Wiosna w teatrze

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
e-poreba.pl
Redaktor
Posty: 554
Rejestracja: 26.05.2014, 13:52

Wiosna w teatrze

Post autor: e-poreba.pl » 04.04.2017, 08:44

3 kwietnia 2017 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie, miłośnicy Melpomeny obejrzeli spektakle teatralne w wykonaniu aktorów z Teatru „Miraż” z Łaz i Teatru „Uniwersum” z Poręby.

W pierwszej części wystawiono spektakl „Perypetie wieku dojrzałego”, przygotowany przez Grupę Teatralną Miraż, obchodzącą w tym roku 10-lecie swojego istnienia. „Miraż” ma w swym dorobku wiele przedstawień, inscenizacji i pokazów. Do najważniejszych osiągnięć teatru należą spektakle pt. „Miłość silniejsza jest niż śmierć” – wyróżniony w Warszawie w roku 2014, „Siła uczuć” - III miejsce w Warszawie w roku 2015 oraz przedstawienie pt. „Feministki”, które w roku ubiegłym zdobyło podczas IX Juwenaliów Uniwersytetów III Wieku w stolicy - Grand Prix w kategorii: teatralnej, tanecznej i wokalnej. W „Perypetiach wieku dojrzałego” poruszono temat przemijania, nieuchronnego upływu czasu i kondycji człowieka w zmieniających się realiach życia codziennego. Nie starzeje się ponoć tylko ten, kto nie ma na to czasu. Reżyserem jest Dorota Zieleniec, absolwentka I roku pedagogiki teatralnej Uniwersytetu Warszawskiego.

W drugiej części na scenie zadebiutował Teatr „Universum” działający przy MOK w Porębie, który rozpoczął swą działalność w styczniu bieżącego roku. W tempie błyskawicznym, zdołał przygotować się do premiery. Przedstawienie pt. „Odrobina mężczyzny na co dzień” przesycone jest tęsknotą za czasem młodości, smutkiem przemijania i bezradnością w nieuchronnym starciu ze smugą cienia. Na szczęście aktorzy traktują te nostalgiczne rozważania z odpowiednią dozą humoru, hołdując przekonaniu, że najlepszym lekarstwem na kłopoty dnia codziennego jest związek z ukochaną osobą a niewinny romans przystoi każdemu mężczyźnie i każdej kobiecie, bez względu na wiek. Reżyserem i autorką scenariusza jest Dorota Zieleniec.

Grupa teatralna „Uniwersum” powstała z inicjatywy Henryka Gębskiego – aktora wielu ról i wielu twarzy, który również był pomysłodawcą nazwy zespołu. Wyjaśnić należy, że słowo universum po łacinie oznacza wszechświat, co sugeruje, że aktorzy tej grupy bujają wysoko w chmurach, a w swych ambicjach pragną sięgnąć gwiazd. Per aspera ad astra, czyli do gwiazd poprzez ciernie. Oby tych cierni znaleźli jak najmniej na drodze twórczego rozwoju swych teatralnych zamiłowań. W skład zespołu teatralnego wchodzą: Henryk Gębski, Krystyna Rauk, Edyta Szwed, Maryla Sperka, Wiesława Aleksiewicz, Elżbieta Stępczyńska, Tatiana Cieślik i Andrzej Szwed.

Obecny Burmistrz Ryszard Spyra podziękował przybyłym aktorom z Łaz oraz życzył sukcesów zespołowi teatralnemu z Poręby a Dyrektor MOK Karolina Ostrowska wręczyła wszystkim aktorom kwiaty.


Włodzimierz Pucek

ODPOWIEDZ