Kopalnia Cynku / obcy inwestorzy a nowa rola mediów

Dowolne tematy dotyczące Poręby
Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Re: Kopalnia Cynku / obcy inwestorzy a nowa rola mediów

Post autor: erni » 27.03.2013, 10:07

lumi: temat pojawiał się, ale dopiero teraz jest aktualny. W 2015 ma być zamknięta kopalnia Olkusz- Pomorzany. Więc będziemy mieli całą kopalnię gotową do przeniesienia (sprzęt, górnicy). Dziwnym trafem właścicielem kopalni od ubiegłego roku jest prywatna firma- Stalprodukt. http://www.stalprodukt.com.pl/aktualnosci/1327 To tak na temat w jaki sposób Skarb Państwa się tutaj angażuje.
Dla wybudowania kopalni jest konieczna zgoda mieszkańców, czyli samorządów które ich reprezentują. Dlatego proponowałbym nie bagatelizować sprawy.
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.
Była wolność i swoboda, Była demokracja, W Hradcu Kralovem, w Hradcu Kralovem
Polska okupacja. http://youtu.be/6BD2qnBozvEI

heniek
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: heniek » 27.03.2013, 12:24

Do ERNIego:
Ale w czym tutaj tkwi problem? Boisz się o środowisko naturalne, poziom wód itd czy o to, że złoża będzie ewentualnie eksplorować prywatna firma?
Odnośnie pierwszego to faktycznie możemy to odczuć (my i duża część Jury) chyba, że opracowano nowsze mniej uciążliwe dla środowiska metody wydobycia minerałów i utylizacji odpadów. Oczywiście, jeśli mielibyśmy się stać nową pustynią Błędowską, to jestem przeciw.
W całym wątku widzę Twój zdecydowany sprzeciw przeciwko Kanadyjczykom, potem przeciwko Stalproduktowi (w międzyczasie oberwał jeszcze Kurier Zawierciański). Nie bardzo mogę się w tym połapać, bo jeśli już zapadnie decyzja, że kopalnia powstanie to kto miałby ją nadzorować? Państwowe firmy? No to które?
Poręba jest w słabiutkiej sytuacji finansowej i niestety za parę lat kopalnia może być przysłowiową brzytwą, której trzeba się po prostu będzie chwycić. Bo na jakieś wpływy można wtedy liczyć

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 27.03.2013, 16:36

Nie pisałem nic przeciw Stalproduktowi.
Przeczytaj temat tego wątku i mój pierwszy post. Wyrażam swoje obawy że dialog w tej kwestii ze społeczeństwem nie będzie do końca uczciwy. Założyłem taki temat nie po to aby pisać o samej kopalni dlatego nie piszę o szczegółach, ale chciałbym zwrócić uwagę na to jak jesteśmy wodzeni i jak się z nami rozmawia w tej kwestii.

Jeszcze raz spróbuję wyjaśnić co mi nie pasuje z tym całym Rathdowney. Może trochę daleko idące zdanie, ale myślę, że pomoże:
Wyobraźmy sobie że 3 lata temu nasza polska wspaniała spółka Amber Gold stała się spółką akcyjną i wyemitowała akcje jednocześnie pisząc, że posiada "zasoby" w południowej Afryce w pobliżu jakiejś wioski i ma plan wybudować tam kopalnię złota, ale nie niszcząc wioski a wręcz stawiając tam szpital. Więc my, Polacy rzucamy się na te akcje bo jest okazja zarobić, plan wydaje się być słodki i w sumie nie ważne że nikt z inwestorów nie mają pojęcia o realiach w tej Afryce. Więc firma zbija ogromny kapitał na tych kupionych przez nas akcjach i i jedzie tam do tej Afryki z całą tą mocą daną jej przez pieniążki. Dziwiłbyś się, gdyby Murzyn z tej wioski miał jakieś obawy? A gdyby protestował to ty, kupując akcje Amber Gold byś się coś o tym proteście dowiedział i skorygował cenę, którą jesteś gotów zapłacić za te akcje? Czy ktoś by korygował twoją wiedzę, żebyś jednak zaczął mieć pojęcie o realiach jakie tam są?
No, to pytanie zasadnicze: Czy inwestorzy w Toronto wiedzą o sprzeciwie ludzi w Rokitnie Szlacheckim i Rady Miasta Zawiercie? Jeśli ta kasa jest odpowiednio duża, to śmiem mieć obawę, że obieg informacji można umiejętnie kształtować. Media, media..... Jaka jest ich rola? Niedawny artykuł:
http://www.zawiercie.info/gospodarka,13343.html Autorka niby informuje o sprzeciwie mieszkańców przeciwko kopalni, ale w pierwszym zdaniu: "O ile w Zawierciu jest więcej zwolenników niż przeciwników tej niewątpliwie poważnej inwestycji," No przecież o jakie badania opinii oparła to zdanie? Zrobiła sondaż na imieninach u ciotki?

Tak, dużo lepiej czułbym się gdybyśmy rozmawiali np. z KGHM lub nawet z tym Stalproduktem. Po co ten Rathdowney tutaj? Może jest to potrzebny łącznik znający się dokładnie na propagandzie i który nie jest wrażliwy na ewentualny opór mieszkańców tak jak rodzime firmy?
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.

Timmy
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Timmy » 28.03.2013, 07:35

erni pisze: Tak, dużo lepiej czułbym się gdybyśmy rozmawiali np. z KGHM lub nawet z tym Stalproduktem. Po co ten Rathdowney tutaj?
Otóż to, dlaczego w przypadku gdyby powstała kopalnia, cała gruba kasa, ma płynąć za granicę? My jako potencjalni pracownicy (co jest nam obiecywane) tejże kopalni bylibyśmy na samym dole łańcucha pokarmowego (płacowego), i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, pod ziemią!Wyglądałoby to mniej więcej tak:

HDI Mining (Kanada)
_______\/_______
HDI Rathdowney (Irlandia)
_______\/_______
Pracownicy kopalni (Polska)

Tymi pracownikami będą najprawdopodobniej górnicy z zamkniętej kopalni w Pomorzanach, a nie jak Rathdowney obiecuje, ludzie z okolicy. Trzeba uważać żeby na tym interesie nie stracić podwójnie, bo jeszcze przy okazji mogą nam zrobić niezły bałagan w okolicy, i to na dobre kilkadziesią/kilkaset lat. Wystarczy spojrzeć z satelity na okolice Bukowna, czy Szopiennic. Niezbyt to przyjemna perspektywa.

Timmy
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Timmy » 07.04.2013, 16:00

Dla zainteresowanych tematem kopalni. We czwartek 11.04 w Rokitnie Szlacheckim ma się odbyć spotkanie z przedstawicielami firmy Rathdowney. Każdy może przyjść i posłuchać jakie to plany mają panowie z Kanady, czy tam Irlandii.

http://www.zawiercie.info/gospodarka,13 ... ej+kopalni

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 11.04.2013, 23:32

Wróciłem właśnie z tego spotkania w Rokitnie Sz. i muszę przyznać, że nie jestem juź takim przeciwnikiem samej kopalni, jakim byłem wcześniej. Okazuje się, że są specjaliści w tym temacie, którzy budzą zaufanie i mówią ludzkim głosem.
Niestety opinię co do Kanadyjczyków mam jeszcze gorszą- ciągle jest taktyka "nic się nie dzieje, robimy tylko kilka dziurek"- pewnie mają to dobrze opracowanie i być może to zadziała i w naszym przypadku.
W Rokitnie Sz. te odwierty nie wyglądały tak jak unas, że sobie wiercili na polach i mało kto zauważył. Tam wiercili ludziom na posesjach. Cieszył się ten, u kogo wiercili bo dostał trochę grosza, ale sąsiad wkurzony po nocach nie mógł spać od hałasu. I wobec tych ludzi stosuje się jakieś taktyki obejścia? Jak można tak źle rozmawiać z ludźmi. Traktować złoże otrzymane na podstawie warszawskiej koncesji do spenetrowania jak swoje i tak je reklamować wśród kanadyjskich inwestorów?
Mam nadzieję że Rathdowney zacznie traktować mieszkańców jak właścicieli tego, co chcą od nich kupić. Wtedy może coś z tego wyjdzie. Ludzie nawet gdy są nienajmądrzejsi nie lubią jak się ich traktuje jak idiotów, taka moja krótka obserwacja.

Acha no i informacja- w poniedziałek będzie znowu takie spotkanie z udziałem władz miast. Będzie na żywo w radiu Katowice wieczorem, nie wiem o której- ktoś wie to dopisze. Będzie też nasz Burmisztrz podobno więc warto posłuchać :-)

heniek
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: heniek » 12.04.2013, 10:10

Moim zdaniem jeżeli Rathdowney stosuje propagandę sukcesu wobec swoich akcjonariuszy, akcjonariusze to łykają i dają dolarki to już ich sprawa, ich problem - nic nam do tego. Najwyżej wtopią, normalne ryzyko inwestycyjne w czasach kryzysu ;)
Nie trudno znaleźć w sieci artykułów na temat zagrożeń i sposobów ich likwidacji związanych z wydobyciem cynku i ołowiu. Niech nam ktoś ("ktoś" bo chyba nie jest postanowione, że będzie to Rathdowney) zagwarantuje i realizuje eksploatację złoża w rozsądny sposób i niech bierze te minerały.
Nie byłem na spotkaniu, więc możesz ERNI przedstawić kogo reprezentowali wspomnieni specjaliści? Niezależni eksperci czy delegacja z Bochni/Bolesławia?

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 12.04.2013, 12:22

bo chyba nie jest postanowione, że będzie to Rathdowney
Myślę, że przy okazji koncesji na badania zabezpieczyli swoje interesy.

Specjaliści byli od nich oczywiście. Zresztą tam wszyscy mają coś wspólnego z geologią ale Kanadyjczycy i p. Barbara mogliby być wykładowcami socjotechniki.
Jeden Polak i Irlandczyk budzili zaufanie bo nie byli skażeni PR-stwem i jakoś starali się przekazać trochę sensownych informacji w całym tym zamieszaniu.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Sztetke
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: Sztetke » 16.04.2013, 20:07

myslę,że warto posłuchać audycji z Rokitna Szlacheckiego zarejestrowanej 15.04.2013 na antenie Radia Katowice właśnie na temat kopalni...można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy

[url]http://www.radio.katowice.pl/index.php? ... 2db437e5fc][url]
sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie...

Timmy
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: Timmy » 23.04.2013, 23:33

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 28.04.2013, 15:09

Timmy: W artykułach zamieszczanych w internecie najsensowniejsze informacje są pod nimi - w komentarzach mieszkańców :-)

abcd
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: abcd » 11.11.2013, 18:21

A gdzie na terenie Poręby miałoby być to wydobycie?

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec

Post autor: erni » 13.11.2013, 22:46

nigdzie. Wydobycie będzie poza naszymi granicami. U nas jak na razie tylko skutki uboczne.
Przeczytaj temat od początku bo warto sobie wyrobić opinię. Te rudy są bogactwem naturalnym, z którego moglibyśmy się wzbogacić jak sama nazwa wskazuje. Niestety w obecnym wydaniu nie bardzo się na to zanosi.

matkaporebianka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: matkaporebianka » 23.11.2013, 13:58

czy ktos może napisać zai przeciw tej kopalni?
Jakie mogą być korzyści a jakie szkody powstania tej kopalni?

ODPOWIEDZ