I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Lotniczej

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
e-poreba.pl
Redaktor
Posty: 554
Rejestracja: 26.05.2014, 13:52

I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Lotniczej

Post autor: e-poreba.pl » 07.06.2017, 07:59

W dniu 6 czerwca na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice – Pyrzowice odbył się Finał I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Lotniczej.

Do Konkursu zgłosiło się 264 uczniów z 31 szkół z całej Polski a w finale wystąpiło 41 drużyn dwuosobowych z: Bydgoszczy, Dęblina, Katowic, Wojkowic, Piekar Śląskich, Warszawy, Opola, Czerwionki-Leszczyny, Bytomia, Gliwic, Rzeszowa, Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Mielca, Ornatowic, Stalowej Woli, Wrocławia, Krosna, Lubaczowa, Zawiercia, Kluczborka, Radomia, Częstochowy i dwie drużyny z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika z Poręby w składzie: Zuzanna Wójcik, Wiktoria Krzemień oraz Dawid Cupiał i Jakub Pawlik.

Konkurs przeprowadzono przy współpracy merytorycznej Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej – Wydział Transportu Politechniki Śląskiej, Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Stowarzyszeniem Technicznych Szkół Lotniczych, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, Sportowym Klubem Modelarskim Bobrowniki, Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice-Pyrzowice. Patronat honorowy objęli: Minister Infrastruktury i Budownictwa, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Śląski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Katowice, Starosta Powiatu Zawierciańskiego, TVP3, portal dlapilota.pl, portal samoloty.pl, Aircom, Przegląd Lotniczy, fundacja Smyki na start, Śląski Klaster Lotniczy, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

W pierwszej części konkursu był test i pytania dotyczące m.in. historii lotnictwa a w drugiej złożenie modelu samolotu i puszczanie do celu. To właśnie ta druga konkurencja zadecydowała o zwycięstwie. Ostatecznie zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół Mechanicznych im. W. Andersa w Rzeszowie, II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Ornatowic a III miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. T. Kościuszki ze Stalowej Woli.

- I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Lotniczej zorganizowany został przez Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Porębie kształcąca w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych. Miał on na celu propagowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy lotniczej i kultywowanie tradycji lotniczych. Adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, interesującej się modelarstwem lotniczym oraz lotnictwem, młodzieży która wiąże swoje plany życiowe z branżą lotniczą. Mamy nadzieje że udział młodzieży w tym konkursie przyczyni się do szerszego rozpropagowania tej niezwykłej i fascynującej specjalności powiedziała - Dyrektor Zespołu Szkół w Porębie Beata Mędrecka-Bańka.


Włodzimierz Pucek

ODPOWIEDZ