Straż Pożarna (OSP & PSP)

Dowolne tematy dotyczące Poręby
Awatar użytkownika
Oma
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Re: Straż Pożarna (OSP & PSP)

Post autor: Oma » 09.11.2010, 14:40

Widziałem ze ostatnio OSP Poręba robiła przecinkę w Żul Parku .

Wlodi
Redaktor

Post autor: Wlodi » 08.01.2011, 11:57

W dniu 8 stycznia 2011 roku ok. godziny 9.00 zostały powiadomione służby pożarnicze o pożarze na terenie FUM Poręba (w hali byłej odlewni). Po ok. 15 minutach przyjechały 3 wozy strażackie z JRG z Zawiercia (GBA, GCBA, SD37). Po kilkunastu minutach dojechała też pierwsza jednostka z OSP Niwki a za kilka minut druga jednostka. Byłem na miejscu (bo akurat w tym czasie wybrałem się z aparatem fotograficznym robiąc zdjęcia przyrodnicze). Gdy byłem na zakładzie to dowiedziałem się od pracowników wykonujących prace na byłej odlewni że przypadkowo podczas odpalania złomu zapaliła się jedna z maszyn a później zaczęła się palić guma i ta guma zrobiła tyle dymu. Po 10 minutach gdy pożar został już opanowany to pracownicy firmy wykonującej pracę zadzwonili by odwołać straż bo ogień został opanowany, ale jak mówią pracownicy straż przyjechała. Strażacy z PSP w Zawierciu weszli z aparatami oddechowymi do środka hali i polali wodą tlące się jeszcze materiały „gumowe”. Dobrze że nie był to groźny pożar. Ale tak na marginesie to było by dobrze aby w tym roku OSP z Niwek i OSP z Poręby otrzymały na swoje wyposażenie chociaż po dwa aparaty ochrony dróg oddechowych aby strażacy mogli wejść do zadymionego pomieszczenia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 09.01.2011, 11:10 przez Wlodi, łącznie zmieniany 8 razy.

śgfp
Nowicjusz

Post autor: śgfp » 08.01.2011, 18:36

To nie są aparaty tlenowe :wink: tylko AODO (Aparat Ochrony Dróg Oddechowych), tam nie ma tlenu jak nurkowie mają tylko jest normalne powietrze atmosferyczne, pod ciśnieniem w butli 6l.

Powinny być co najmniej 3 AODO + 3 butle. 2 aparaty dla roty wchodzącej i co najmniej jeden dla strażaka na zabezpieczeniu roty na zewnątrz :roll:

Trzy jednostki, czy trzy wozy, a może 3 zastępy. Jednostka PSP jest jedna w Zawierciu.

PS: z moich informacji wynika że OSP Niwki już praktycznie posiadają dwa AODO w podziale.

Pozdrawiam
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej
http://www.sgfp.com.pl

Wlodi
Redaktor

Post autor: Wlodi » 08.01.2011, 23:50

Ja wiem że to się nie nazywają aparaty tlenowe (tylko potocznie się tak mówi) są to butle które używają płetwonurkowie czy też strażacy. Pisząc ten tekst to dla osoby czytającej to forum to AODO nie będzie wiedziała o co chodzi. Są to butle ze sprężonym powietrzem pod ciśnieniem które używają płetwonurkowie i strażacy mający Aparaty Ochrony Dróg Oddechowych.
Czysty tlen jest bardzo drogi i stosuję się go m.in. w torbach R-1, które ma na wyposażeniu OSP Poręba.
Zapraszamy mieszkańców Poręby 9 stycznia w ramach 19 Finału WOŚP, ok. godz. 20.00 na wspólny pokaz gaśniczo – ratowniczy druhów OSP z Poręby i OSP Niwki.

Awatar użytkownika
lukas
Stały bywalec
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: lukas » 09.01.2011, 08:51

Wlodi pisze: Zapraszamy mieszkańców Poręby 9 stycznia w ramach 19 Finału WOŚP, ok. godz. 20.00 na wspólny pokaz gaśniczo – ratowniczy druhów OSP z Poręby i OSP Niwki.
gdzie sie odbedzie :?: ten pokaz

Maxi
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Maxi » 09.01.2011, 10:08

Włodi skoro jesteś redaktorem to powinieneś wiedzieć że musisz wyrażać się precyzyjnie i uważnie dobierać słowa. w kręgu pożarniczym nikt potocznie nie mówi że są to aparaty tlenowe no chyba że jest niedouczony. Wszyscy wiedzą że są to aparaty powietrzne i prosze więcej nie pisać że tlenowe bo to bardzo znaczący błąd. Wszystkim spawaczom używającym tlenu i acetylenu nie muszę powtarzać jak niebezpieczny jest czysty tlen przy kontakcie z np. tłuszczem lub smarem. Używanie aparatów tlenowych stwarzało by dodatkowe zagrożenie dla ratowników a poza tym napełnienie butli powietrzem nie wymaga zbyt wielu zabiegów i praktycznie nie generuje kosztów wystarczy odpowiednia sprężarka.

Wlodi
Redaktor

Post autor: Wlodi » 09.01.2011, 11:04

Post ten pisałem „na gorąco” po przyjściu do domu i przez to było w nim kilka „chochlików”, które już później nie chciałem zmieniać. W tekście bym tych sformułowań nie użył. A swoją drogą to znalazłem ciekawą ofertę zakupu aparatów oddechowych Fenzy X-PRO, Fenzy Aeris II i MSA Auer BD 96. Za chwilę poprawię ten post.
Pokaz gaśniczo – ratowniczy druhów OSP z Poręby i OSP z Niwek ma odbyć się po światełku do nieba po godz. 20.00 na parkingu między MOK a Urzędem Miasta.

Maxi
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Maxi » 09.01.2011, 11:21

Skoro wy pozyskaliście Torbę PSP R1 a Niwki Aparaty to zakupcie na odwrót tak jak się to robi w innych gminach żeby wszyscy mieli porówno a nie nadrabiajcie tego co inni sobie pozyskali pieniędzmi z urzędu bo to bardzo demotywujące podejście. Kupcie Niwkom Zestaw PSP R1 a sobie aparaty i wszyscy będą zadowoleni, bo coś mi ten post zajeżdża zazdrością że Niwki mają a Poręba nie. Oczywiście że Aparaty są potrzebne ale zgodnie z ustawą o KSRG to jednostki będące w systemie należy doposażać w pierwszej kolejności, swoją drogą brawo dla OSP Poręba i Niwki że pozyskują sprzęt nie czekając na Urząd. Koszt zakupu aparatów powietrznych wraz z czujnikami bezruchu to ok 8 tysięcy złotych, pytanie czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na inny sprzęt częściej przydatny w OSP niż aparaty. Statystyki pokazują że w OSP używa się ich conajwyżej kilka razy w roku a wymagają legalizacji co pół roku co generuje dodatkowe koszty na które wielu jednostek OSP nie stać.

Wlodi
Redaktor

Post autor: Wlodi » 09.01.2011, 11:42

O jaką tu chodzi zazdrość. Jeżeli OSP Niwki mają aparaty oddechowe to bardzo mnie to cieszy bo podczas pożaru na terenie Poręby mogę być przydatne. Torbę PSP R-1 OSP Poręba zakupiła w 2010 r. 3000 zł dołożył do tej torby prywatny sponsor a ponad 2000 zł przeznaczyliśmy z własnych pieniędzy. Jestem za tym aby w tym roku dla OSP Poręba zakupili dwa aparaty oddechowe (bo taki jest w tej chwili wymóg wejścia do KSRG) a dla OSP Niwki torbę PSP R-1.
Zamykam już ten temat bo w tej kwestii powinny się dogadać zarządy OSP Poręba i OSP Niwki.

Maxi
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Maxi » 09.01.2011, 12:27

Właśnie o to mi chodzi, i tu cię popieram. Mało się słyszy w powiecie żeby jednostki pozyskiwały środki spoza urzędów a Poręba i Niwki dają radę. Brakuje tylko dogadania się. Ale dzisiejszy pokaz powinien być znakiem że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Powodzenia, wrzućcie parę zdjęć.

Awatar użytkownika
Oma
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Oma » 20.02.2011, 16:42

Mam takie małe pytanie czy OSP Poręba odzyskała już swój agregat bo z tego co słyszałem w grudniu to UM miał go kupić im po nowym roku

Awatar użytkownika
Martin
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Martin » 20.02.2011, 16:49

Dowiesz się wszystkiego jak dobrze poszukasz na forum. Pisze o tym m.in. w sprawozdaniu z ostatniej sesji RM.

Awatar użytkownika
lukas
Stały bywalec
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: lukas » 10.03.2011, 17:05

Dzisiejsza akcja przypadkiem na zdjęciach. niestety chyba były duże straty :(

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Martin
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Martin » 10.03.2011, 21:37

Niestety, straty były duże, spaliło się całe piętro domu jednorodzinnego.
W działaniach uczestniczyły trzy wozy z JRG Zawiercie (średni, ciężki i drabina SD37) oraz trzy średnie z Poręby, Niwek i Marciszowa.

ODPOWIEDZ