Zdalnie sterowany człowiek

Sprzęt audio/video, elektronika, komórki, itp.
Awatar użytkownika
ZiGi
Mistrzu
Mistrzu
Posty: 1140
Rejestracja: 16.06.2004, 20:28
Kontakt:

Zdalnie sterowany człowiek

Post autor: ZiGi » 19.09.2005, 13:23

Japońscy naukowcy opracowali pilota, za pomocą którego można sterować... człowiekiem. Technologia ta może się w przyszłości przydać przy tworzeniu gier komputerowych.
Sterowanie odbywa się dzięki zdalnej stymulacji układu przedsionkowego (błędnik i jądro przedsionkowe w pniu mózgu), odpowiedzialnego za zmysł równowagi. Za pomocą urządzenia umieszczonego na skórze pod uchem naukowcom z laboratorium NTT DoCoMo w Kanagawie udaje się kontrolować kierunek marszu badanej osoby.

Technika, zwana galwaniczną stymulacją systemu westybularnego (GVS - galvanic vestibular stimulation), powoduje, że sterowana osoba traci równowagę i odruchowo zaczyna iść w lewo lub prawo celem jej odzyskania. Wynaleziony przez naukowców z NTT pilot przypomina urządzenia, które służą do sterowania modelami samochodów czy samolotów.

Taro Maeda i jego koledzy uważają, że ich system pomoże stworzyć bardziej realistyczne gry komputerowe. Gracz mógłby na przykład odczuwać zmiany w ułożeniu ciała, gdy sterowany przez niego wirtualny samochód uderzy w przeszkodę.

GVS może zostać również wykorzystane w terapii osób, które cierpią na zaburzenia równowagi.

Brian Day z Instytutu Neurologii z University College London przypomina, że pomysł wykorzystanie podobnego urządzenia został opatentowany w USA pod koniec lat 90. przez firmę Virtual Motion.

oto maly filmik

Kod: Zaznacz cały

http://www.newscientist.com/data/images/ns/9999/radiocontrolledhuman.mpg
Nieźle nie 8)
Obrazek

ODPOWIEDZ