce szkoły w ogólnopolskim rankingu portalu edukacyjnego „Perspektywy” w 2018 r. jako jedynej szkoły technicznej w powiecie zawierciańskim.

Projekt jeszcze się nie zakończył, a już ruszyły przygotowania do kolejnego wyjazdu w kwietniu dla grupy w zawodzie technik informatyk.


/W.P./

ODPOWIEDZ