Telewizja przez Neostradę

Sprzęt audio/video, elektronika, komórki, itp.
Awatar użytkownika
Matt
Administrator
Administrator
Posty: 3420
Rejestracja: 31.05.2004, 13:40
Lokalizacja: Poręba
Kontakt:

Telewizja przez Neostradę

Post autor: Matt » 06.08.2004, 12:10

Cyfrowa platforma telewizyjna, która będzie emitowano przez linię telefoniczną w technologii DSL

Coraz dynamiczniej rozwija się projekt cyfrowej platformy telewizyjnej Telekomunikacji Polskiej. Wczoraj TP zaprezentowała Centrum Badawczo Rozwojowe TP znajdujące się w Warszawie, gdzie testuje się cyfrową platformę telewizyjną, emitowaną przez linie telefoniczną w technice DSL, video on demand serwisy głosowe z syntezą mowy lektora i rozpoznawaniem głosowych komend dzwoniącego oraz wideofonię - podał serwis gsmonline.

Większość rozwiązań, które mają być wprowadzone w TP pochodzi z laboratoriów R&D France Telecom. Głównym zadaniem CBR w Warszawie jest natomiast przetestowanie tych rozwiązań w warunkach własnej sieci TP. Uwarunkowania historyczne (wielu dostawców) sprawiają, że w żaden sposób nie da się bezpośrednio wdrażać w Polsce rozwiązań działających np. we Francji.

Według gsmonline CBR testuje obecnie m.in. usługi streaming VOD (video on demand) oraz live TV. System działa w oparciu o urządzenie set-top-box podłączane do modemu ADSL. Aby zapewnić płynność obrazu prędkość dostępu powinna oscylować wokół 4 Mbitów przy pobieraniu danych, co według przedstawicieli TP spełni 80% linii, na których może działać ADSL. Obraz telewizyjny oraz wideo ogląda się na zwykłym telewizorze. Platforma TV-over-DSL działa już we Francji, ale według nieoficjalnych informacji usługa ta boryka się z pewnymi problemami technicznymi. Oferta TV przez linię telefoniczną może być dużą konkurencją dla oferty kablówek oraz satelitarnych platform cyfrowych - TP może bowiem zapewnić na starcie spory zasięg usługi, także w mniejszych miejscowościach. Zagrożeniem dla sukcesu TV-over-DSL w Polsce może być realna przepływność łączy, bardzo drogie wdrożenie całego systemu (regionalne dublowanie serwerów) oraz małe zainteresowanie wśród odbiorców. TP musi także wcześniej rozpocząć współprace z dostawcami treści, czyli np. z TVP lub TVN. Ważną kwestią są także prawa autorskie, które stają się dużym problemem np. w momencie zapisania całego filmu na dysku twardym urządzenia set-top-box. Termin wdrożenia TV-over-DSL w sieci Telekomunikacji Polskiej nie jest jeszcze znany - według nieoficjalnych informacji może to być początek przyszłego roku.
"Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej nie mam pewności." - A. Einstein

ODPOWIEDZ