Historia Poręby i jej mieszkańców

Dowolne tematy dotyczące Poręby
mlody
Stały bywalec
Stały bywalec

Re: Historia Poręby i jej mieszkańców

Post autor: mlody » 07.11.2017, 12:22

Fragment fotografii , na którym czerwona strzałka wskazuje położenie porębskiego mostu kolejki wąskotorowej. tory kolejki wspierały się na sporych rozmiarów legarach stalowych. Na pierwszym planie wycieczkowicze z Zawiercia na tle wiaduktu kolei normalnotorowej. Biała strzałka wskazuje kierunek prądu Czarnej Przemszy. Obok mapka geodezyjna osady młynarskiej w Kądzielowie.( lewy dolny róg.) w pobliżu której biegła porębska kolejka fabryczna. Na czerwono zaznaczono przebieg linii kolejowej Na czarno położenie mostów. Na tym odcinku widzimy proste koryto Czarnej Przemszy ,. Była to pierwsza regulacja koryta w związku z budową kolei. Po lewej i prawej stronie widoczne pierwotne stare kanały roboczy( wypływający obok młyna i opływowy po przeciwnej stronie nowego koryta rzeki..
ObrazekObrazek
Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość

mlody
Stały bywalec
Stały bywalec

Re: Historia Poręby i jej mieszkańców

Post autor: mlody » 08.12.2017, 18:13

Kolejne elektryzujące spotkanie KPHLu .
Tym razem będzie sporo o elektryce. O pionierskich porębskich pomysłach, o pierwszych żarówkach jakie pojawiły się w naszym regionie. Jak zwykle kilka sensacyjek i ciekawostek. Gdyby "wypalił" jeden z porębskich pomysłów kto wie, w jakim kierunku poszedłby rozwój Poręby...
Życie dostarcza mnóstwo niespodzianek. Przygotowując się do spotkanie przypomniałem sobie o a awarii elektryczności w moim domku, którą elektrycy z zakładu energetycznego usunęli dopiero po trzeciej wizycie. Nie potrafili też wytłumaczyć zjawiska elektrycznego, które dało się zaobserwować przy okazji awarii. Wgłębiając się w tematykę spotkania doszedłem do wniosku, że w moim mieszkaniu pojawił się nagle prąd z czasów, kiedy pojawiła się w naszym miasteczku pierwsza żarówka.
Obrazek

Po jednym z odczytów Faradaya o indukcji elektromagnetycznej ówczesny minister zapytał go: - Cóż za praktyczne korzyści przyniesie to pańskie odkrycie? - Tego jeszcze nie wiem - odparł Faraday. - Ale mogę pana zapewnić, że wkrótce będzie pan z tego ściągał podatki.
Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość

ODPOWIEDZ