Uczniowie Zespołu Szkół na praktykach w Sevilli

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
e-poreba.pl
Redaktor
Posty: 553
Rejestracja: 26.05.2014, 13:52

Uczniowie Zespołu Szkół na praktykach w Sevilli

Post autor: e-poreba.pl » 27.03.2017, 09:28

„Mobilny uczeń-otwarty na przyszłość” – takie hasło towarzyszyło młodzieży Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Porębie, która w dniach 29.01.2016 - 11.02.2016 uczestniczyła w praktykach zawodowych w hiszpańskiej Sevilli. Opiekunami byli: nauczyciel języka angielskiego mgr Krzysztof Bialik oraz języka hiszpańskiego mgr Aneta Wysocka. Uczniowie przez dwa tygodnie brali udział w kursie tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android.

Warto nadmienić, iż technologie mobilne są obecnie jednym z najlepiej rozwijających się sektorów informatycznych. Osobą odpowiedzialną za realizację programu praktyk, a także nauczycielem prowadzącym przedmioty kierunkowe był wybitny specjalista w dziedzinie systemów informatycznych Miguel Campos Rivera. Zajęcia odbywały się w prywatnej szkole, należącej do Zgromadzenia Salezjanów. Szkoła ta posiada długoletnią historię w dziedzinie edukacji w całej Hiszpanii. Uczniowie brali udział w profesjonalnym kursie języka hiszpańskiego, otrzymując certyfikat potwierdzający jego znajomość na poziomie A1+. Zarówno praktyki zawodowe, jak i wspomniany kurs zakończyły się egzaminami.

Potwierdzeniem nabytych umiejętności zawodowych był certyfikat EUROPASS MOBILNOŚĆ. Dodatkowo uczniowie zostali ocenieni w systemie ECVET, czyli w Europejskim Systemie Akumulowania i Przenoszenia Osiągnięć Zawodowych - mówi główny koordynator projektu z ramienia szkoły mgr inż. Elżbieta Pustułka. W trakcie pobytu na Półwyspie Iberyjskim młodzież miała możliwość zetknięcia się z kulturą i sztuką Andaluzji. Giralda, Katedra, Ogrody Alcazaru, stara Dzielnica Żydowska, cudowne krajobrazy rzeki Guadalquivir to tylko niektóre z atrakcji turystycznych Sevilli. Ponadto udział w wieczorze „tapas” pozwolił uczestnikom na skosztowanie wspaniałej kuchni śródziemnomorskiej. Tortilla, ośmiorniczka po galicyjsku, patatas bravas, kalmary a także cała paleta regionalnych serów i wędlin to tylko niektóre z przysmaków, które pieściły podniebienia młodzieży. Została zorganizowana niezapomniana wycieczka do stolicy Costa del Sol Malagi, gdzie uczniowie mogli podziwiać wspaniałe piaszczyste plaże i cieszyć się andaluzyjskim słońcem.

Był to niezwykle interesujący wyjazd, łączący w sobie elementy kulturowe, edukacyjne i językowe, realizowany w ramach programu ERASMUS+ Kształcenie i Szkolenie Zawodowe finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Młodzież miała zagwarantowany przelot, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy lokalne oraz opiekę pedagogiczną od dnia wyjazdu, aż do powrotu. Każdy uczeń otrzymał również kieszonkowe.

Zespół Szkół w Porębie jest szkołą małą, jednakże prężnie działającą w obrębie szkolnictwa zawodowego, realizujemy liczne projekty, kolejna grupa uczniów niebawem uda się na praktyki do Sevilli, tym razem będą kształcili się logistycy. Nauczyciele mając na uwadze rynek pracy opracowali i złożyli kolejne projekty, które mamy nadzieję, że w niedługim czasie zostaną zrealizowane w Hiszpanii i na Litwie.

Szkoła osiąga bardzo wysokie noty na egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Absolwenci są wzorowymi, poszukiwanymi pracownikami na rynku. Organizowane w Zespole Szkół im. M. Kopernika w Porębie praktyki zagraniczne stały się ważną, nieodłączną i niezwykle atrakcyjną częścią kształcenia zawodowego. Warto być uczniem tej szkoły!


/W.P./

ODPOWIEDZ