Zwiedzili Muzeum Chleba i Sztolnię „Czarnego Pstrąga”

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
e-poreba.pl
Redaktor
Posty: 554
Rejestracja: 26.05.2014, 13:52

Zwiedzili Muzeum Chleba i Sztolnię „Czarnego Pstrąga”

Post autor: e-poreba.pl » 20.06.2017, 07:36

19 czerwca odbyła się wycieczka słuchaczy Porębskiego i Sosnowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do Muzeum Chleba w Radzionkowie i Sztolni „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach.

W Muzeum Chleba zapoznano się z historią chleba, z szacunkiem do niego jak i maszynami i urządzeniami wykorzystywanymi do jego produkcji. Zwiedzane rozpoczęto od projekcji filmu.: „Chleb” a następnie oglądano naczynia, narzędzia piekarnicze, piece piekarnicze i domowe do wypiekania chleba, wyposażenie piekarni, kuchni, łazienki, cukierni a także doświadczyć zwyczajów panujących przed laty w szkołach. Przechowywane są tu również tzw. pieniądze chlebowe, które w czasach kryzysu pozwalały wyłącznie na jego zakup. Atrakcją uczestników wycieczki było samodzielnie uformowanie plecionki, którą po wypieczeniu można było zjeść na miejscu lub zabrać do domu.

W drugiej części wycieczki była Sztolnia „Czarnego Pstrąga”, która znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Uczestnicy mogli podziwiać starą kopalnię srebra położoną 30 m pod powierzchnią ziemi, przepływając łodziami 600 metrowy odcinek pomiędzy szybem „Sylwester” a szybem „Ewa” i podziwiając uroki podziemnego świata m.in. stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej. Jest to najdłuższy podziemny szlak wodny w Polsce.

Wycieczkę zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Porębie i Uniwersytet Międzypokoleniowy Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.


Włodzimierz Pucek

ODPOWIEDZ