Nie będzie czym dojechać do szkoły

Najświeższe wieści z naszego miasta i okolicy
Awatar użytkownika
Matt
Administrator
Administrator
Posty: 3419
Rejestracja: 31.05.2004, 13:40
Lokalizacja: Poręba
Kontakt:

Nie będzie czym dojechać do szkoły

Post autor: Matt » 11.03.2010, 13:27

W powiecie zawierciańskim pojawi się poważny problem komunikacyjny. Zadłużony na około 2 miliony złotych PKS Zawiercie został kilka dni temu postawiony w stan likwidacji. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Skarbu Państwa, po dwóch nieudanych próbach prywatyzacji spółki.

Pracę straci 86 osób zatrudnionych w PKS-ie, a pierwszych zwolnień można spodziewać się jeszcze w tym miesiącu. W najbliższym czasie ma zostać opracowany szczegółowy plan likwidacji.

- Na decyzję ministerstwa wpłynęły czynniki zewnętrzne. Starostwo ani żadna gmina nie chciały przejąć PKS-u. Nic nie wyszło z planowanego utworzenia w powiecie związku komunalnego. Poza tym nie pomogła nam rosnąca liczba prywatnych przewoźników. Zanotowaliśmy spadek realnych korzyści finansowych o około 25 procent - tłumaczy Zygmunt Bulka, były już prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Zawierciu, a obecnie likwidator spółki.

Sytuacja finansowa PKS-u jest fatalna i trudno było się spodziewać, by w najbliższym czasie znacznie się poprawiła.

- Zaległości w wypłacie pensji zarówno pracownikom fizycznym, jak i umysłowym sięgają trzech miesięcy. Nie mamy jednak wielkiego pola manewru, ponieważ wszystkie nasze rachunki bankowe zajęte są przez ZUS i dwóch komorników - tłumaczy Jolanta Matyja, główna księgowa PKS-u Zawiercie.

Dla liczącego ponad 120 tys. mieszkańców powiatu likwidacja PKS-u to fatalna wiadomość. Osoby, które nie mają własnych aut, a codziennie korzystały z tego rodzaju transportu będą miały teraz problem.

- Dawniej było bardzo dużo połączeń i korzystało z nich wielu ludzi. Teraz większość ma już jednak własne samochody. Polikwidowno niektóre kursy. Jest jednak taka grupa ludzi, którzy nie mają albo prawa jazdy albo auta. Dla nich likwidacja PKS to będzie ogromny kłopot - mówi Sławomir Markiewicz, mieszkaniec Ogrodzieńca.

Prywatni przewoźnicy kursować będą na pewno tam, gdzie będzie to dla nich opłacalne. Połączenie z wieloma gminami powiatu do takich jednak nie należy. Likwidacja PKS-u uderzy szczególnie w mieszkańców takich gmin, jak Ogrodzieniec, Pilica, Żarnowiec czy Kroczyce.

- Jestem zaskoczony tą informacją. Dla mieszkańców naszej gminy będzie to na pewno duży problem. Już od kilku lat obserwowaliśmy jednak likwidowanie poszczególnych kursów, a przez niektóre, mniejsze miejscowości w gminie nie przejeżdżają zarówno autobusy PKS-u, jak i prywatni przewoźnicy. Mam nadzieję, że ci ostatni poszerzą teraz zakres swojej działalności. Jeśli nie, to na razie nie wiem, jakie działania podejmiemy. Musimy się nad tym poważnie zastanowić - podkreśla burmistrz Pilicy, Michał Otrębski.

Likwidowanie poszczególnych kursów ma przebiegać stopniowo. Do końca roku szkolnego młodzież nie musi się obawiać, że nie będzie miała czym dojechać do szkoły. Problem pojawi się dopiero po wakacjach.

- Na pewno będziemy chcieli wywiązać się z umów ze szkołami i Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, które mamy podpisane do czerwca. Do tego momentu nie należy się spodziewać radykalnego ograniczenia kursów - zapewnia Zygmunt Bulka.

Obrazek Patryk Drabek
Link do źródła

Awatar użytkownika
Cpt_Willard
Woźny
Posty: 509
Rejestracja: 25.06.2004, 09:53
Lokalizacja: Dark corners of the earth
Kontakt:

Re: Likwidacja zawierciańskiego PKS-u

Post autor: Cpt_Willard » 11.03.2010, 15:55

Trochę to dziwne, że Starostwo Powiatowe się tym nie zajmuje. Przecież niby promują Zawiercie jako dobre miejsce do "wypadu" na Jurę. "Zawiercie miasto dobrych połączeń". No to jak zlikwidują PKS to raczej marnie z tymi połączeniami będzie.
"The only thing I ever saw that came close to Objective Journalism was a closed-circuit TV setup that watched shoplifters in the General Store at Woody Creek, Colorado"
Hunter S. Thompson

Alicja
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 51
Rejestracja: 17.01.2007, 21:47

Re: Likwidacja zawierciańskiego PKS-u

Post autor: Alicja » 11.03.2010, 20:06

"Jaki gospodarz-takie gospodarstwo",takie moje zdanie.Od dawien dawna PKS nie miał dobrego gospodarza dbającego o dobro spółki.Przychodzili kolejni prezesi i niestety nic dobrego nie zdziałali.A o podejściu do pracowników ostatniego prezesa.......lepiej nie wspominać.Żal mi tylko pracowników ,którzy do emerytury mają po kilka lat,no i ich rodzin.Jaki jest rynek pracy w Zawierciu i okolicy dobrze wiemy,więc nie łatwo będzie im "dopracować " te kilka lat.Z tego co słyszałam prężnie działa PKS Myszków,więc może oni skorzystają z okazji i wejdą na nasz zawierciański rynek komunikacyjny.Życzę im powodzenia.

PREZES
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 148
Rejestracja: 10.09.2004, 21:34
Lokalizacja: PORĘBA

Re: Nie będzie czym dojechać do szkoły

Post autor: PREZES » 12.03.2010, 15:18

Matt pisze:W powiecie zawierciańskim pojawi się poważny problem komunikacyjny. Zadłużony na około 2 miliony złotych PKS Zawiercie został kilka dni temu postawiony w stan likwidacji. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Skarbu Państwa, po dwóch nieudanych próbach prywatyzacji spółki.
Zastanawia mnie jeden fakt. Jak to jest?
PKS ma zadłużenia tylko 2 mln złotych i nie można nic z tym zrobić? Nikt ze Starostwa nie ma pomysłu na uratowanie PKS-u w Naszym powiecie?
Szpital powiatowy ma zadłużenie ok 40mln i robi się wielkie hallo, że można "pompować" tam pieniądze by ludziom pozamykać buzie i mieć święty spokój?!
A PKS to można sobie odpuścić? Czemu w innych miastach, powiatach jakoś z tym sobie poradzili? U Nas sie nie da? :oops:
"Racja jest jak dupa... każdy ma swoją"
Józef Piłsudski

Zbigniew S
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 07.11.2006, 19:59

Re: Nie będzie czym dojechać do szkoły

Post autor: Zbigniew S » 12.03.2010, 20:12

Kolego PREZESIE!
Wybrałeś niewłaściwy adres atakując Starostwo Powiatowe za brak pomysłu uratowania PKS-u. Nie jest to przedsiębiorstwo „na garnuszku” powiatu i nie widzę możliwości formalnych wspierania finansowania.
Natomiast inne przedsiębiorstwo komunikacyjne - MPK w Zawierciu obsługuje niektóre gminy z powiatu. Te gminy co roku przekazują coraz większe dotacje ze swoich budżetów, aby przedsiębiorstwo MPK bilansowało się.
Natomiast gdyby wszystkie gminy partycypowały w utrzymaniu PKS-u być może i ta firma dalej by funkcjonowała.

Szpital Powiatowy „to inna bajka” i to najpoważniejszy problem, od zarania istnienia powiatów. Starostwo Powiatowe jako organ założycielski stara się wspierać funkcjonowanie Szpitala. Pomaga się nie po to aby pozamykać komuś buzie, ale aby pacjenci (mieszkańcy powiatu i nie tylko), mieli je zdrowe, uśmiechnięte i w dobrej kondycji. Szpital funkcjonuje bo jest to ze wszech miar społecznie uzasadnione. Ze względów ekonomicznych natomiast funkcjonowanie tej placówki służby zdrowia uzależnione jest przede wszystkim od kontraktów NFZ. A że służba zdrowia jest w Polsce chora to efekty są takie jak widać, słychać i czuć. Pozdrawiam :shock

Bilet
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 387
Rejestracja: 29.04.2006, 15:47
Lokalizacja: W pogoni za lepszym Jutrem.........

Re: Nie będzie czym dojechać do szkoły

Post autor: Bilet » 12.03.2010, 20:37

Tak Zawiercie wogule nie widzi żadnych możliwości Przyjażń padła Odlewnia w rozsypce PKS upada.I potem każdy się dziwi że przodujemy w rankingach bezrobocia skoro nic się nie robi tylko wszystko likwiduje i zamyka.
,,sens jakiegoś epizodu nie tkwił w środku jak pestka,lecz otaczał z zewnątrz opowiesc,która rzucała nań światło
-jak blask oświetla opary-
na wzór mglistych aureoli,widzialnych czasem przy widmowym oświetleniu księżyca"...

PREZES
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 148
Rejestracja: 10.09.2004, 21:34
Lokalizacja: PORĘBA

Re: Nie będzie czym dojechać do szkoły

Post autor: PREZES » 13.03.2010, 00:29

Zbigniew S pisze:Kolego PREZESIE!
Wybrałeś niewłaściwy adres atakując Starostwo Powiatowe za brak pomysłu uratowania PKS-u. Nie jest to przedsiębiorstwo „na garnuszku” powiatu i nie widzę możliwości formalnych wspierania finansowania.
Szanowny Panie Zbyszku;-)
Może rzeczywiście użyłem nie potrzebnie słowa "Starostwo"; jeśli kogos uraziłem - Przepraszam.
Moim celem nie było oskarżanie nikogo a tylko zwrócenie uwagi na problem jakim jest udadłość PKSu w Naszym powiecie.
Wiadome jest, że Prezydent,Burmistrz czy Starosta nie będzie odpowiadał za to, że Huta Szkła, Przędzalnia czy FUM upadają czy mają złą sytuacje finansową. (proszę nie brac do serca zakładów, które podalem- są to tylko przykłady :) )
Nie chodzi też o to, że Starostwo czy Urząd Miasta ma odpowiadać za upadłość zawierciańskiego zakładu i ratowanie teraz jego sytaucji finansowej.

Chodzi mi o całokształt zaistaniałej sytuacji;o to czy ktoś interesował się złą sytaucją zawierciańskiego PKSu? Czy nie było dobrego gospodarza w tym przedsiębiorstwie? Czy ktos kiedyś próbował organizować lub tworzyc jakiś program naprawczy tej instytucji?
Przecież PKS też jest swego rodzaju dobrem publiczym, bezwzględu na % udział Skarbu Państwa.
Moje pytania nie są skierowane do Pana, Panie Zbyszku :) , są to zapytania, które zadaje sobie każdy korzystający z usług tej branży?

Pozdrawiam. :)
"Racja jest jak dupa... każdy ma swoją"
Józef Piłsudski

horizon25
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 14.03.2010, 17:11

Re: Nie będzie czym dojechać do szkoły

Post autor: horizon25 » 14.03.2010, 18:12

Problem PKS-u to również problem wielu podobnych przedsiębiorstw w Polsce. To nie jest tak, że pracownicy przewoźnika mięli jakiś wpływ na sytuację, w której się znaleźli. PKS-u nie chciał nikt i od dwóch lat nikt nie interesował się jego losem. Dla wielu ludzi to straszna tragedia. I nie prawdą jest, że władze lokalnie nie mogły nic z tym zrobić – one jak zwykle myślały, że problem rozwiąże się sam. Marszałek Województwa Śląskiego nie zgodził się na nieodpłatne przejęcie akcji PKS-u, podobnie pan starosta Mach. Władze gmin nie będą dopłacać do nierentownych połączeń i z utworzenia związku komunalnego też nici. Był pomysł na połączenie ZKM- u w Zawierciu z PKS- em, ale prezydent Mazur zwołał jedynie jakąś śmieszną konferencję i na tym się skończyło. MSP dwa razy próbowało sprzedać PKS i nic - zero chętnych. „PKS nie jest na garnuszku starostwa” – brawo geniuszu, tylko dlaczego starosta z Myszkowa może nieodpłatnie przejąć udziały PKS-u Myszków, a starosta z Zawiercia przez dwa lata nie tylko nie przejął udziałów PKS-u w Zawierciu, ale miał go w głębokim dołku. Przecież chodziło o to by PKS dysponował silnym gospodarzem– jeden gospodarz to korzystne negocjowanie umów i kredytów z bankami. Teraz pozostaje kwestia dowozu dzieci do szkoły. W Pilicy w zeszłorocznym przetargu wystartował jedynie PKS Zawiercie. Teraz jego miejsce zajmie PKS Myszków, który przebojem chce wejść na nasz rynek. Dlaczego? Bo tam grają sprytni gracze a nie ciapki. Przecież powiat ma „budżet marzeń” (określenie użyte przez Adama Rozlacha), poręczył ponad 20 milionów złotych na rzecz szpitala z 40 milionowym długiem. Może PKS nie „jest na garnuszku starostwa”, ale nie znaczy to, że samorząd nie powinien czuć się odpowiedzialny za to co się stało. Czymże są te 2 miliony wobec długu szpitala? Wystarczy spojrzeć na PKS z Bielska-Białej, tam był pomysł, wola i chęć – tyle czasem wystarczy. Panowie idą wybory i każdy zbierze plon, który posiał. Dodać także należy nieuczciwą konkurencję na rynku i wydawanie pozwoleń : „na dziko” – nikt tego nie kontroluje, prywatni przewoźnicy panoszą się i nie stosują do obowiązującego prawa, zabierając PKS-owi pasażerów z przed nosa. Może i ktoś jakieś brednie wciskać, ze tam lepszy komfort, ale prawda jest taka, że prywatni przewoźnicy mają gorszy i starszy tabor od PKS-u. Jeżdżą za to przed czasem i przed PKS-em (około dwie minuty, trzy minuty ustawa mówi o minimum 10). Starostwo już dawno nad tym nie panuje. To tylko kilka przyczyn upadku. Może w tym upadku ktoś miał swój cel??? Fakty są takie: 86 osób straci pracę, 40 kierowców od 5 miesięcy nie ma na chleb… Bulka powiedział mi, że wypłat nie ma od 3 miesięcy, ale szybko dowiedziałam się, że to kłamstwo. Kolejny zakład upada i to nie jest wina jego pracowników, a władz powiatowych i gminnych. Z tego należy sobie zdawać sprawę

Zbigniew S
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 07.11.2006, 19:59

Re: Nie będzie czym dojechać do szkoły

Post autor: Zbigniew S » 15.03.2010, 08:49

„PKS nie jest na garnuszku starostwa” – moje stwierdzenie nie jest elementem geniuszu ale faktu. Problem jest i dotyczy gmin powiatu zawierciańskiego, a więc winien być monitorowany i rozwiązywany przez władze gminne i powiatowe.
„Budżet marzeń” - tworzą kredyty i pożyczki jako wkład własny powiatu zabezpieczający możliwość realizacji poważnych inwestycji drogowych ze środków zewnętrznych.

horizon25
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 14.03.2010, 17:11

Re: Nie będzie czym dojechać do szkoły

Post autor: horizon25 » 15.03.2010, 09:52

Nie pasuje panom śmierdzący problem? Proszę spojrzeć w twarz zwalnianym ludziom i wytłumaczyć, dlaczego starosta myszkowski może przejąć PKS Myszków, a starosta zawierciański nie. PKS nie jest na garnuszku starostwa, bo starosta go nie chciał PRZEJĄĆ!!! To nie znaczy, że nie powinien czuć się moralnie odpowiedzialny za to co się stało. Mogę przytoczyć kilkanaście przykładów udanych przejęć PKS-ów przez starostwa z różnych części Polski. One sobie poradziły, bo ktoś je przejął. R. Mach nie widział problemów PKS-u tak jak przez lata nie widział problemów szpitala. Aż w końcu. Puk, puk. Kto to? Komornik. I dopiero zaczął sie lament i przyjechało nawet radio. Proszę pamiętać, że idą wybory, niech pan powie prosto w twarz kierowcom z PKS-u, że ich problem jest mniej ważny od problemów, jakie mają pacjenci szpitala. To, co się dzieje to rezultat rozproszonej odpowiedzialności. Wie pan, że jeśli się topimy to lepiej by na brzegu była jedna osoba? Jeśli jest ich więcej to jedna się ogląda na drugą aż w końcu pójdziemy na dno. Metoda spychologii stosowanej to co króluje w naszych urzędach. Wybory tuż, tuż i przyjdzie się rozliczyć ze społeczeństwem. Proszę o tym pamiętać całą kadencję a nie jedynie przez ostatnie jej miesiące!

ODPOWIEDZ