Więzienie w Ciągowicach?

Dowolne tematy dotyczące Poręby

Czy jesteś za sprzedaniem JW w Ciągowicach z przeznaczeniem na obiekty więzienne?

TAK
65
82%
NIE
14
18%
 
Liczba głosów: 79

Awatar użytkownika
szwajcar
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 07.09.2007, 08:49

Post autor: szwajcar » 23.12.2007, 20:53

Tak tylko ile przez ten czas straciło miasto przez koszta utrzymania kiedy stało to odłogiem niezagospodarowane od samego początku było to nie wypalem i kulą u nogi.

Awatar użytkownika
prezesso222
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 349
Rejestracja: 04.04.2005, 16:53
Lokalizacja: xxx

Post autor: prezesso222 » 25.12.2007, 16:07

ja bym nie sprzedawał tylko wynajął teren i czerpał co miesięczną dzierżawę dla miasta może by to było lepsze niż sprzedać na zawsze ale tylko czy wtedy oni by się zgodzili płacić co miesiąc, albo jeszcze wybudować i z budynkiem podnająć przystosowany kto wie czy nie było by lepszego zwrotu kaski

Bartosz_Romanek
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 19.08.2007, 13:25
Lokalizacja: Poręba
Kontakt:

Post autor: Bartosz_Romanek » 25.12.2007, 23:07

myślę że trzeba to wydzierżawić, zawsze będzie to jakiś pewny dochód dla naszego miasta;]

Awatar użytkownika
Matt
Administrator
Administrator
Posty: 3416
Rejestracja: 31.05.2004, 13:40
Lokalizacja: Poręba
Kontakt:

Post autor: Matt » 11.01.2008, 10:17

Znalazłem w prasie artykuł dotyczący więziennictwa, w którym wspominają o JW Ciągowice:
<center>Pierwszy więzień już wywalczył odszkodowanie
08.01.2008</center>
Skazany za kradzież, włamanie, uchylający się od płacenia alimentów recydywista osadzony w areszcie w Bytomiu wywalczył od Skarbu Państwa tysiąc złotych odszkodowania! Sąd przychylił się do jego skargi na... ciasnotę w celi, uznając, że przeludnienie narusza jego dobra osobiste.

- To pierwszy prawomocny wyrok w Polsce. W toku jest jeszcze 501 spraw. Od dwóch wyroków, gdzie zapadły odszkodowania w wysokości 3.600 i 4.000 zł. odwołaliśmy się - wyjaśnia major Luiza Sałapa, rzecznik prasowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Wywalczenie przez skazanego odszkodowania to niedobry sygnał dla budżetu. Na szczęście polskie prawo nie jest precedensowe i inne wyroki w podobnych sprawach nie muszą być przychylne dla złodziei i bandytów.

- To skandal. Prawo w Polsce jest bardziej przychylne dla przestępców niż dla ofiar - mówi Adam Podgórski z Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw. - Skazany ma czas, długopis, papier i może wymyślać kwadratowe jaja.

Zgodnie z przepisami na jednego skazanego powinny przypadać 3 metry kwadratowe powierzchni. W polskich warunkach to standardy, których spełnić nie sposób. Areszty i zakłady karne pękają w szwach. Miejsc jest dla 77 tysięcy, a kary odsiaduje 87 tysięcy osób.

- W województwie śląskim wskaźnik przeludnienia wynosi 120 procent, co oznacza, że na 7.400 miejsc przypada 8.900 osadzonych, czyli o 1.500 za dużo - mówi Mirosław Gawron, wicedyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.

Czy w najbliższym czasie jest szansa na "przewietrzenie" zakładów karnych? Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski uważa, że pomoże w tym ogłoszony właśnie jego autorski program.

Warto dodać, że utrzymanie jednego więźnia kosztuje miesięcznie podatników 1700 złotych.

Morderca, złodziej, oszust - każdy z osadzonych może domagać się od Skarbu Państwa odszkodowania za przebywanie w przeludnionej celi. Pierwszy więzień już dostał 1000 złotych, które trafiły na jego konto.

- Pieniądze wypłacił areszt w Bytomiu. W sumie wiemy o 501 toczących się sprawach. Ponad sto innych zostało oddalonych. Więźniowie skarżą się nie tylko na tłok w celach, ale np. na palenie papierosów przez innych osadzonych - przyznaje major Luiza Sałapa rzecznik prasowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej.- Wyrok korzystny dla osadzonego powinien być sygnałem, że problem wymaga szybkich działań.

Jedynym sposobem, by zaradzić fali skarg jest budowa nowych zakładów karnych, by zmniejszyć przeludnienie, które sąd może uznać za naruszające ludzką godność i przyznać więźniowi pieniądze.

Zakłady karne i areszty są przepełnione w całym kraju. Liderem jest województwo śląskie, gdzie wskaźnik przeludnienia wynosi 120 proc., co oznacza, że brakuje miejsc dla 20 proc. osadzonych i trzeba ich upychać.

Dla porównania, na Lubelszczyźnie wskaźnik ten wynosi 119 proc., w województwie dolnośląskim 118 proc., a w Łódzkiem - 116 proc.

By zapewnić każdemu więźniowi wynikające z normy 3 metry kwadratowe powierzchni, trzeba dodatkowo ok. 17 tysięcy miejsc. Rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął specjalny program, który ma zapewnić wzrost miejsc dla osadzonych do 2009 roku.

Tymczasem wiele wydatków na remonty pochłania istniejąca już infrastruktura. Nic dziwnego, skoro 60 proc. zakładów karnych oraz aresztów zostało wybudowanych przed... I wojną światową.

- Niebawem oddamy całkiem nowe więzienie wybudowane za ok. 80 mln złotych w Opolu Lubelskim. Staramy się jednak stawiać nowe pawilony na terenach należących do aresztów lub zakładów karnych, bo wtedy przedsięwzięcie jest znacznie tańsze i mniej skomplikowane, gdyż dokumentację techniczną mamy już gotową - dodaje major Luiza Sałapa.

W województwie śląskim z roku na rok przybywa nowych miejsc dla przybywających więźniów.

- W 2007 roku udało nam się zyskać 100 dodatkowych miejsc w Raciborzu oraz Gliwicach - mówi Mirosław Gawron wicedyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach. - Ten rok będzie jeszcze lepszy, bo przybędzie nam w Wojkowicach i Bielsku Białej ok. 300 miejsc, zaś za około trzy lata planujemy uruchomienie kolejnych dwóch zakładów karnych na 700 miejsce w Ciągowicach, gmina Poręba oraz w Marklowicach. Tereny pod budowę otrzymamy od samorządów.

Obecnie największe przeludnienie panuje w zakładzie karnym w Herbach i wynosi 130 proc.

Obecny szef ministerstwa sprawiedliwości, Zbigniew Ćwiąkalski, ma autorski pomysł na przewietrzenie zakładów karnych. Chce, by zamiast krótkich kar lub orzekania tzw. więzienia w zawieszeniu sądy w uzasadnionych przypadkach stosowały kary ograniczenia wolności. Nie przewiduje jednak amnestii.

Oddzielnym problemem są osoby, które nie stawiają się do zakładów karnych celem odbycia kary. W skali kraju chodzi o ponad 42 tysiące osób.

Służba więzienna modli się, żeby masowo nie stawili się pewnego dnia u bram aresztów. Warto dodać, że dyrektor zakładu karnego nie ma prawa odmówić przyjęcia skazanego...

Agata Pustułka - POLSKA Dziennik Zachodni
"Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej nie mam pewności." - A. Einstein

Awatar użytkownika
szwajcar
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 07.09.2007, 08:49

Post autor: szwajcar » 02.08.2008, 10:08

Mam takie pytanie odnośnie więzienia w ciagowicach czy już jest czy są obsadzeni tam więżniowie czy jest szansa że ktoś z mieszkańcow naszej gminy będzie tam pracował czy tylko ludzie związani z służbą wiezienną jeśli są osoby które wiedza wiecej na ten temat podajcie więcej info na forum.

Awatar użytkownika
Avalon
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 347
Rejestracja: 26.10.2006, 17:53

Post autor: Avalon » 29.12.2008, 15:41

Doszły mnie plotki, że są przyjmowane w UM podania o pracę w Ciągowicach. Jeżeli to prawda to może Erni lub Karol Hadrych mogliby podać więcej szczegółów, np. do kogo adresować podanie i CV.
Na początku była cisza, a wokół niej ciemność
Potem mrok przeszył okrzyk światła i powstał chaos
Gdy wypalił się jego ból, powstał Świat ...
MattRix

Awatar użytkownika
BrowarMan
Moderator
Moderator
Posty: 1467
Rejestracja: 05.07.2004, 13:28
Lokalizacja: Poręba
Kontakt:

Post autor: BrowarMan » 29.12.2008, 17:02

to prawda..do obsadzenia jest około 200 miejsc pracy...niemniej jednak dla zainteresowanych proponuje udać się osobiście do UM i dowiedzieć się szczegółów...
Nigdy nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu, a potem pokonają doświadczeniem.

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 676
Rejestracja: 21.10.2006, 15:13

Post autor: erni » 30.12.2008, 15:52

Rozmawiałem dzisiaj o tym z Burmistrzem. Przyjmuje on podania i CV od kandydatów w imieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Służby Więziennej. Sam nabór będzie prowadziła służba więzienna już samodzielnie. Burmistrz zaprasza do UM po więcej szczegółów na jakie stanowiska będzie nabór- generalnie jest dość duży wachlarz- na przykład potrzebne będą 4 pielęgniarki, pracownicy obsługi technicznej, kuchnia, wychowawcy. Tak więc zachęcam.

Odnośnie wcześniejszych głosów, to zyskiem dla miasta jest nie jest tylko to, że nie płacimy za ochronę obiektu. Zakład karny będzie płacił normalne podatki miastu. Oprócz tego mamy nadzieję że przy wykonawstwie inwestycji znajdzie się miejsce dla MPGKiM.
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.
Była wolność i swoboda, Była demokracja, W Hradcu Kralovem, w Hradcu Kralovem
Polska okupacja. http://youtu.be/6BD2qnBozvEI

Bilet
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 385
Rejestracja: 29.04.2006, 15:47
Lokalizacja: W pogoni za lepszym Jutrem.........

Post autor: Bilet » 31.12.2008, 09:59

I bardzo dobrze ze powstana nowe miejsca pracy,zapewne bedą tez poszukiwani Strażnicy Więzięnni -Strażnikiem może byc każdy tzn Obywatel Polski nie karany sądownie mający średnie wykształcenie cieszący sie nieposzlakowana opinią i majacy odbytą służbe zasadnicza w WP:) ciekawy zawód -do tego całkiem dobre wynagrodzenie
,,sens jakiegoś epizodu nie tkwił w środku jak pestka,lecz otaczał z zewnątrz opowiesc,która rzucała nań światło
-jak blask oświetla opary-
na wzór mglistych aureoli,widzialnych czasem przy widmowym oświetleniu księżyca"...

Awatar użytkownika
viggen
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 339
Rejestracja: 20.08.2004, 19:57

Re: Więzienie w Ciągowicach?

Post autor: viggen » 26.11.2009, 16:56

prace w przyszłym więzieniu wrą ;) budowlańcy wymieniają okna, wstawiają kraty, ocieplają budynek...więc można śmiało stwierdzić, że wzięli się poważnie do roboty 8).
ciekawe czy dobudują jeszcze jakieś budynki czy będą bazować na tych dwóch obecnie istniejących :?:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Kiedy ludzie są tego samego zdania co ja, mam zawsze wrażenie, że się pomyliłem.
Oscar Wilde

Awatar użytkownika
Matt
Administrator
Administrator
Posty: 3416
Rejestracja: 31.05.2004, 13:40
Lokalizacja: Poręba
Kontakt:

Re: Więzienie w Ciągowicach?

Post autor: Matt » 28.04.2010, 08:01

Oto dwie najnowsze fotki więzienia zrobione w niedzielę przy okazji małej wycieczki rowerowej :) :

Obrazek Obrazek
"Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej nie mam pewności." - A. Einstein

Awatar użytkownika
erni
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 676
Rejestracja: 21.10.2006, 15:13

Re: Więzienie w Ciągowicach?

Post autor: erni » 28.04.2010, 22:53

Na drugim zdjęciu widać, ze jest to więzienie półotwarte ;-) No, żartuję :-) Widać wyremontowany i ocieplony pawilon, gotowy na przyjęcie gości. Jest rozstrzygnięty przetarg na drugi etap adaptacji. Będzie to robiła jakaś większa firma z siedzibą w Warszawie z tego co pamiętam niestety, dali najlepsze warunki.
W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem.
Była wolność i swoboda, Była demokracja, W Hradcu Kralovem, w Hradcu Kralovem
Polska okupacja. http://youtu.be/6BD2qnBozvEI

Karol Hadrych
Radny
Posty: 437
Rejestracja: 24.10.2006, 07:33

Re: Więzienie w Ciągowicach?

Post autor: Karol Hadrych » 29.04.2010, 07:40

W kolejnym numerze "Wspólnych Spraw" pojawi się wywiad, który przeprowadziłem z Dyrektorem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej - płk Mirosławem Gawronem, odpowiedzialnym za realizację inwestycji.

Awatar użytkownika
lukas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 668
Rejestracja: 20.12.2006, 22:50
Lokalizacja: z bufetu
Kontakt:

Re: Więzienie w Ciągowicach?

Post autor: lukas » 29.10.2016, 18:40


Tomek123
Regularny bywalec
Regularny bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 03.12.2014, 16:59

Re: Więzienie w Ciągowicach?

Post autor: Tomek123 » 03.11.2016, 10:37

Witam.

" Czy mieszkańcy Poręby rzeczywiście będą czuć się bezpieczni "

07.11.2016 roku w granicach administracyjnych gminy Poręba w Ciągowicach zostanie otwarty zakład " półotwarty " dla 270 więżniów osadzonych za niewielkie wykroczenia.
Pytam się jakie to wykroczenia.?
Za niewielkie wykroczenia udziela się mandatów, a nie osadza w więzieniu.
Ponadto więżniów ma pilnować 53 funkcjonariuszy mundurowych plus 2 zatrudnionych pracowników w cywilu.
Brak posterunku policji oraz więżniowie, którzy będą korzystać z przepustek faktycznie przyczynią się do bezpieczeństwa mieszkańców.

Chciałbym dowiedzieć się jakie gmina będzie miała korzyści z udzielenia terenu pod zakład karny , bo jest to teren zajmowany przez zakład 2.8 ha.
Z innych żródeł wiadomo mi, że w przyszłości filia zakładu w Wojkowicach, a znajdująca się w Ciągowicach przerodzi się w zakład karny.

ODPOWIEDZ