Co się zmienia teraz, a co zmieni w przyszłości?

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
Matt
Administrator
Administrator
Kontakt:

Co się zmienia teraz, a co zmieni w przyszłości?

Post autor: Matt » 20.08.2010, 10:19

Ostatnimi czasy można zauważyć dynamiczny rozwój Gminy Poręba. Ma to związek z realizacją rozpoczętych przed kilkoma laty projektów. O tym, na jakim są one etapie oraz jakie projekty realizowane będą w przyszłości, rozmawiamy z burmistrzem Poręby, Markiem Śliwą.

Jarosław Drużbiński: Panie burmistrzu, wielu mieszkańców Poręby z dystansem podchodziło do Pana deklaracji złożonych dokładnie rok temu w kwestii budowy „Orlika”. Dzisiaj w ich oczach zyskał Pan spore zaufanie. Czy zatem może Pan uchylić nam rąbka tajemnicy, czego mogą spodziewać się mieszkańcy niebawem?
Marek Śliwa: Panie redaktorze, dziękuję za te słowa. Jestem człowiekiem, który wywiązuje się ze złożonych deklaracji. Inwestycja „Moje Boisko Orlik 2012” wpisuje się w mój program, który przedstawiłem mieszkańcom. Bardzo się cieszę, że udało mi się znaleźć wśród gmin do realizacji tego projektu w roku 2010. Wyczerpując Pana pytanie, tę inwestycję, zgodnie z umową powinniśmy oddać do 15 października 2010. Rozstrzygnęliśmy również przetarg na infrastrukturę drogową, jeszcze w tym roku oddamy ulicę Kryniczną.

JD: Przedstawione plany dotyczą najbliższego okresu, ale, jak wiemy, ma Pan również plany długoletnie, wymagające czasu na ich realizacje ale mające ogromny wpływ na poprawę życia porębian. Czy o tych mógłby Pan nam coś powiedzieć?
MŚ: Aktualnie przygotowuję, jako kandydat na Urząd Burmistrza, program wyborczy. Myślę, że w stosownym momencie zaprezentuję ten program mieszkańcom Poręby, jak również czytelnikom Państwa gazety.

JD: Na jakim etapie jest w chwili obecnej realizacja projektu „Osiedle na Stoku”, do którego Pan się przygotowywał? Trzeba przyznać, że pomysł ten jest bardzo ciekawy, a przy tym w pewnej części rozwiązuje istniejący w całym kraju problem mieszkaniowy.
MŚ: Na to pytanie nie da się odpowiedzieć wprost, gdyż przedsięwzięcie to podzielone jest na kilka etapów, które winny być spełnione. Przed nami między innymi stoi uregulowanie stanu prawnego terenu, który w znacznej części należy do osób prywatnych i tę część chciałbym realizować w przyszłym roku, jeżeli finanse gminy na to pozwolą. Aktualnie realizujemy projekt ulicy Mierzejewskiego, w obszarze projektowania oraz uzyskania stosownych pozwoleń. Prace te są bardzo mocno zaawansowane. Ulica ta będzie dojazdową do „osiedla na Stoku”. Przed nami jeszcze sporo pracy w zakresie uzbrojenia terenu w sieć elektryczną, gazową i wodociągową.

JD: Panie burmistrzu, chciałbym także nawiązać do realizowanej na terenie Pana gminy inwestycji związanej z uruchomieniem zakładu karnego. Jak wiemy, czas realizacji tej inwestycji zależny jest od budżetu Państwa, bo to ono decyduje o tym, ile środków w danej chwili zostanie przekazanych na ten cel. Czy gmina i Pan, jako jej burmistrz ma realny wpływ na przyspieszenie tej inwestycji?
MŚ: Bardzo się cieszę , że pozyskaliśmy tak poważnego inwestora. Przypomnę tylko, że inwestycja ta będzie finalnie kosztowała około 100 mln złotych oraz tworzy około 200 miejsc pracy, jak wynika z deklaracji inwestora. Z wiedzy, którą posiadam, a jestem w stałym kontakcie z Okręgowym Dyrektorem w Katowicach, prace trwają intensywnie przy obiekcie pierwszego pawilonu. Rozstrzygnięto przetarg na dalsze prace w tym roku. Moje rozmowy oraz Prezesa MPGKiM doprowadziły do współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej oraz wejście naszego przedsiębiorstwa do pracy w charakterze podwykonawcy. Przy tym tempie pracy przedsięwzięcie winno być zakończone do 2012-2013.

JD: Cieszy fakt, że Pana zaangażowanie w uruchomienie zakładu karnego, ale przede wszystkim w stworzenie znaczącej ilości miejsc pracy, jest tak duże. Ile zatem etatów może powstać w samym zakładzie, a ile etatów stworzą firmy kooperujące z zakładem, bo, jak wiemy, poza miejscami pracy zakład przyczyni się do rozwoju prywatnej przedsiębiorczości, która będzie musiała zapewnić funkcjonowanie temu zakładowi?
MŚ: Jak wyżej wspomniałem będzie zatrudnionych w różnym charakterze około 200 osób na terenie Zakładu Karnego. To przedsięwzięcie pobudzi również lokalny rynek przedsiębiorców jak handel, zaopatrzenie w produkty żywnościowe, środki BHP i inne. Widzę szansę dla MPGKiM w Porębie w obsłudze nieruchomości w zakresie konserwatorskim czy też wywozu nieczystości i innych.

JD: Na zakończenie chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie dalsze plany ma Pan na pozyskiwanie środków unijnych, jak również krajowych. Wiemy, że Poręba w ostatnim czasie jest gminą, która pozyskała dość dużo takich środków a one pozwalają na rozwój, co widać w postaci chociażby nowoczesnej hali sportowej?
MŚ: Odpowiedź na to pytane będzie związana z moim przyszłym programem wyborczym. Dostrzegam wiele obszarów, gdzie Gmina Poręba będzie mogła pozyskać środki zewnętrzne w tym również europejskie.

autor: Lucyna Placek
http://www.zawiercie.info
Link do źródła

horizon25
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Re: Co się zmienia teraz, a co zmieni w przyszłości?

Post autor: horizon25 » 20.08.2010, 13:42

Co ten Jarek tak zaczyna się uaktywniać w Porębie? :)

zupka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: zupka » 20.08.2010, 14:32

Od pewnego czasu pojawiają się chwalebne artykuły dla Burmistrza. Rozumiem więc, że Pan Burmistrz rozpoczął kampanię samorządową. Świadczy też o tym powższy artykuł. Ciekawe o jaie poparcie będzie zabiegał w tych wyborach - NSZZ Solidarność już była, SLD także. Zobaczymy? Co do dynamicznego rozwoju miasta to odsyłam to rankingów Gazety Prawnej i Rzeczposopiltej - można przerzucić kilka stron pierwszych, aby nie tracić czasu. Faktem jest, że została wybudowana Hala - choć młodzieży na niej nie widać (pewnie wakacje) - co prawda mówią, że to najdroższa hala w okolicy do wynajęcia. Nie wiem - proszę zatem formuowiczów o weryfikację. Będzie Orlik. Bardzo dobrze jak najwięcej takich inwestycji -każda jest potrzebna w naszym mieście.
Prosiłbym tylko, aby Pan Burmistrz zamiescił listę projektów na stronie na które pozyskał środki z Uni.I żeby to tak szybko nie znikało jak zamieszcane ogłoszenia o pracę, których treść potrafi zmienić się po kilku dniach , a potem zniknąć.
Dyrektor MOK, Informatyk - człowiek już pracował , a konkurs na stronie ciągle ogłoszony był. To nie jest przejrzyste Panie Burmistrzu. Nie takie standarty Pan głosił.
I jescze jedno - proszę nie pisac w sprawodzdaniach ile listów z urzędu zostało wysłanych, bo cały powiat się śmieje. To jest normalna praca Urzędu a nie jakieś szczególne rzeczy. Piszcie w końcu o konkretach - jakie zamierzania, jakie inwestycje. Żenujące jest to, jak się czyta słowa Burmistrza, że mamy się nie martwić, bo Poręba ma dobrą zdolnośc kredytową. W końcu coraz wyższe podatki nie wstarczą na pokrycie kredytów.

Z niecirpliwością czekam na program wyborczy Burmistrza.
Bo przecież miało być koloro, wspaniale i przejrzyście.
A jest jak jest.

zupka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: zupka » 20.08.2010, 14:50

przepraszam za błędy, które się pojawiły.

ppp
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: ppp » 20.08.2010, 20:10

Kochamy Pana Panie Burmistrzu :!: :!: :!:

jedrek0781
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: jedrek0781 » 21.08.2010, 08:10

super! Całusy i tyle.

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 22.08.2010, 00:22

zupka pisze:Rozumiem więc, że Pan Burmistrz rozpoczął kampanię samorządową. Świadczy też o tym powższy artykuł.
Rozumiem, że zupaka również rozpoczęła kampanię. Świadczy też o tym powyższy post.
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.
Była wolność i swoboda, Była demokracja, W Hradcu Kralovem, w Hradcu Kralovem
Polska okupacja. http://youtu.be/6BD2qnBozvEI

zupka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: zupka » 22.08.2010, 22:32

Drogi Erni, Nie rozpocząlem , nie zamierzam, nie mam jescze kandydata, na którego bym głosował. Nie jesten niczyim lizusem, który będzie pisał na kozyść lub nie. I nie wiem co mam jescze napisać, aby uciąć Twoje dywagacje.
Obiektywnie proszę o liczby, fakty , zamierzenia. Jak jest coś ok - to jest ok - jak hala, orlik , termoizolacja szkoły.
Ja wiem, Radnych, Burmistrza w tym mieście nie można "krytykować": - ale w końcu są oni z wyboru społecznego. Czas skończyć z Tym, że startuje się po to by mieć dietę, ochronkę w miejscu pracy itd. Burmistrz naszego miasta naprawdę nie zarabia mało (bez mała tyle ile starosta) - i należy zatem stawiać pewne wymaganania jak normalnej kadrze kierowniczej stawia się w przyzwoitej firmie.

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 22.08.2010, 23:43

No, to cieszę się, że mamy nowego użytkownika z krwi i kości (a nie kolejnego "wcielenia" jednego ze znanych aktywnych użytkowników :-).

Myślę, że odpowiedzi na większość nurtujących pytań znajdziesz już teraz na forum. W sprawie pozyskania środków zewnętrznych jest tutaj dodatek do Wspólnych Spraw, pewnie wkrótce będzie aktualizacja.
Co do posad o których piszesz, to nie wiem czy mówisz o jakichś nieprawidłowościach? Na czym by one miały polegać?
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.
Była wolność i swoboda, Była demokracja, W Hradcu Kralovem, w Hradcu Kralovem
Polska okupacja. http://youtu.be/6BD2qnBozvEI

heniek
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: heniek » 24.08.2010, 10:39

erni pisze: Co do posad o których piszesz, to nie wiem czy mówisz o jakichś nieprawidłowościach? Na czym by one miały polegać?

Przecież wspomniany wyżej dyrektor MOK (wykształcony informatyk) jak i nowo mianowany prezes nowo powstałej spółki WODOCIĄGI (p.s. prywatny mąż szefowej MOPSu) to raczej mało kompetentne osoby do pełnienia dosyć ważnych funkcji. Na jakiej podstawie ich mianowano? Czy mają jakiekolwiek doświadczenie stosowne do pełnionych funkcji? Raczej mierne.
Jawnie "kolesiostwo" rządzi. Niestety

arachne66
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: arachne66 » 24.08.2010, 13:22

Drogi heńku, jeżeli nadal mówimy o obecnym dyrektorze MOK Poręba, to radzę Ci się osobiście udać do gabinetu Pana dyrektora i zapytać o jego wyksztalcenie, a nie gadać zwykłych bzdur.Moge Cie zapewnic, że Pan dyrektor MOK rozwieje Twoje wątpliwości.
Uważam, że stan cywilny prezesa Wodociaow jest tutaj mało znaczacy, znaczące jest jego wykształcenie.
A z tego co wiem do Wodociągów jak i do MOK był konkurs, mogłeś startować.

heniek
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: heniek » 30.08.2010, 08:19

arachne66 pisze:Drogi heńku, jeżeli nadal mówimy o obecnym dyrektorze MOK Poręba, to radzę Ci się osobiście udać do gabinetu Pana dyrektora i zapytać o jego wyksztalcenie, a nie gadać zwykłych bzdur.Moge Cie zapewnic, że Pan dyrektor MOK rozwieje Twoje wątpliwości.
Zapracowany trochę byłem i nie miałem czasu iść i rozwiać swoje wątpliwości. Po prostu poGOOGLOWAŁEM. Arachne, czy sklep spożywczy AZ to jest ta placówka, która dała odpowiednie doświadczenie żeby pełnić obecną funkcję? Proszę Cię, przestań.
arachne66 pisze:Uważam, że stan cywilny prezesa Wodociaow jest tutaj mało znaczacy, znaczące jest jego wykształcenie.
A z tego co wiem do Wodociągów jak i do MOK był konkurs, mogłeś startować.
Nie mogłem, nie potrzebowałem, nie mam odpowiedniego WYKSZTAŁCENIA. Ani związków rodzinnych z nikim ważnym....

arachne66
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: arachne66 » 31.08.2010, 20:06

Heniek, jeżeli czegoś nie wiecz to nie pisz o tym ponieważ wprowadzasz innych w błąd. Sprawdź najpierw swoje informacje, a poźniej komentuj. Bo jak na razie rozsiewasz bzdurne plotki.
AZ to nie jest sklep spożywczy ( nie możesz tam kupić chleba czy alkoholu) no chyba, że znów mam złe informacje. I z tego co wiem Pan Dyrektor ma inne inicjały. A prawo nie zabrania prowadzenia dzialalności, no chyba, że w tej kwestii również posiadam złe informacje.

travelka
Nowicjusz

Post autor: travelka » 06.09.2010, 11:58

wracajac do watku...:) a moze ktoryś z przyszlych burmistrzow zrobi porządny plaz zabaw w Porebie, bo poki co nawet nie ma gdzie wyjsc z pociechamii,park przy biedronce z nazwy tylko, bo pijusow tam mnostwo.
nigdy nie jest tak dobrze aby nie mogło być lepiej:)))

ODPOWIEDZ