Wyrzucone pieniądze?

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
Matt
Administrator
Administrator
Kontakt:

Wyrzucone pieniądze?

Post autor: Matt » 22.05.2005, 09:51

Radny Edward Dorobisz złożył na policji doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Jana Macherzyńskiego, burmistrza Poręby. Radny uważa, że burmistrz złamał prawo, podpisując bez wcześniejszego przetargu umowę na ochronę miasta i ośrodka w Ciągowicach z firmą ochroniarską „Domena”.

<center>Obrazek</center>
- Już od ponad roku chodzę za burmistrzem i mówię mu, że to jest wydawanie pieniędzy bez sensu. Prosiłem, by nie podpisywać tej umowy, ale ponieważ okazuje się, że jako radny nie mam żadnego posłuchu, postanowiłem zgłosić sprawę na policji. Uważam, że zostało złamane prawo - argumentuje radny Dorobisz.

Twierdzi, że otrzymał z policji pismo z informacją, iż funkcjonariusze zwrócili się na razie z prośbą o interpretację prawną do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Potem mają rozpocząć śledztwo.

Na ochronę dawnej jednostki wojskowej w Ciągowicach, którą za 100 tys. zł Poręba przejęła przed prawie dwoma lat, wydano już około 180 tys. zł. Ponieważ ośrodek znajduje się w lesie, trzeba go pilnować. Inaczej prawdopodobnie zostałby zdewastowany i rozkradziony. Zdaniem radnego Dorobisza, nie trzeba do tego wynajmować firmy ochroniarskiej.

Kupić etaty

- Lepiej byłoby na przykład wykupić na koszt gminy dodatkowe dwa etaty policyjne. Poza tym nie ma sensu chronić jednostki, nie mając pomysłu na jej zagospodarowanie. Uważam, że radni powinni zdecydować o jej dalszym losie jak najszybciej - twierdzi Dorobisz.

Pierwotnie planowano stworzenie tam Centrum Integracji Społecznej przy sporej pomocy rządu Norwegii. Niestety, póki co zainteresowani początkowo ofertą gminy Norwedzy na nią nie odpowiedzieli.

Stanowisko w sprawie ochrony jednostki zajęła już komisja gospodarki miejskiej i ochrony środowiska.

- Uważamy, że należy rozwiązać umowę z firmą ochroniarską - mówi Janusz Widurski, przewodniczący komisji.
Burmistrz Jan Macherzyński uważa natomiast, że sprawa podpisania bez przetargu umowy z firmą ochroniarską to wynik nieporozumienia. Najpierw bowiem, zanim podpisano umowę z obecną firmą ochroniarską, gmina podpisała podobną z inną. Zdaniem przedstawicieli gminy pierwsza firma nierzetelnie wywiązywała się z umowy, więc ją rozwiązano (gmina zresztą obecnie sądzi się w tej sprawie). Potem na trzy miesiące podpisano umowę próbną z firmą „Domena”, która obecnie chroni jednostkę i miasto. Następnie podpisano drugą umowę, ale z taką samą sygnaturą pisma urzędowego. Jak twierdzi burmistrz, podpisując umowę nie sprawdził sygnatury. Jan Macherzyński zapewnia, że w każdej chwili istnieje możliwość rozwiązania umowy.

Jakie były plany?

Utworzeniem w byłej jednostce wojskowej Centrum Integracji Społecznej było zainteresowane Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne prowadzone przez pastora Daniela Wołkiewicza z KLucz. Koszty utworzenia centrum miały pokryć fundusze przekazane przez rząd norweski. Inwestycja miała być warta około 30 milionów złotych. Miały tam powstać warsztaty terapeutyczne. W CIS mogłoby tam przebywać około 50 osób pozbawionych dachu nad głową lub w innej trudnej sytuacji życiowej z terenu gminy Poręba. Bezdomni sami mieli tam pracować, przystosowywać budynek do potrzeb CIS, remontować. Gmina nie miała ponosić kosztów utrzymania budynku. Z planów niestety nic nie wyszło. Obecnie radni, zastanawiają się nad sprzedażą lub dzierżawą przejętej nieruchomości.

Nie poprawili mnie - mówi Jan Macherzyński, burmistrz Poręby

Przy podpisywaniu umowy z firmą „Domena” postawiliśmy warunki, że musi zatrudnić bezrobotnych mieszkańców gminy. Tak się stało. Zatrudnili sześć osób. To chyba też dużo znaczy. Płacimy 10 tys. zł brutto za ochronę jednostki w lesie. Obecna umowa jest podpisana do końca 2005 roku. Nie ukrywam, że w gąszczu spraw i pism, które przechodzą przez moje ręce, mogłem coś przeoczyć, czegoś nie zauważyć, ale rolą podległych mi pracowników było mi to pokazać i skorygować w ramach obsługi prawnej. Tak się nie stało. Obecnie firma na moje polecenie przygotowuje raport ze swojej działalności. My ze swej strony także dokonamy oszacowania ewentualnych strat, jeśli takowe powstały w czasie ochrony jednostki przez tę firmę. Wtedy zostanie to skorygowane w ramach rekompensaty dla nas.

Anna Dziedzic - Dziennik Zachodni

Oeen
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Oeen » 24.05.2005, 15:21

Już nie po rza pierwszy burmistrz łamie ustawę o zamówieniach publicznych a nasze pieniądze są wydawane w nieprzemyślany i bezsensowny sposób. Czy naprawdę nie ma bata na tego pana.

LOLA
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: LOLA » 31.05.2005, 18:28

Do rozstrzygania o łamaniu prawa są odpowiednie instytucje i to one na pewno wydadzą decyzję w tej sprawie a nie Pan Dorobisz. Szkoda tylko że on nie do końca żyje w zgodzie z prawem. O jego poczynaniach można by napisać obszerną lekturę...

bigfoot
Nowicjusz

Post autor: bigfoot » 01.06.2005, 10:55

Dziękujemy ci wielki Edzie ,że zgłosiłeś to przestępstwo policji.Teraz to już na pewno Janek pójdzie za kratki.A tak na marginesie:zajebista koszulka prawie jak dla smarkacza bo dorosły by się w taką nie wystroił , no chyba ,że miałeś wszystko wyprane i schło na preriach kierszuli.Dorobisz zajmij się czymś pożytecznym , żona ci boki robi a ty ciągle na straży prawa .

Awatar użytkownika
BrowarMan
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: BrowarMan » 01.06.2005, 11:25

powiekszcie sobie fotke i zobaczcie co ma napisane na niej :wink: :wink: chyba specjalnie własnie te koszulke ubrał...
Nigdy nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu, a potem pokonają doświadczeniem.

PREZES
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Pan Dorobisz i jego pomysły;-)))))

Post autor: PREZES » 01.06.2005, 17:13

Jak słyszę co wyprawia Pan Dorobisz to mnie krew zalewa!!!
Obojętnie kto będzie w przyszłości burmistrzem(nawet jak Ja nim zostanę) to i tak Pan Dorobisz będzie szalał ze swoimi pomysłami i robił koło d... następcy Pana Janka M.
Ten człowiek żyje w innym świecie. Dziwię się, że jeszcze żadna instytucja, jego osobą i firmą się nie zainteresowała (Urząd Skarbowy, Urząd Pracy itp.)
Nie znam osoby która u niego pracując, pozytywnie wypowiedałaby się o tym człowieku. Jest osobą, która nigdy nie przyjmuje krytyki pod swoim adresem, narzuca innym własny tok myślenia i działania; jeśli się jemu sprzeciwiasz-jestes jego wrogiem!
Panie D.! Jeśli kiedyś w przyszłości będę miał szanse być burmistrzem, vice-burmistrzem lub radnym a bedzie Pan nadal wyprawiał takie "kretyństwa" zwrócę się do Pana słowami, które wypowiedział Pan.Kaczyński do jednego z dziennikarzy: "Spieprzaj ..."

ODPOWIEDZ