Odbyła się inauguracyjna sesja Rady Miasta

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
Matt
Administrator
Administrator
Kontakt:

Odbyła się inauguracyjna sesja Rady Miasta

Post autor: Matt » 02.12.2010, 18:08

2 grudnia 2010 r., punktualnie o godz. 12.00 w Sali Konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie, odbyły się obrady I sesji VI kadencji Rady Miasta Poręba.

Zgodnie z art. 20 ust. 2c ustawy o samorządzie gminnym pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy, do czasu wyboru przewodniczącego rady, otworzył i prowadził najstarszy wiekiem radny obecny na sesji Henryk Sularz.

Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Porębie, Anna Biedroń, wręczyła nowo wybranym radnym zaświadczenia o wyborze na radnego oraz Markowi Śliwie zaświadczenie o wyborze na burmistrza. Następnie wszyscy radni złożyli uroczyste ślubowanie.

Powołano dwa kluby radnych:
„Wspólnie dla Poręby” – w składzie: Zofia Gocyła - przewodnicząca, Czesław Firek, Grażyna Furmanek, Karol Hadrych, Grzegorz Mucha, Jacek Pańczyk, Włodzimierz Rok, Henryk Sularz, Krzysztof Szpilczyński, Jerzy Targonij i Gabriel Zieliński.

„Jedność i przyszłość” – w składzie: Ryszard Spyra – przewodniczący, Grzegorz Gąska i Janusz Widurski. Radnym niezrzeszonym pozostała Ewa Skulimowska.

Na przewodniczącego Rady Miasta zgłoszono dwie kandydatury Janusza Widurskiego i Gabriela Zielińskiego. W głosowaniu tajnym przewodniczącym Rady Miasta został wybrany Gabriel Zieliński – 11 głosów, Janusz Widurski uzyskał – 4 głosy.

Na wiceprzewodniczącego Rady Miasta zgłoszono kandydatury Czesława Firka, Henryka Sularza i Ryszarda Spyrę. W głosowaniu tajnym wybrano Czesława Firka – 9 głosów. Ryszard Spyra uzyskał 5 głosów a Henryk Sularz 1 głos.
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej wybrany został Jerzy Targonij. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Zofia Gocyła, Grzegorz Gąska, Henryk Sularz i Krzysztof Szpilczyński.

Przewodniczącym Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska wybrany został Grzegorz Mucha. W skład Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska weszli: Grażyna Furmanek, Czesław Firek, Janusz Widurski i Gabriel Zieliński.

Przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej wybrany został Włodzimierz Rok. W skład Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej weszli: Karol Hadrych, Jacek Pańczyk, Ewa Skulimowska i Ryszard Spyra.

O godz. 14.30 odbyły się obrady 2 sesji VI kadencji Rady Miasta Poręba.

W pierwszym punkcie obrad Marek Śliwa uroczyście złożył ślubowanie wypowiadając słowa: „Obejmując urząd burmistrza miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta”.

W punkcie drugim odbyła się dyskusja nad wynagrodzeniem burmistrza. Uchwalono stosunkiem głosów 12 za i 3 przeciw (klub radnych „Jedność i przyszłość”) że pozostaje przy takiej samej pensji jaką dotychczas posiadał, czyli: wynagrodzenie zasadnicze – 5900 zł, dodatek funkcyjny – 1900 zł, natomiast podniesiono dodatek specjalny z 30% na 35%.
W wolnych wnioskach przedstawiciele instytucji z terenu Poręby złożyli nowo wybranym radnym i burmistrzowi gratulacje.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Włodzimierz Pucek

Stokrotka Kowalska
Nowicjusz

Re: Odbyła się inauguracyjna sesja Rady Miasta

Post autor: Stokrotka Kowalska » 02.12.2010, 19:49

Mamy za sobą pierwsze posiedzenie sesji Rady Miasta. Tak jak się spodziewałam większych zmian na stanowiskach nie było, choć liczyłam że ktoś z nowo wybranych radnych z ponad 300 głosami (pan Spyra – 338 głosów, lub pan Hadrych -306 głosów, czy pani Ewa Skulimowska -269) otrzyma jakieś stanowisko. Wszystkie główne stanowiska podzielił wśród swoich radnych klub Wspólnie dla Poręby (osoby które miały nawet mniej głosów od swoich konkurentów w swoich okręgach wyborczych – pan Firek, Mucha, Targonij). Pani przewodnicząca klubu Wspólnie dla Poręby, przecież wiadomo że jak jest w klubie 11 radnych to przegłosujecie każdą uchwałę, to czego się tak rwaliście do tych stanowisk. Czy nie warto było pokazać dobry gest i ukłon w ten elektorat (ponad 40%, który głosował na innych radnych niż Wspólnie dla Poręby i nie poparł pana Marka Śliwę). Tymi podziałami wśród siebie pokazaliście jacy jesteście na te stanowiska pazerni i podzieliliście ludzi w mieście na my i wy. A przecież ta druga połowa ludzi (ok.3 tys. mieszkańców) też płaci podatki (z których pobierają diety radni) i oczekiwała na taki gest.
A teraz kilka moich spostrzeżeń. Jak mnie pamięć nie myli to już od kilkunastu lat mówi się o budowie osiedla na stoku. Pierwszą osobą był burmistrz Włodzimierz Spyra, następnie burmistrz Jan Macherzyński i od czterech lat mówi o tej budowie burmistrz Marek Śliwa. Może w tej kadencji doczekamy się rozpoczęcia budowy tego osiedla na stoku.
Niepokoi mnie jak duże kwoty są wydawane na Oświatę (szkoły podstawowe, gimnazjum, przedszkole, świetlice). Pisze w sprawozdaniu że w 2009 roku wydano 9 887 167 zł a za III kwartały 2010 r. – 8 236 262 zł. to przecież ogromne sumy jak się nie mylę to ponad 60 % budżetu miasta. Dlatego najważniejszym problemem tej rady będzie zapewnie szukanie oszczędności i dodatkowych środków na oświatę. Dopóki oświata będzie pochłaniała z budżetu miasta tyle pieniędzy to nie ma co liczyć w przyszłej kadencji na jakieś inwestycje bo trzeba będzie spłacać zaciągnięte pożyczki a jedynie starczy na podstawowe zadania bieżące.
Bardzo ważnym zadaniem dla nowej rady będzie zapewnie rozpoczęcie budowy i modernizacja sieci kanalizacyjnej. Do priorytetów zapewnie będzie należało też pozyskanie środków na utylizację azbestu i budownictwo socjalne oraz lokale zastępcze, bo słyszy się że coraz więcej ludzi zalega z czynszem w związku z bezrobociem i niskimi zarobkami w naszej okolicy.
Priorytetem powinno być też zatrudnienie fachowca do pozyskiwania środków z zewnątrz i z Unii Europejskiej. W sprawozdaniu burmistrza pisze że w ciągu tej kadencji czyli czterech lat pozyskano z zewnątrz 4 885 887 zł. Przy czym te pozyskane środki to nie ze środków Unii Europejskiej tylko głównie z GFOŚiGW, Ministerstwa Gospodarki, WFOSiGW, Subwencje z MF czy Urzędu Marszałkowskiego. Mam nadzieję że w tej kadencji pozyskamy chociaż od 6 - 8 mln zł.
Życzę też nowej radzie przemyślanych decyzji. W rozmowach z wieloma mieszkańcami panuje opinia że teren gdzie mają być budowane garaże można było przeznaczyć i sprzedać inwestorowi pod budowę jakiegoś zakładu, bo teren ten to typowo przemysłowy i na pewno były by nowe miejsca pracy. Można było też w tym miejscu wybudować orlika, który by na pewno już był gotowy. Było by do niego blisko uczniom z miejscowych szkół a w tym miejscu co teraz budują widziałam już kilka razy jak strażacy wypompowywali wodę i na tym terenie nie będziemy mieli pożytku z tego orlika, bo ten teren jest podmokły i tak jak do pobliskich bloków wchodzi woda do piwnic pomimo odwodnienia tak tam zawsze będą takie same problemy jak przyjdą deszcze.
Jeszcze raz gratuluje wszystkim wybranym radnym i oczekujemy teraz wypełnienia złożonych obietnic wyborczych.

MGWF
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: MGWF » 02.12.2010, 20:06

Stokrotka Kowalska pisze:Dlatego najważniejszym problemem tej rady będzie zapewnie szukanie oszczędności
Jak widać nowa "stara" rada już w tej kwestii podjęła decyzję podnosząc pensyjkę Panu Burmistrzowi.
Życzę powodzenia wszystkim z klubu "Jedność i przyszłość"

zupka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: zupka » 03.12.2010, 08:56

Witam,
Naprawdę chyba już brak na to wszystko komentarza. I sesja i pierwsza podwyżka dodatku dla BM - części składowej pensji. Klub opozycyjny niestety nie ma szans - będzie zawsze przegłowsowany - szkoda. Żenada, brak taktu i :-(

MGWF
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: MGWF » 03.12.2010, 09:08

Miałem tylko nadzieję, że kandydat z KWW Razem Odważnie Konsekwentnie Wygramy nie przystąpi do klubu "Wspólnie dla Poręby". Pomyliłem się. Przykro mi, że na Pana głosowałem - zawiódł mnie Pan Panie R. i to już w pierwszym dniu waszych czteroletnich - nieudolnych jak zwykle rządów.

zupka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: zupka » 03.12.2010, 09:29

Masz rację MGWF - także czuję tutaj wielkie rozczarowanie i wielu moich znajomych. W rozmowie z Panem R. wynikało, że będzie tworzył konstruktywną opozycję. A tu taka niespodzianka. Jest to duże zaskoczenie.
Przykro Panie R....................................................................................:-(

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 03.12.2010, 09:44

Ja wręcz przeciwnie. Gratuluję dobrego i mądrego wyboru. Pan Włodzimierz od lat pobudzał inicjatywę wśród młodzieży- z grubsza ciężko nie zauważyć inicjatywy jak akcja sprzątania lasu.Osobistego zaangażowania i serdeczności nikt temu panu nie odmówi.

Myślę też, że powstanie drugiego klubu jest bardzo dobre. Będziemy jasno wiedzieli jaką się proponuje alternatywę. Mam nadzieję, że będzie to sprzyjało przejrzystości i pomoże każdemu identyfikować się ze swoją "opcją" czy wizją przyszłości miasta.
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.
Była wolność i swoboda, Była demokracja, W Hradcu Kralovem, w Hradcu Kralovem
Polska okupacja. http://youtu.be/6BD2qnBozvEI

rozp
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: rozp » 03.12.2010, 10:47

To było do przewidzenia :(
Wybrali swoich w radzie i mają innych gdzieś.
Szkoda że tak mało opozycji jest w tej naszej radzie bo i tak wszystko będzie tak jak było.
Do przewodniczącego RM to nic nie mam ale wybór Pana Firka na v-ce świadczy tylko o tym, jak wielkie są UKŁADY w Porębie :(
Pan Rok też się nie popisał :oops: , ale cóż może się boi i woli przyklaskiwać klubowi "Wspólnie dla Poręby".
Panie Rok wszędzie Pana pełno, robi Pan zamęt gdzie tylko się da a tu Pan do "kliki" przystąpił-nie ładnie :lol:

Mówi się o szukaniu oszczędności a tu zamiast racjonalnie podejść do pensji burmistrza i radnych i od góry szukać oszczędności to podnosi się dodatek(bo pensji już większej nie można ustawowo dać).
Prosta wyliczanka:
pensja burmistrza 12mies x 11000zł brutto= 132 000zł rocznie.
15 radnych x 600zł diety miesiecznie x12mies= następne <100 000zł.

Pensja burmistrza powinna być najwyżej na poziomie 5tys brutto,
a radni powinni mieć po 150zł diety i to wszystko! :oops:
Za same oszczędności z pensji i diet można co najmniej 100tys zł rocznie przeznaczyć na inny szczytny cel.

Trzymam kciuki za klub "Jedność i przyszłość".

Ogólnie można podsumować - ŻENADA :(

mlody
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: mlody » 03.12.2010, 11:05

TROCHĘ NA LUZIE O PIERWSZEJ SESJI.
Mnie osobiście ujął przegrany w wyborach pan Majewski, który jako jedyny z byłych już radnych pojawił się na sesji. Pokazał w ten sposób, że jego udział w życiu społecznym miasta i praca w radzie nie były przypadkowym epizodem.
Jeżeli chodzi o sam przebieg sesji to pierwszą część prowadził z dużą swadą i swobodą a przede wszystkim wdziękiem już były wiceprzewodniczący Henryk Sularz.
Nie obyło się bez lapsusów.Jeden z radnych opozycjonistów przedstawił się jako poseł( może i będzie). Z drugiej strony radni mieli problemy z wnioskiem o rozszerzenie porządku obrad o punkt związany z powołaniem jeszcze im nieznanego klubu( dobrze, że obecna była pani radca prawny i rozwiała wątpliwości radnych). Przy wyborach dyscyplina klubowa zrobiła swoje( nic nie popuszczono jeśli chodzi o kluczowe stanowiska).Na mój chłopski małorolny zdrowy rozsądek to trochę szkoda, że dla radnego Spyry znalazło się miejsce dopiero w Komisji Oświaty.... Zresztą jego wystąpienie na sesji było moim zdaniem ciekawe. Mówiąc o swojej pracy w radzie określił swoje stanowisko i jego klubu jako konstruktywną opozycję, która będzie dbała o równomierny rozwój wszystkich dzielnic( chyba Kierszulę też miał na myśli) ale jednocześnie podkreślił, że członkowie klubu nie będą zawsze podnosić rąk na nie.Będą się kierować zdrowym rozsądkiem w trosce o mieszkańców miasta.No i akcent w wymiarze historycznym. Wiceprzewodniczący Czesław Firek( siła spokoju) może byś dumny ze swojego rekordu( moje gratulacje).
To by było na tyle.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 03.12.2010, 12:10

mlody: p. Leszek był zawsze bardzo zaangażowany- często był na innych komisjach. Zszokowało mnie jak się dowiedziałem, że się nie dostał do RM, ale myślę i zresztą widać że mu to nie przeszkodzi dalej robić swoje.
Też miałem dużą ochotę wsunąć się w garnitur i przyjść, ale już nie dostaję tych zwolnień z pracy :-)

Ogólnie bardzo entuzjastycznie podchodzę do nowej Rady: jasna sprawa co do klubów- będzie klarownie określona i silna opozycja. Właściwi ludzie na stanowiskach przewodniczących, najlepszy radny (według mojej oceny oczywiście) na stanowisku wiceprzewodniczącego. Bardzo duże wyzwanie dla Grzegorza Muchy- z nadzieją patrzę i trzymam za niego kciuki.

Wybraliśmy dobrych ludzi i mamy reprezentację z której możemy być dumni. Życzę owocnej pracy! :-)
Ostatnio zmieniony 03.12.2010, 12:20 przez erni, łącznie zmieniany 1 raz.
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.
Była wolność i swoboda, Była demokracja, W Hradcu Kralovem, w Hradcu Kralovem
Polska okupacja. http://youtu.be/6BD2qnBozvEI

Karol Hadrych
Radny

Post autor: Karol Hadrych » 03.12.2010, 12:19

Witam. Skończyła się I sesja Rady Miasta a wraz z nią komentarze o Burmistrzu czy Radnych. Z tego co wynika z komentarzy, dla wielu osób pełnienie jakiejkolwiek funkcji w Radzie jest prestiżem i podstawą. Nie rozumiem tego. Albo się decydujemy startować i działać na rzecz miasta albo skupiamy się na funkcjach i ambicjach. Myślę że trzeba się przede wszystkim skupić na 3 obszarach działania w Radzie, a nie na funkcjach:
- Trzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
- Uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych do których został wybrany lub desygnowany,
- Reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.
Ludzie za 4 lata nie będą patrzeć na to że ktoś jest Przewodniczącym czy Vice. Ludzie będą rozliczać z efektów pracy. Skupmy się na sprawach ważnych, które są przed nami.
Cieszę że do Komisji Oświaty wszedł Radny Spyra. Myślę, że dobry wynik oraz zapał jest dobrym sygnałem że będziemy aktywnie współpracować. Wierzę, że nowa Rada będzie efektywnie działać bez względu na kluby, podziały czy nazwiska. Każdy Radny świadomie składając ślubowanie wypowiedział: "pracować dla dobra miasta". A więc do roboty!

mlody
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: mlody » 03.12.2010, 15:41

Karol wyszło patetycznie( chociaż ciśnie się jeszcze jedno słowo).
Gdyby nie było to tak istotne to moglibyście chociaż szefem jednej komisyjki obrać kogoś z opozycji. Pokazalibyście wtedy klasę( chociaż nie wątpię że ją macie). Dalibyście wykazać się chociaż jednemu np nowemu radnemu a może i dzięki temu odkrylibyście nowy talent :D. No i wyszło tak jak wyszło i sami naraziliście się na strzały typu stołek czy taboret a może zydel( już nie pamiętam). Piszesz tak jak piszesz ale z opozycją Waszą( bo w stosunku do paru osób, które na nich oddały głosy opozycją oni nie są) wyszło tak: jak już jesteśta to sobie bydźta ale usiądźcie sobie w czwartym rzędzie z tyłu za nami.
Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość

Awatar użytkownika
viggen
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: viggen » 03.12.2010, 16:17

mlody pisze:TROCHĘ NA LUZIE O PIERWSZEJ SESJI.
..Na mój chłopski małorolny zdrowy rozsądek to trochę szkoda, że dla radnego Spyry znalazło się miejsce dopiero w Komisji Oświaty....
a czemu szkoda?? Przecież na oświacie jako wykładowca ma chyba pojęcie największe, w każdym razie chyba większe niż na gospodarce, więc można liczyć na to, że w komisji oświaty zrobi wiele dobrego :)
Ostatnio zmieniony 04.12.2010, 00:45 przez viggen, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedy ludzie są tego samego zdania co ja, mam zawsze wrażenie, że się pomyliłem.
Oscar Wilde

Karol Hadrych
Radny

Post autor: Karol Hadrych » 03.12.2010, 16:21

Mlody nie zgadzam się ze patetycznie. I nie zgadzam się na podział MY-WY. Jesteśmy 15 osobową radą i mamy działać dla dobra miasta i mieszkańców. Czy to będzie Burmistrz czy Przewodniczący czy Przewodniczący Komisji cel jest jeden - działać! Jeśli chodzi o mnie nikogo nie traktuje tak jak napisałeś "by zajął miejsce za mną w 4 rzędzie" Wolę spróbować podjąć współpracę i iść w jednym tempie razem.

bobo233
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: bobo233 » 03.12.2010, 16:59

Co Wy ludzie tu piszecie????Ta rada jeszcze nawet nie zaczela dzialac. Sa radnymi 2 dzien.

ODPOWIEDZ