Strona 1 z 1

XV Festiwal Prażonek

: 11.09.2017, 07:44
autor: e-poreba.pl
9 września na terenie MOSiR w Porębie odbył się XV Światowy Festiwal Prażonek. Burmistrz Miasta Ryszard Spyra uroczyście otworzył imprezę i wręczył klucze do bram miasta młodzieży szkolnej ze SP nr 1 w Porębie.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Poseł na Sejm Waldemar Andzel, przedstawiciele miast partnerskich z Kistelek (Węgry) z I zastępcą burmistrza Gaborem Darabos, miasta Wynnyki (Ukraina) z merem miasta Wołodimirem Kwurt oraz delegacje organizacji społecznych i instytucji z miasta Poręby, powiatu zawierciańskiego i województwa śląskiego.

Radny sejmiku województwa śląskiego Mirosław Mazur wręczył za działalność społeczną złote Odznaki za Zasługi dla woj. Śląskiego dla Grzegorza Muchy i Wonisława Pałuchy.

Jak co roku, wiele kociołków przygotowali mieszkańcy miasta, które wzięły udział w konkursie na najlepiej upieczone prażonki. Najlepsze okazały się te przygotowane przez: MPWiK, SP ZOZ i Porębską Grupę Rowerową.

W bloku imprez artystycznych wystąpiło: Koło Gospodyń Wiejskich „Niwczanki”, zespoły „Retro”, MGM z Poręby, „Harpagans”, kapela „To i Owo”. Odbył się pokaz tańca z ogniem „Fever Night” oraz wystąpił teatr „Na Przekór” z MOK w Porębie z humoreską „Ziemniak Zbyś”.

W konkursie wiedzy o Unii Europejskiej pod patronem honorowym europosła prof. Jerzego Buzka zwyciężył Bartłomiej Kuźnik z ZS im. M. Kopernika z Poręby, który w nagrodę pojedzie do Brukseli.

W XV Światowym Festiwalu Prażonek uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Poręby i okolicznych miejscowości dla których wydano ponad 1200 gratisowych porcji z dwóch największych na świecie kociołków. Impreza potwierdziła, że prażonki są odzwierciedleniem odwiecznego zamiłowania do biesiad i bodaj najbardziej żywotną tradycją na ziemi zawierciańskiej.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna z udziałem zespołu „Best Band”.


Włodzimierz Pucek