Straż Miejska w Porębie

Dowolne tematy dotyczące Poręby

Czy jesteś za utworzeniem straży miejskiej w Porębie

TAK
14
16%
NIE
70
81%
NIE MAM ZDANIA
2
2%
 
Liczba głosów: 86

smok1
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 14.10.2011, 16:27

Straż Miejska w Porębie

Post autor: smok1 » 14.10.2011, 16:59

SZANOWNI PAŃSTWO
Witam serdecznie i zapraszam do dyskusji na temat utworzenia w Porębie straży miejskiej.
Radni otrzymali projekt uchwały na mocy której ma ona powstać w naszym Mieście.
Rodzi się w związku z tym szereg wątpliwości takich jak np.czy miasto przy obecnych problemach finansowych na to stać.
Trzeba zakupić samochód , ubrać strażników, wygospodarować i utrzymać lokal pewnie w urzędzie, pewnie zakupić komputer wraz z oprogramowaniem , pensja kierownik + pracownicy (jeden czy dwoje ???).
Proszę się wypowiedzieć na temat tego pomysłu .
Uprawnienia straży i zakres ich obowiązków dostępne są na stronach internetowych.
Pozdrawiam. :lol: :lol: :lol:

zupka
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 09.12.2004, 20:20

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: zupka » 14.10.2011, 22:34

Wtam,
Wydaje mi się, że pomymysł na straż miejską to delikatnie mówiąc nieporozumienie. Nie lepej porozumieć się z Policją nad dodatkowymi etatami dla miasta - może udało by się wynegocjować jeszcze lepsze rozwiązanie.
W Porębie jest wyraźna potrzeba poprawy bezpieczeństwa w godzinach nocnych i wieczornych.
No chyba, że stworzenie Straży Miejskiej wiąże się z pracą dla konkretnej osoby?. Dzwi mnie taki pomysł Pana Burmistrza, który na mniejsze i małe inwestycje jest bardzo oporny,a tutaj lekką reką straż miejska.
Reasumując jestem za stworzeniem komisariatu policji z prawdziwego zdarzenia z sensownymi policjantami, którzy potrafią złapać nie tylko rowerzystów, ale także zaprowadzić nalezyty porządek.

Patiomkin
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 20.06.2007, 12:37

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: Patiomkin » 14.10.2011, 22:40

Mocny i zdecydowany sprzeciw. Niepotrzebne darmozjady patrzące jak udupić każdego kto się nawinie. Powiedz, że za rogiem jest bójka to polecą w przeciwną stronę. Zamiast tworzyć kolejne etaty lepiej zatrudnić dodatkowych policjantów przynajmniej odpadnie kolejny kierownik , dowódca , sekretarka, kadrowa itd. Ktoś policzył że w Krakowie likwidując SM pracującą tylko jako parkingowi "bo do tego się tylko nadają i tylko to robią" można by wybudować 2 parkingi piętrowe i pozwolić reszcie parkować na mieście za 1 zł na dzień. Napisz któż to ma taki interes proponując taką uchwałę ? Przynajmniej będziemy wiedzieli na kogo zwolnić w kolejnych wyborach.

Awatar użytkownika
Blachu
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 09.04.2009, 13:10
Lokalizacja: Poręba
Kontakt:

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: Blachu » 15.10.2011, 07:47

Dokładnie. Zamiast pilnować bezpieczeństwa mieszkańców będą czaić się na pijaczków na rowerze, a do wezwania będą się tłumaczyć, że jest ich za mało. O kant dupy z taką strażą czy policją. Szkoda na to pieniędzy.

Awatar użytkownika
Cpt_Willard
Woźny
Posty: 509
Rejestracja: 25.06.2004, 09:53
Lokalizacja: Dark corners of the earth
Kontakt:

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: Cpt_Willard » 15.10.2011, 08:48

Pomysł jak najbardziej ...... chory! Zamiast doinwestować w policję to zostaną zatrudnieni kolejni eksperci od łapania pijanych rowerzystów i karania za krzywo zaparkowany samochód. Podobnie jak Patiomkin chciałbym wiedzieć kto wpadł na taki pomysł?
"The only thing I ever saw that came close to Objective Journalism was a closed-circuit TV setup that watched shoplifters in the General Store at Woody Creek, Colorado"
Hunter S. Thompson

Awatar użytkownika
lukas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 668
Rejestracja: 20.12.2006, 22:50
Lokalizacja: z bufetu
Kontakt:

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: lukas » 15.10.2011, 10:18

a może zakupiony będzie fotoradar i w ten sposób kaska będzie do urzędu wpływała, niejedna gmina mając droge krajową żyje z tego :? ale jako tylko etaty ''poszukiwaczy pijaczków'' i ''wcietych rowerzystów'' to jak najbardziej bez sensu

Awatar użytkownika
XX86
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 13.07.2006, 16:37
Lokalizacja: Poręba

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: XX86 » 15.10.2011, 14:08

Straż Miejska w Porębie...Widzę, że komuś w Urzędzie Miasta peron odjechał już całkowicie :? Czyli rozumiem Porębę stać na zatrudnienie x osób, ich pensje, umundurowanie, zakup samochodu służbowego (+koszty eksploatacji) i wygospodarowanie (czyli remont i wyposażenie) dla nich lokalu? Bo gdzie Ci ludzie mieliby mieć siedzibę? Bo chyba nie jak pisze smok1 w urzędzie, bo tam to mogą zająć miejsce co najwyżej na kolanach Burmistrza. Ewentualnie w piwnicy albo na strychu. I z czego ten cyrk na kółkach miałby być finansowany? Z tego, co zedrą z kierowców pod Polo czy Biedronką? Czy ze ścigania babć za cichy chód po ulicy? A może nasz światły przywódca zamierza wziąć kolejny kredyt na wydatki bieżące?
W Porębie potrzeby jest komisariat Policji z prawdziwego zdarzenia i dodatkowe etaty dla policjantów, tak aby zapewnić stałe patrole 24h. I co najważniejsze, kumata obsada funkcjonariuszy, którzy nie będą tylko ścigać pijanych rowerzystów.

P.S. Dołączam się do pytania Patiomkina, kogo to z "wszystkich ludzi pana Burmistrza" trzeba wywalić z UM przy najbliższych wyborach?

smok1
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 14.10.2011, 16:27

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: smok1 » 15.10.2011, 14:41

fotoradar ?
wysepki przy tesco i światła przy polo robią swoje. Tasiemiec samochodów ciągnie się 20/h.
w dwie strony zawsze łapią (przy wylocie na Zawiercie i na Siewierz) fotoradar nie zrobi tutaj raczej kariery .
Reforma posterunku policji to rozumię. Już w Łazach mieli straż i się rozczarowali.
Zupka pisze:
No chyba, że stworzenie Straży Miejskiej wiąże się z pracą dla konkretnej osoby?. Dzwi mnie taki pomysł Pana Burmistrza, który na mniejsze i małe inwestycje jest bardzo oporny,a tutaj lekką reką straż miejska.
Jak tak to powiem tylko: ,,prywatny folwark" Yellow_Colorz_PDT_11 Yellow_Colorz_PDT_11 Yellow_Colorz_PDT_11

Awatar użytkownika
Makaluak
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 28.07.2011, 12:39

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: Makaluak » 17.10.2011, 08:19

Z jednej strony zgadzam się z Waszymi wypowiedziami na temat tworzenia nowych kosztów w budżecie miasta, ale może jednak straż miejska ma w Porębie racje bytu. Idąc wieczorem po Porębie jestem zdecydowanie za strażą, tyle meneli, agresywnych smarkaczy co się widzi to troszkę za dużo. Druga sprawa to kwestia utrzymania czystości przy swoich domach, wrzucanie śmieci do lasu, parkowanie samochodów gdzie popadnie (tutaj jestem przeciwnikiem karania mandatem bo o 2 cm źle zaparkowałem, umiar). Już na tych mandatach zarobili by na swoje pensje. Co do fotoradaru to tutaj nie trzeba tworzyć nowych teorii na ten temat bo każdy średnio rozwinięty wie, że jest to spory dochód dla gmin. Miejsc na fotoradar w Porębie jest sporo, a głównymi klientami będą kierowcy nie porębscy. Jeszcze to na co jestem szczególnie uczulony to sprawa naszego "parku nad renem". Takie fajne miejsce do zagospodarowania, z wielką chęcią wyszedłbym tam na spacer z dzieckiem, bo placów zabaw to u nas się nie uświadczy. Jak pisaliście mamy Policję. Większym nieporozumieniem niż Policja w Porębie jest tylko "Jarosław Polskę zbaw". Żenada. Siedzą sobie w tej swojej norze i nosa nie wychylą bo jeszcze by trzeba coś napisać, pomyśleć, a to już za duże wyzwanie dla nich. Więc mocne argumenty mają obie strony dyskusji. Kto ma rację okaże się tylko w praktyce.

Porebianinn
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 06.11.2010, 13:52

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: Porebianinn » 17.10.2011, 09:38

Witam. Zgadzam się z przedmówcą. Też uważam, że potrzebny jest ktoś w naszym mieście, kto zadba o pilnowanie porządku. Mam tutaj na myśli zaśmiecanie, zanieczyszczanie, spożywanie/czyt. chlanie/ i niesamowite rozluźnienie w kwestii naszych przyjaciół czworonogów. Może to właśnie zadanie dla Straży Miejskiej? Czy tak to się okaże. Fotoradar, wystarczy porozmawiać jak wpływa na bezpieczeństwo w innych gminach, może i u nas skończą się wyścigi pseudo rajdowców, a i przejezdni nie stosujący się do przepisów pozostawią zamiast w UW to u nas trochę kasy. Boją się i są na nie tylko Ci co poważnie się boją Straży i tego fotoradaru. Co do Policji to mam zróżnicowane zdanie. Czasami widzę przez okno jak jeżdżą i spisują ludzi /szczególnie młodych/, a kilku moich znajomych to nawet niemiło wspomina spotkanie z Policją.:-) Zwolenników i przeciwników będzie pewnie dużo, zresztą jak zawsze w Porębie /tak było z halą, Orlikiem/, a czy to ma sens nie przekonamy się dopóki nie sprawdzimy.
Ostatnio zmieniony 17.10.2011, 10:33 przez Porebianinn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Avalon
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 347
Rejestracja: 26.10.2006, 17:53

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: Avalon » 17.10.2011, 09:57

Jest jedno małe ale. Cała ekipa musiała by być z poza Poręby. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś chciał interweniować mając świadomość, że wszyscy go znają i wiedzą gdzie mieszka. Przeciętny mieszkaniec naszego miasta ma obawy przed zwróceniem uwagi komukolwiek z obawy przed np. pobiciem, a mundur strażnika miejskiego wcale nie odstraszy (już bardziej policyjny). Sam wiem po sobie (a do strachliwych nie należę i po nocy nie boję się chodzić :D ) ale gdy wiosną młodzież zaczyna okupować schody przed przychodnią, to przechodząc koło nich, mam lekkie obawy, czy za to że "krzywo" spojrzę nie zostanę obity. Mam małe dzieci i naprawdę obawiałbym się interweniować z obawy przed ich bezpieczeństwem.
Na początku była cisza, a wokół niej ciemność
Potem mrok przeszył okrzyk światła i powstał chaos
Gdy wypalił się jego ból, powstał Świat ...
MattRix

Porebianinn
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 06.11.2010, 13:52

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: Porebianinn » 17.10.2011, 10:31

Zgadzam się z Tobą. Masz rację, że ze względów bezpieczeństwa Strażnicy powinni być nie z Poręby z powinni odpowiednio wyglądać 180-185 cm wzrostu i przynajmniej 90 kg wagi. :) A wracając do młodzieży, to znam ich prawie wszystkich i też mam czasami obawy czy po koleżeńsku nie oberwę. :(

Awatar użytkownika
Avalon
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 347
Rejestracja: 26.10.2006, 17:53

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: Avalon » 17.10.2011, 11:51

Porebianinn pisze: Masz rację, że ze względów bezpieczeństwa Strażnicy powinni być nie z Poręby z powinni odpowiednio wyglądać 180-185 cm wzrostu i przynajmniej 90 kg wagi. :)
To nawet bym się załapał. Szkoda tylko, że większość mojej masy przypada na mięsień piwny :lol:
A wracając do drugiej części Twojego postu - sam widzisz jak to jest - widzisz ( :x ) osobę pijącą w miejscu publicznym, podchodzisz, a to Twój kumpel ze szkoły czy osiedla. I co, dajesz mu mandat? Wątpię, zwłaszcza gdy niejedno piwo razem wypiliście.
Na początku była cisza, a wokół niej ciemność
Potem mrok przeszył okrzyk światła i powstał chaos
Gdy wypalił się jego ból, powstał Świat ...
MattRix

Awatar użytkownika
Cpt_Willard
Woźny
Posty: 509
Rejestracja: 25.06.2004, 09:53
Lokalizacja: Dark corners of the earth
Kontakt:

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: Cpt_Willard » 17.10.2011, 12:11

Porebianinn pisze:Witam. Zgadzam się z przedmówcą. Też uważam, że potrzebny jest ktoś w naszym mieście, kto zadba o pilnowanie porządku. Mam tutaj na myśli zaśmiecanie, zanieczyszczanie, spożywanie/czyt. chlanie/ i niesamowite rozluźnienie w kwestii naszych przyjaciół czworonogów. Może to właśnie zadanie dla Straży Miejskiej?
To nie lepiej doinwestować w kolejne etaty dla Policjantów, którzy mają większe uprawnienia niż parkin... ekhm... straż miejska? Bo tak będziemy mieli Policję do 19 i Strażników Miejskich też pewnie pracujących tylko w dzień. Więc wiele się nie zmieni w kwestii bezpieczeństwa.
Porebianinn pisze:Fotoradar, wystarczy porozmawiać jak wpływa na bezpieczeństwo w innych gminach, może i u nas skończą się wyścigi pseudo rajdowców, a i przejezdni nie stosujący się do przepisów pozostawią zamiast w UW to u nas trochę kasy.Boją się i są na nie tylko Ci co poważnie się boją Straży i tego fotoradaru.
Uwielbiam te stwierdzenia "boją się i są na nie ci co (tu wpisz dowolną grupę)". Fajnie się uogólnia i szufladkuje ludzi jednak z rzeczywistością ma to niewiele wspólnego. Bo równie dobrze można napisać: Monitoring w mieszkaniu każdego obywatela, boją się i są na nie tylko złodzieje, gwałciciele i mordercy. Wszyscy, którzy są przeciw od razu stawiani są w negatywnym świetle.
No, ale wracają do tematu fotoradaru to może od razu lepiej postawić na wjeździe i wyjeździe do miasta rogatki i pobierać opłaty za przejazd? Większość tych fotoradarów nie ma wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców bo są przecież nieoznakowane a służy jedynie "goleniu" przejezdnych. Więc może zamiast czajenia się po krzakach po prostu oficjalnie pobierajmy pieniądze za przejazd.
Porebianinn pisze:Zwolenników i przeciwników będzie pewnie dużo, zresztą jak zawsze w Porębie /tak było z halą, Orlikiem/, a czy to ma sens nie przekonamy się dopóki nie sprawdzimy.
Jak wiemy gmina ma problemy z kasą więc rodzi się pytanie czy jest sens sprawdzać zamiast doinwestować obecne rozwiązania. Bo powołanie takiej straży to są koszta: pomieszczenia, samochód, etaty itd. Więc taniej jest chyba doinwestować w to co mamy i rozwijać niż zaczynać wszystko od zera z pomysłem zobaczymy czy się sprawdzi? Gdyby to było za darmo to można próbować, ale taki eksperyment w ciężkich finansowo czasach jest chybionym pomysłem.
"The only thing I ever saw that came close to Objective Journalism was a closed-circuit TV setup that watched shoplifters in the General Store at Woody Creek, Colorado"
Hunter S. Thompson

Awatar użytkownika
XX86
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 13.07.2006, 16:37
Lokalizacja: Poręba

Re: Straż Miejska w Porębie

Post autor: XX86 » 17.10.2011, 15:03

Makaluak pisze:Co do fotoradaru to tutaj nie trzeba tworzyć nowych teorii na ten temat bo każdy średnio rozwinięty wie, że jest to spory dochód dla gmin. Miejsc na fotoradar w Porębie jest sporo, a głównymi klientami będą kierowcy nie porębscy.
Każdy średnio rozwinięty wie, że od 1 stycznia 2011 r. Straż Miejska działa wg nowych regulacji. I te regulacje stanowią, iż aby kontrolować prędkość pojazdów za pomocą fotoradaru, strażnicy miejscy muszą każdorazowo konsultować z policjantami z drogówki lokalizację fotoradaru i na jego ustawienie każdorazowo uzyskać zgodę. Ponadto Straż Miejska musi też oznaczyć specjalnym znakiem miejsce, w którym będzie dokonywała pomiaru prędkości przy użyciu fotoradaru. Czyli skończyły się czasy tajniaków z fotoradarami w koszach na śmieci, golących każdego kierowcę, który się nawinie.
Makaluak pisze: Idąc wieczorem po Porębie jestem zdecydowanie za strażą, tyle meneli, agresywnych smarkaczy co się widzi to troszkę za dużo.
Owszem, Straż Miejska ma za zadanie ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych i nakładanie grzywien za wykroczenia, ale każdy średnio rozwinięty wie, że jeśli dojdzie do zatrzymania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia, to takie osoby trzeba doprowadzić do najbliższego posterunku Policji. To pytanie zasadnicze - po co w Porębie strażnicy, skoro i tak są potrzebni policjanci? Dodajmy do tego, że logicznym wnioskiem jest to, iż jedni i drudzy musieliby mieć takie same godziny pracy. czyli logicznym rozwiązaniem jest chyba jak napisał Cpt_Willard "doinwestować w kolejne etaty dla Policjantów, którzy mają większe uprawnienia niż parkin... ekhm... straż miejska? Bo tak będziemy mieli Policję do 19 i Strażników Miejskich też pewnie pracujących tylko w dzień. Więc wiele się nie zmieni w kwestii bezpieczeństwa".
Więc twoje argument nie są już takie mocne. i nie pisz, że racja wyjdzie w praktyce, bo Poręby nie stać na kosztowne eksperymenty, które z góry można założyć, że zbyt wielu korzyści nie przyniosą.

ODPOWIEDZ